zdrowie

ZgagaZe zgagą mamy do czynienia, gdy odczuwamy palenie i pieczenie za mostkiem, zwłaszcza w trakcie pochylania się oraz dźwigania. Objawy mogą nasilać się po spożyciu posiłku, tuż przed pójściem spać lub w nocy. Pozycja leżąca nie sprzyja temu zjawisku, przez co często wiąże się to z bezsennością. Zdarza się, że ból jest zlokalizowany w nadbrzuszu, dodatkowo mogą wystąpić kwaśne, bądź gorzkie odbijania oraz nieprzyjemny posmak w jamie ustnej. 

Powtórka z fizjologii

Skąd bierze się uczucie palenia i pieczenia? Żołądek człowieka wydziela sok żołądkowy zawierający enzymy trawienne oraz kwas solny, dzięki któremu enzymy te zostają uaktywnione. Od przełyku oddziela go mięsień - zwieracz dolny, dlatego w przypadku zaburzenia jego funkcjonowania, mamy do czynienia z przedostawaniem się zawartości żołądka do nieprzystosowanego na kontakt z kwasem nabłonka przełyku. Objawia się to dolegliwościami bólowymi na skutek podrażniania ścian przełyku.

biuroPraca zdalna, własne biuro

Stworzenie biura sprzyjającego dobremu zdrowiu leży w szczególności po stronie pracodawcy, ale obecnie, mając często możliwość pracy zdalnej, nie pozostajemy bez wpływu na to, gdzie i w jakiej przestrzeni pracujemy. Jeśli prowadzimy własną działalność, w zasadzie sami jesteśmy panami swojego losu. Może warto wyjść poza utarte schematy i wynieść swoją produktywność na wyższy poziom dzięki zmianie otoczenia?

Aż czterdzieści procent Europejczyków pracuje na siedząco. W Polsce co trzeci pracownik wykonuje pracę biurową. Szokujący jest fakt, że niemal połowa pracowników biurowych nie ma dostępu do naturalnego oświetlenia na stanowisku pracy. Częste stosowanie klimatyzacji czy wentylacji hybrydowej w biurach, ogranicza naturalny przepływ powietrza, powodując zmęczenie i podrażnienie oczu czy gardła. Dyskomfort powoduje także hałas wytwarzany przez sprzęty biurowe, a rozproszenie uwagi spowodowane hałasem, generuje spadek wydajności pracy. Zróbmy coś, aby to zmienić!

Jak urządzić własne biuro?

Jak warunki pracy wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie? Kluczowymi kwestiami są oświetlenie miejsca pracy, dopływ świeżego powietrza i ogólny komfort na stanowisku pracy. Oświetlenie ma kolosalne znaczenie. Nasze oczy są bardzo wrażliwe na rodzaj światła i jego natężenie. Jeśli zbyt długo pozostajemy wystawieni na działanie światła niebieskiego, czyli sztucznego oświetlenia, czujemy znużenie, zmęczenie i rozdrażnienie. W dłuższej perspektywie może dojść do zaburzenia dobowego rytmu, kłopotów z zasypianiem i pogorszenia jakości snu. Dostęp do świeżego powietrza wpływa na nasze dotlenienie, a co za tym idzie jakość funkcjonowania naszego nie tylko mózgu, ale i całego organizmu. To przekłada się na koncentrację i wydajność. Natomiast ogólne warunki pracy i ergonomia stanowiska wpływają na komfort pracy. Wynika z tego, że nieprawidłowe warunki pracy negatywnie wpływają na jej efekty, obniżają naszą wydajność, motywację i chęć do działania, a z czasem nawet jakość naszego życia. Czy i jak możemy temu zapobiec?

Biuro na świerzym powietrzu

Naturalne oświetlenie, kontakt z naturą, redukcja hałasu, nieograniczony dostęp do świeżego powietrza. To wszystko powoduje, że jakość pracy, satysfakcja i zadowolenie są większe. Dzięki przebywaniu na świeżym powietrzu jesteśmy lepiej dotlenieni, a co za tym idzie, zdrowsi. Kontakt z przyrodą zmniejsza poziom stresu, polepsza naszą kreatywność. Poprawa warunków pracy we wszystkich tych aspektach bezsprzecznie poprawi jej jakość i komfort wykonywania. W jaki sposób można jednocześnie osiągnąć najlepszy efekt na wszystkich płaszczyznach? W prosty i przyjemny. Przenosząc swoje biuro na świeże powietrze. Do ogrodu, do parku czy nawet do lasu, a może tylko na balkon? Nie ważne jak daleko, ważne, że poza cztery ściany i na świeże powietrze. Sama zmiana otoczenia zadziała motywująco, a jeśli do tego odpowiednio zorganizujesz miejsce pracy, to stanie się ona prawdziwą przyjemnością.

kaszelKaszel — rodzaje, przyczyny, leczenie

Kaszel to z pozoru niegroźna dolegliwość, ale w niektórych przypadkach może okazać się objawem poważnej choroby. W tym artykule poznasz najczęstsze przyczyny ostrego i przewlekłego kaszlu u dzieci i dorosłych.

Czym jest kaszel?

Kaszel jest uznany za mechanizm obronny układu oddechowego. Jest to odruch niezależny od naszej woli, który powstaje w wyniku pobudzania punktów kaszlowych, które znajdują się w oskrzelach, nosogardzieli, krtani i tchawicy. Niekiedy odruch kasłania zostaje wywołany przez bodziec pochodzący z tkanki płucnej, opłucnej, przepony, jamy brzusznej lub przewodu słuchowego zewnętrznego. Kaszel ma za zadanie oczyścić drogi oddechowe z nadmiaru śluzu, pyłów lub obecności ciał obcych.

zgagaZgaga jest bardzo powszechnym problemem, który objawia się zwykle jako palenie w przełyku. Według statystyk aż 1/4 populacji zmaga się ze zgagą. Jakie są przyczyny i objawy tej dolegliwości? Czy może mieć podłoże chorobowe? Jak sobie z nią radzić?

Przyczyny zgagi

Zgaga występuje na skutek cofania się treści pokarmowej oraz kwasu solnego do przełyku. Dochodzi wtedy do podrażnienia błony śluzowej przełyku, która jest niezwykle delikatna. Zgaga może pojawiać się w różnych okolicznościach, np. po ciężkostrawnym posiłku, przy gwałtownym schylaniu się lub samoistnie. Pojawia się ona wtedy, kiedy dolny zwieracz przełyku nie funkcjonuje w prawidłowy sposób.

Przyczyny występowania anginy

AnginaAngina jest jedną z najpowszechniejszych chorób, dotykających nas w okresie jesień/ zima, jednak z pewnością można również zachorować na nią latem. Angina a inaczej mówiąc zapalenie jamy ustnej, migdałków. Choroba ta spowodowana może być zarówno wirusami jak i bakteriami. Statystyki jednak ujawniają zdecydowaną przewagę występowania tej o podłożu wirusowym u dorosłych. Natomiast dzieci zdecydowanie częściej chorują na anginę o podłożu bakteryjnym. 

     Czy anginą można się zarazić? Oczywiście, że tak. Zarówno angina bakteryjna jak i wirusowa jest chorobą zakaźną. Zarazić możemy się drogą kropelkową, lub mając kontakt z wydzieliną z gardła, bądź nosa. Jednak to nie jedyna możliwość- istnieje grupa ludzi, która jest naturalnymi nosicielami anginy spowodowanej grupą paciorkowców, objawy anginy mogą ujawnić się nawet jeśli chory nie miał bezpośredniego kontaktu z osobą chorą. Nosicielami jednak zdecydowanie więcej jest dzieci niż osób dorosłych.