Ładowanie Konfiguracji Stylów. Proszę czekać...

pitKażda osoba zamieszkująca w Polsce, a do tego wykonująca tutaj pracę zarobkową, do końca kwietnia każdego roku ma obowiązek rozliczenia się z uzyskanego w roku poprzednim dochodu. Właśnie dlatego, do odpowiedniego urzędu skarbowego należy złożyć PIT, który jest skrótem z angielskiego terminu Personal Income Tax - czyli podatek od dochodów osobistych. Podatek ten płaci się z uzyskanych dochodów lub przychodów, które mogą pochodzić m.in. z pracy, działalności gospodarczej, wynajmu, emerytury i wielu innych.

Czas na złożenie Twojego PITU

PIT to zeznanie roczne, podsumowujące wszystkie uzyskane w ciagu roku dochody lub przychody. W związku z tym, osoby uzyskujące dochody za pośrednictwem płatników na rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli właśnie PIT-U mają czas do 30 kwietnia. Jest to powód dla którego, w ciągu roku pobierane są zaliczki na podatek przez pracodawców. Warto pamiętać, że PIT jest jednym z najważniejszych zobowiązań, które musi uregulować każda osoba. Zanim jednak dana osoba podejmie się rozliczenia podatku, powinna wiedzieć jaki formularz będzie do tego odpowiedni. 

Jaki formularz do rozliczenia PIT-U wybrać?

Istnieje kilka rodzajów podstawowych formularzy służących do rozliczenia podatku. Wśród nich należy wyróżnić: 

  • PIT-37: jest składany przez osoby osiągające przychód wyłącznie za pośrednictwem płatników. Wypełniają go osoby, które środki pieniężne otrzymują dzięki umowie o pracę, czy też umowach cywilnoprawnych. Aby jednak rozliczyć ten rodzaj PIT-U, pracodawca musi wcześniej pracownikowi przekazać druk PIT-11. PIT-37 może być rozliczany indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, czy też dla osób samotnie wychowujących dzieci. 
  • PIT-36: to formularz dla osób, które osiągnęły przychód np. dzięki prowadzeniu działalności gospodarczej i rozliczają się według skali podatkowej. 
  • PIT-36L: służy rozliczeniu podatku liniowego, który przysługuje przedsiębiorcom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą. 
  • PIT-28: podstawą do jego rozliczenia jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Formularz ten wypełniają przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, wspólnicy spółek cywilnych oraz jawnych, a także podatnicy osiągający przychód z tytułu: najmu, dzierżawy itp. 
  • PIT-38: na jego podstawie rozliczają się podatnicy, którzy osiągnęli przychód np. ze zbycia papierów wartościowych, udziału w spółkach i wielu innych. 
  • PIT-39: jest przeznaczony dla osób, które prywatnie zbyły nieruchomość lub realizowały prawa związane z nieruchomościami. 

Kolejną istotną kwestią jest to, do kiedy dany formularz powinien zostać rozliczony. Do 30 kwietnia należy rozliczyć PIT-36, PIT-37, PIT-36L i PIT-38. Natomiast do 1 marca, obowiązkowo należy rozliczyć PIT-28. 

Ulgi i odliczenia od podatkupodatek pit

Warto pamiętać o tym, że niektóre osoby rozliczające PIT mogą liczyć na ulgi podatkowe. W ich skład wchodzi m.in. ulga rehabilitacyjna oraz ulga na działalność badawczo-rozwojową. Aby jednak móc się starać o tego rodzaju ulgi i odliczenia od podatku, podatnik musi gromadzić odpowiednie dokumenty, które będą podstawą do takich działań. Skorzystanie z ulgi podatkowej jest wyłącznym prawem podatnika, i to on decyduje o tym czy z niej skorzysta. W 2021 roku można skorzystać z takich ulg jak np.:

  • składki ZUS,
  • darowizny tj. krew i osocze,
  • darowizny na kościół,
  • darowizny przeznaczone na pożytek publiczny,
  • ulga termomodernizacyjna, 
  • darowizna na cele edukacji zawodowej, 
  • internet,
  • zwrot nienależnych świadczeń, 
  • IKZE,
  • rehabilitacja, 
  • ulga przeznaczona na szkolenie uczniów, 
  • ulga przeznaczona na pomoc domową i wiele innych

 

PIT dla młodych

Wyjątkiem przy rozliczaniu PIT-U są osoby, które nie ukończyły 26 roku życia i są zatrudnione na umowie o pracę lub umowie zlecenie. Od 2020 roku, obowiązuje zwolnienie z opodatkowania wynagrodzeń dla powyższych osób. Zwolnienie z podatku obejmuje przychody np. ze stosunku pracy, do wysokości nieprzekraczającej w danym roku podatkowym 85 tysięcy złotych. Takie zwolnienie podatkowe jest stosowane automatyczne, w związku z czym nie trzeba pracodawcy przedstawiać oświadczenia o korzystaniu z ulgi dla młodych. Korzystając z ulgi podatkowej dla młodych, w momencie składania deklaracji rocznej, podatnik wskazuje w niej łączną wartość zwolnionego z podatku przychodu. 

Niestety, nie wszyscy będą mogli skorzystać z ulgi dla młodych. Do tego grona należą osoby, które uzyskują dochody z umowy o dzieło lub prowadzą własną działalność gospodarczą. Z podatku dochodowego PIT nie będą także zwolnione osoby pobierające zasiłki chorobowe, macierzyńskie lub świadczenia rehabilitacyjne. 

Ponadto, zerowy PIT nie zwalnia osób do 26 roku życia z zapłaty składek na rzecz ZUS lub NFZ. Ta kwestia dotyczy tych pracowników, którzy są objęci ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym. Mimo wszystko, dzięki zwolnieniu podatku z PIT, młode osoby mogą zaoszczędzić nawet do kilku tysięcy złotych w ciągu roku - a im wyższa pensja, tym większy będzie zysk bez PIT. 

pit