Ukraina zrywa z dziedzictwem ZSRRUkraina zrywa z dziedzictwem ZSRR. Trójząb wykonany ze stali Metinvest zastąpi sowieckie godło na pomniku Matki Ojczyzny w Kijowie.

 

Trójząb, zgodnie z wolą Ukraińców, zostanie zainstalowany na tarczy pomnika Matki Ojczyzny
w Kijowie w miejsce godła ZSRR. Należąca do Rinata Achmetowa Grupa Metinvest wyprodukuje stal oraz wesprze finansowo rekonstrukcję monumentu.
Instalacja kompozycji rozpocznie się w lipcu
i potrwa do 24 sierpnia. Projekt rekonstrukcji jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy w ramach trwającego procesu dekomunizacji i derusyfikacji na terenie kraju.

Do stworzenia trójzębu, który zastąpi sowieckie godło na pomniku Matki Ojczyzny w Kijowie firma Metinvest zaangażowała specjalistów z kilku swoich ukraińskich przedsiębiorstw. Stal walcowana dla nowego symbolu została wyprodukowana przez pracowników spółki joint venture Grupy, która odtworzyła gatunek stali,
z jakiej pierwotnie wykonano pomnik. Warto jednocześnie podkreślić, że oryginalnie materiał pochodził
z trzech przedsiębiorstw należących do Grupy Metinvest (Zaporoże, Azowstal, Kombinat Metalurgiczny im. Ilicza).

Zmiana godła na pomniku jest zgodna z wolą obywateli Ukrainy. W specjalnej ankiecie, w której udział wzięło 800 000 Ukraińców, aż 85 proc. z nich oczekiwało zastąpienia herbu ZSRR trójzębem. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą aplikacji Diia, która została stworzona między innymi po to, by pomóc obywatelom Ukrainy w integracji z lokalnymi usługami cyfrowymi.

Trójząb będzie wykonany z dwóch rodzajów metalu: stali nierdzewnej Metinvest o grubości 1,7 mm i stali
o grubości 1,5 mm, pochodzącej z zagranicy. Projekt, opracowany przez Ukraiński Instytut Konstrukcji Stalowych im. W.N. Szymanowskiego, jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy. Autorem jest ukraiński artysta-rzeźbiarz Oleksii Pergamenshchyk.

Metinvest jest jednym z partnerów w zakrojonym na szeroką skalę projekcie dekomunizacji monumentu Matki Ojczyzny. Ten pomnik to jeden z najważniejszych symboli nieugiętości narodu ukraińskiego i naszej tożsamości, z której jesteśmy dumni. Monument powinien być ozdobiony trójzębem wykonanym z wysokiej jakości ukraińskiej stali. W celu realizacji tego projektu specjalnie odtworzyliśmy gatunek stali, z którego wykonano cały pomnik w 1981 roku, czyli stal zaporoską – mówi Yuriy Ryzhenkov, dyrektor generalny Metinvest Group – Aktywnie wspieramy Ukraińców w trudnych czasach, pomagając armii i cywilom oraz będąc filarem gospodarki kraju – dodaje.

Oprócz Metinvest, partnerami projektu i darczyńcami finansowymi są: Monobank, KAN Development, Nova Poshta, PrivatBank, ATB i Oschadbank. Fundusze na odbudowę są gromadzone przez ukraińską organizację pozarządową ACURE, która współpracuje z centralą HERI (Inicjatywa na rzecz Ratowania Dziedzictwa)
w celu zapewnienia pomocy instytucjom i obiektom kulturalnym w trakcie agresji wojskowej Rosji na Ukrainę.

O Metinvest

 

Metinvest to jeden z największych i najbardziej doświadczonych producentów stali na Ukrainie oraz znany na całym świecie producent wyrobów dla budownictwa stalowego. Wśród dobrze znanych konstrukcji wykonanych ze stali Grupy znajdują się Most Darnycki w Kijowie, nowe bezpieczne zamknięcie nad elektrownią jądrową
w Czarnobylu, Stadion Olimpijski w Kijowie, wieżowiec The Shard w Londynie, Most św. Jerzego w Genui oraz setki innych projektów zrealizowanych na terenie Ukrainy i na całym świecie.

 

www.metinvestholding.com/pl