edukacja

studia informatyka minZa niespełna dwa tygodnie rozpocznie się rekrutacja na Politechnikę Wrocławską. Jednym z czterech nowych kierunków w naszej ofercie są informatyczne systemy automatyki. To studia dla osób, które chcą projektować nowoczesne rozwiązania informatyczne m.in. dla przemysłu.

Dlaczego w ogóle warto studiować informatykę? Ponieważ technologie informatyczne są dziś obecne w każdej dziedzinie życia i ich dalszego rozwoju nie da się już zatrzymać. Warto więc dobrze poznać cyfrowy świat i zdobytą wiedzę wykorzystać w przyszłości np. na stanowisku lidera zespołów programistycznych, szefa zespołu planowania i monitorowania jakości produkcji czy specjalisty optymalizacji procesów Przemysłu 4.0.

Taką właśnie szansę dają studia na kierunku informatyczne systemy automatyki. Został on utworzony w odpowiedzi na ciągle rosnące zapotrzebowanie w przemyśle na specjalistów od nowych technologii informatycznych i ich zastosowań w automatyce.

– Będziemy kształcić informatyków specjalizujących się w zakresie użytkowania, projektowania i programowania cyfrowych systemów automatyki, sieci komputerowych i telematyki przemysłowej, systemów optymalizacji i sterowania z wykorzystaniem sterowników mikroprocesorowych, sztucznej inteligencji, sieci neuronowych oraz metod przetwarzania i rozpoznawania obrazów – mówi prof. Ewaryst Rafajłowicz, przewodniczący komisji programowej kierunku.

coaching

Coaching jako działalność zawodowa, cieszy się dużą popularnością już od 10 lat. Coraz więcej osób decydując się na odejście z korporacji, postanawia rozpoczęcie działalności jako zawodowy coach. Taka osoba zajmuje się niczym innym jak szkoleniami i tzw. rozwojem osobistym. 

Coaching - interaktywny proces rozwoju w czasie pandemii 

Czas pandemii, chociaż potrafi być niezwykle stresujący, to zdecydowanie sprzyja rozwojowi osobistemu. Nic więc dziwnego, że wiele osób w tym okresie zainteresowało się tematyką coachingu. Dużą popularnością cieszą się podcasty oraz kursy online, podczas których zawodowi trenerzy rozwoju osobistego (czyli coache), dzielą się swoją wiedzą i zdobytym doświadczeniem. Zazwyczaj coachami są więc naukowcy oraz znani przedsiębiorcy. 

Celem takich kursów jest rozwój osobisty, rozwój zawodowy, poprawienie efektywności działania, poszerzenie świadomości klienta na temat realizowanych przez daną firmę działań i wiele innych. Właśnie dlatego często mówi się, że coaching to współpraca pomiędzy trenerem rozwoju osobistego, a klientem indywidualnym, firmą lub organizacją. Trener ten ma być osobą, która pomoże zrozumieć, jakie cele chciałby osiągnąć klient - zarówno w życiu, jak i w biznesie - i krok po kroku, wraz z coachem dąży do ich realizacji.