Pożyczki pozabankowePożyczki udzielane przez pozabankowe instytucje pożyczkowe wyglądają inaczej w zależności od kwot i czasu, ale też wysokości dodatkowych kosztów czy wymagań stawianych klientom. Tak duża różnorodność może początkowo wydawać się dodatkową komplikacją utrudniającą wybór, w rzeczywistości jest jednak dużą zaletą umożliwiającą znalezienie rozwiązań najlepiej odpowiadających naszym potrzebom. Co więc warto wiedzieć, by wybrać korzystnie
 
 

Wybierz odpowiedni dla siebie rodzaj pożyczki

Nie da się ukryć, że z każdym mijającym rokiem na znaczeniu zyskują usługi online. Jest to trend widoczny nie tylko w przypadku branży pożyczkowej, ale też e-commerce, platform streamingowych czy nawet e-urzędów. W dalszym ciągu trafić można jednak na oferty bazujące na bezpośrednim i osobistym kontakcie z klientem, które w ten sposób dbają o to, aby zobowiązanie nie przerosło pożyczającego. W ten sposób działa na przykład firma Bocian Pożyczki, oferująca pożyczki udzielane w domu klienta. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które mają wątpliwości związane z załatwianiem formalności drogą internetową lub po prostu nie chcą otrzymać środków drogą przelewu bankowego.

Wnioskowanie o pożyczkę

Wśród najczęściej spotykanych sposobów na złożenie wniosku pożyczkowego jest wypełnienie formularza zamieszczonego na oficjalnej stronie pożyczkodawcy lub skorzystanie z infolinii. Część firm w momencie zawarcia umowy zakłada dla każdego klienta dostępny przez Internet profil klienta, w przypadku ponownego korzystania z oferty możliwe jest wtedy skorzystanie również z tej drogi — jest to rozwiązanie wykorzystywane na przykład przez firmę Bocian Pożyczki. Samo złożenie wniosku nie jest skomplikowane i nie powinno zająć więcej niż kilka minut, przed jego wysłaniem zawsze należy jednak upewnić się, że wszystkie podane dane zostały wpisane poprawnie.

Wymagane dokumenty

Firmy oferujące tzw. szybkie pożyczki doskonale rozumieją, że klienci często decydują się na skorzystanie z ich usług z powodu nagłych wypadków. W odpowiedzi na oczekiwania zapewniają więc maksymalnie uproszczony proces pożyczkowy, który pozwala na weryfikację tożsamości wnioskodawcy oraz stanu jego finansów w najkrótszym możliwym czasie. W przypadku pożyczki domowej wystarczy okazać swój dowód osobisty, dokument potwierdzający źródło dochodów oraz adres zamieszkania, np. imienny rachunek — nie ma tu więc miejsca na czasochłonne formalności, dzięki czemu pieniądze w naszym portfelu znaleźć mogą się już nawet w ciągu doby!

Zawarcie umowy

Formalne zawarcie współpracy następuje dopiero w momencie podpisania umowy pożyczki i to na jej podstawie przyznane zostaną pieniądze. Ważne jest dokładne przeczytanie umowy i zweryfikowanie znajdujących się w niej zapisów oraz ich zgodności z tym czego się spodziewamy. Przed złożeniem podpisu warto poświęcić czas na zapoznanie się z treścią oraz poproszenie pożyczkodawcy o rozwianie ewentualnych wątpliwości.

Biorąc pod uwagę koszt zobowiązania, każda pożyczka stanowi dodatkowe obciążenie dla naszego budżetu, jednak w nagłych wypadkach, kiedy potrzebujemy gotówki i nie mamy dostępnych oszczędności, jest często jedynym wyjściem z sytuacji. Wybierając świadomie i odpowiedzialnie możemy sprawić, że sfinansowanie wydatków nie będzie problemem, a spłata nie zachwieje stabilnością naszych finansów.

 

Pożyczki pozabankowe to rodzaj pożyczki, której banki nie oferują. Są one zazwyczaj oferowane przez inne instytucje finansowe, takie jak spółdzielcze kasy pożyczkowe, pożyczkodawcy online i firmy pożyczkowe typu peer-to-peer.

 

Pożyczki pozabankowe - uwaga

W przeszłości ludzie, którzy chcieli pożyczyć pieniądze, musieli przechodzić przez banki. Jednak wraz z rozwojem pożyczek peer-to-peer i innych alternatywnych metod pożyczania pieniędzy można teraz pożyczać pieniądze bez przechodzenia przez bank.

Witryny z pożyczkami typu peer-to-peer, takie jak Lending Club i Prosper, umożliwiają pojedynczym osobom lub grupom pożyczanie pieniędzy bezpośrednio pożyczkobiorcom. Pożyczki te są niezabezpieczone, co oznacza, że nie są zabezpieczone żadnym zabezpieczeniem. Oprocentowanie tych kredytów może być niższe niż te oferowane przez banki, ponieważ nie ma potrzeby sprawdzania zdolności kredytowej ani innego procesu weryfikacji.

Niektórzy pożyczkodawcy mogą również oferować inwestorom wyższe stopy zwrotu, jeśli pożyczkobiorca nie dokonuje płatności na czas lub całkowicie nie spłaca pożyczki.

Zalety pożyczek pozabankowych

1. Pożyczki pozabankowe mogą być bardziej konkurencyjne pod względem stóp procentowych, ponieważ nie wiążą się z kosztami ogólnymi, które mają banki.

2. Pożyczki pozabankowe mogą być bardziej elastyczne niż kredyty bankowe pod względem możliwości spłaty i oprocentowania.

3. Pożyczki pozabankowe mogą oferować lepszą obsługę klienta niż kredyty bankowe, ponieważ uzyskanie pożyczki w innej instytucji wiąże się z mniejszą biurokracją niż w banku.