news

W długim terminie nie ma co liczyć na znaczące spadki cen gazu. Europa będzie potrzebować coraz więcej tego surowca.

 

gaz– Aktualna sytuacja na rynku gazu w długiej perspektywie skłoni Unię Europejską nie do rewizji polityki klimatycznej, ale do jej zintensyfikowania i przyspieszenia prac nad rozwojem odnawialnych źródeł czy komercyjnymi zastosowaniami wodoru – ocenia Grzegorz Onichimowski, ekspert Instytutu Obywatelskiego i były prezes Towarowej Giełdy Energii. Jak podkreśla, na rynku gazu nie ma już powrotu do historycznie niskich cen notowanych jeszcze wiosną ubiegłego roku, bo Europa będzie potrzebować w kolejnych latach bardzo dużo błękitnego surowca. W kolejnych miesiącach jednak wzrosty powinny wyhamować. Wiele zależy jednak od czynników takich jak pogoda i polityka Gazpromu, która może windować ceny na europejskich giełdach.

 Myślę, że nie czekają nas już dalsze podwyżki cen gazu. Oczekiwałbym raczej delikatnych obniżek. Wszystko zależy od czynników takich, jak chociażby pogoda. Jeszcze we wrześniu, październiku wszyscy prognozowali, że czeka nas długa i ostra zima. Teraz, na początku stycznia, nie jesteśmy już tacy pewni. Być może ta zima wcale nie będzie taka sroga, a co za tym idzie, na giełdowych rynkach ceny się uspokoją i pójdą w dół. Zobaczymy, na ile podąży za tym nasz krajowy monopolista. Prawdopodobnie będzie jakiś nacisk ze strony politycznej, który spowoduje, że trochę te swoje apetyty powściągnie – mówi agencji Newseria Biznes Grzegorz Onichimowski.

Nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie ceny gazu od kilku miesięcy dynamicznie rosły, bijąc historyczne rekordy. Firmy i podmioty, które są odbiorcami gazu ziemnego i LNG, dotkliwie odczuły już skutki tych podwyżek w swoich budżetach. Rząd wprowadził co prawda szereg mechanizmów osłonowych, które jednak uchronią przed radykalnymi podwyżkami głównie gospodarstwa domowe. Natomiast w przypadku przedsiębiorców rachunki za gaz wzrosły nawet kilkukrotnie.

– Jest kilka przyczyn podwyżek cen gazu. Pierwsza wiąże się z geopolityką. Chodzi o to, żeby zmusić odbiorców rosyjskiego gazu do przejścia z powrotem na umowy długoterminowe – wyjaśnia ekspert Instytutu Obywatelskiego. – Rosja przez wiele lat sprzedawała gaz głównie na podstawie umów długoterminowych, a dzisiaj jest zmuszona do sprzedawania dużej ilości tego surowca na giełdach, gdzie ceny są bardzo zmienne. W 2019 i 2020 roku były dla odmiany bardzo niskie i Rosjanie bardzo by chcieli, żeby ich odbiorcy przeszli z powrotem na umowy długoterminowe. Zresztą, oni z tych długoterminowych umów się wywiązują, natomiast nie dostarczają gazu na giełdy, na tzw. rynek spotowy, rynek transakcji natychmiastowych.

Drugi cel działania Rosji wiąże się z gazociągiem Nord Stream 2, który czeka na zakończenie procesu certyfikacji przez niemieckie organy regulacyjne. Według ekspertów Gazprom winduje ceny gazu na giełdach, ponieważ chce w ten sposób wymusić zgody administracyjne na uruchomienie przesyłu.

– Zobaczymy, jak zakończy się ta cała rozgrywka z Rosją. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że nasza sytuacja nie jest taka beznadziejna. Oczywiście Europa przesadziła, jeśli chodzi o zależność gazową od Rosji, ale z drugiej strony to Rosja jest dużo bardziej zależna od Europy. Procent gazu, który Europa kupuje od Rosji, jest dużo niższy niż procent gazu, który Rosja sprzedaje Europie – mówi Grzegorz Onichimowski. – W związku z tym długoterminowo Rosja nie może sobie pozwolić na to, żeby przykręcić kurek, bo to będzie oznaczać dla nich wyjście z rynku. Zostaną zastąpieni przez kogoś innego, głównie przez eksporterów LNG takich jak Katar czy Australia. To zaś mogłoby przysporzyć Rosji problemów budżetowych. Dlatego uważam, że oni wrócą na rynek, tylko pytanie, kto komu da się przepchnąć w tym konflikcie.

Jak ocenia, obok polityki Gazpromu i ożywienia gospodarczego po pandemii, które dodatkowo napędziło popyt na gaz, przyczyną rosnących cen jest też monopolizacja polskiego rynku przez PGNiG.

– Po kilku latach starań o złamanie monopolu PGNiG wydaje się, że aktualny rząd jest zdeterminowany, żeby ten monopol odtworzyć. Wyraźnie widać, jakie są tego skutki. PGNiG po prostu narzuca takie ceny, jakie chce – ocenia były prezes Towarowej Giełdy Energii. – Trzecia kwestia to jest struktura zakupów gazu w Polsce. I tu jest kilka znaków zapytania, czy tajemnic, bo obserwujemy olbrzymie wzrosty cen detalicznych. Natomiast nie możemy zapominać, że Polska jest w dużo lepszej sytuacji niż większość państw europejskich, bo 1/4 polskiego gazu pochodzi z własnego wydobycia, w związku z czym tu zmiany kosztów nie ma. Druga 1/4 pochodzi z zakupów LNG, czyli tutaj też to są długoterminowe umowy i nie było zmiany kosztów.

Rynkowi eksperci wskazują, że wpływ na kształtowanie się cen gazu na europejskich rynkach będzie mieć w nadchodzących miesiącach m.in. pogoda. Jeżeli pozostałe zimowe miesiące okażą się stosunkowo ciepłe, wówczas presja na ceny powinna osłabnąć. Na zahamowanie wzrostów może też wpłynąć sytuacja epidemiczna – w przypadku kolejnej fali pandemii i nowych lockdownów popyt na błękitny surowiec też powinien się zmniejszyć.

– Długoterminowo raczej nie ma jednak co liczyć na to, że ceny gazu będą dramatycznie spadać, bo tego surowca potrzeba coraz więcej. Europa potrzebuje więcej gazu, ponieważ uważa, że jest on idealnym paliwem przejściowym od energetyki węglowej do nowoczesnej energetyki opartej o OZE, ewentualnie energetyki jądrowej. A to będzie trwało co najmniej kilkanaście lat – mówi Grzegorz Onichimowski.

Atrakcyjną alternatywą jest rynek płynnego gazu LNG. Pojawia się na nim coraz więcej producentów i dostawców, ale z drugiej strony rośnie też zainteresowanie ze strony odbiorców.

– Koncerny paliwowe zaczynają nabierać zielonego koloru i inwestowanie w źródła kopalne przestało być modne. Co za tym idzie, mamy do czynienia z odwrotem od inwestycji w wydobycie i to może długoterminowo utrzymywać wysokie ceny. W każdym razie do tak niskich cen, jakie mieliśmy na początku epidemii raczej już nie wrócimy – prognozuje ekspert rynku energetycznego.

Ekspert Instytutu Obywatelskiego ocenia również, że aktualna sytuacja na rynku gazu w długiej perspektywie skłoni Unię Europejską do zintensyfikowania swojej polityki klimatycznej i przyspieszenia prac nad rozwojem odnawialnych źródeł, magazynów energii czy nad komercyjnymi zastosowaniami wodoru.

 Wszystko po to, aby doprowadzić do sytuacji, w której moc konwencjonalnych elektrowni opartych o gaz będzie wprawdzie stosunkowo wysoka, ale ich wykorzystanie będzie jak najmniejsze – mówi Grzegorz Onichimowski. – Chodzi o to, żeby mieć jak najwięcej energii ze źródeł odnawialnych, a źródła gazowe traktować jako rezerwę na taką pogodę, kiedy jest bardzo mało wiatru i słońca. Wtedy te rezerwowe źródła trzeba będzie wykorzystać. Natomiast latem przez ok. 90 proc. czasu źródła odnawialne będą wystarczające do pokrycia zapotrzebowania.

mieszkaniaNa rynku brakuje co najmniej 0,5 mln przystępnych cenowo mieszkań. Prawie połowa młodych Polaków mieszka z rodzicami

 

Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc wśród krajów Unii Europejskiej pod względem zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych swoich obywateli. Wciąż wiele rodzin mieszka w przeludnionych nieruchomościach, bo brakuje lokali dostępnych cenowo. – Przybywa mieszkań inwestycyjnych, natomiast większość polskich gospodarstw domowych nie stać na zakup mieszkania na własność, dlatego że zdolność kredytową posiada mniej więcej 30–40 proc. z nich – zauważa Magdalena Ruszkowska-Cieślak, prezeska zarządu Fundacji Habitat for Humanity Poland. Wielu z nich nie stać nawet na najem na warunkach rynkowych, dlatego potrzebne są rozwiązania systemowe wspierające mieszkalnictwo.

Według danych Eurostatu z rodzicami mieszka dziś blisko połowa Polaków w wieku 25–35 lat. W 2020 roku problem ten dotyczył 2,6 mln osób, o 172 tys. więcej niż w 2019 roku. Jedną z głównych przeszkód w zakupie na własność są ceny mieszkań, które według Narodowego Banku Polskiego wzrosły o 10 proc. w ciągu roku, a to jeszcze nie koniec wzrostów. Części osób, które mają zdolność kredytową, brakuje też wkładu własnego wymaganego przez banki.

Według danych Deloitte’a („Property Index, Overview of European Residential Markets”) liczba mieszkań na 1000 mieszkańców w Polsce to 392,90. To słaby wynik na tle państw UE – średnia w niej wynosi 463 mieszkania. Jednak Polska jest w czołówce państw zarówno pod względem liczby oddawanych do użytku lokali, jak i rozpoczynanych budów.

wszywka alkoholowa katowiceEsperal Katowice reaguje negatywnie z alkoholem, powodując wiele nieprzyjemnych objawów związanych z zatruciem alkoholowym

 

Alkoholizm, nazywany też często chorobą alkoholową charakteryzuje się okresowym intensywnym piciem napojów wysokoprocentowych w celu doznawania złudnej przyjemności zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Jeżeli mówimy o przyjemności psychicznej - osoby uzależnione piją szczególnie dla uniknięcia złego samopoczucia, które w ich mniemaniu powstaje po odstawieniu alkoholu.  Naturą tej choroby jest więc psychiczne oraz fizyczne uzależnienie od alkoholu. 

Osoby uzależnione, które mają duży problem z nadmiernym spożywaniem alkoholu, dość często są namawiane są przez swoich bliskich na zastosowanie terapii awersyjnej jaką jest wszywka alkoholowa Katowice. Niestety panuje powszechna opinia, że wszywka alkoholowa jest tylko rozwiązaniem tymczasowym, i samodzielnie bez kompleksowej terapii psychologiczej nie pomoże osobie chorej na alkoholizm. Czy jest to prawda? W tym artykule spróbujemy rozwiać wszelkie wątpliwości. 

Wszywka alkoholowa Esperal – jak działa lek?

Opisując w prosty sposób działanie wszywki alkoholowej Esperal Katowice można stwierdzić, że lek jakim jest Esperal likwiduje objawy choroby alkoholowej na określony okres czas. Tzn. na czas działania wszywki – czyli od ok. 8 do 12 miesięcy. Substancja implantowana podskórnie nie ma żadnego leczniczego wpływu na eliminowanie mechanizmów choroby alkoholowej, w przypadku osoby uzależnionej może powodować tylko awersję do spożywania trunków. Dzieje się tak dlatego, że podczas wypicia alkoholu – będąc zaszytym, dopadną nas bardzo nieprzyjemne skutki uboczne. 

Do najczęściej pojawiających się skutków ubocznych po wypiciu alkoholu należą: 

- silne bóle i zawroty głowy,

- nudności i wymioty, 

- kołatanie serca, 

- skoki ciśnienia, 

- zaczerwienienie twarzy oraz wiele innych.

W skrajnych przypadkach zdarza się, że spożycie alkoholu będąc zaszytym grozi utratą nie tylko zdrowia, lecz również życia. 

Wszywka alkoholowa Esperal zmusza alkoholika od alkoholu, żeby nie sięgał on po napoje wysokoprocentowe. Jest to swego rodzaju straszak. Nie zmienia to niestety faktu, że osoba uzależniona nie przestaje myśleć o Esperalu. Dość duże grono zaszytych osób, często odlicza tylko dni aby pozbyć się wszywki. Zdarzają się sytuacje, gdy po usunięciu wszywki – osoba uzależniona automatycznie sięga po alkohol. Jeżeli jednak chory ma dużo motywacji i silną wolę, wszywka alkoholowa może być ogromną pomocą w walce z alkoholizmem i po roku abstynencji chory faktycznie nie sięga po alkohol. Stąd wszywka alkoholowa Esperal
w wielu przypadkach może być naprawdę dobrym wsparciem w kompleksowej terapii alkoholizmu, jeżeli pacjent potrzebuje tego rodzaju motywacji. Wszywka stosowana samodzielnie nie jest natomiast całkowitym rozwiązaniem problemu. Może być to zdecydowanie za mało dla alkoholika. 

Jak wygląda proces zabiegu implantacji wszywki alkoholowej Esperal?

Pierwszym krokiem jest zgłoszenie się telefoniczne do naszego gabinetu: http://esperalkatowice.pl/ i rejestracja osoby decydującej się na zabieg zaszycia. W dniu, w którym ma być wykonywany zabieg pacjent musi być całkowicie trzeźwy. Niedopuszczalne jest picie alkoholu na min. 24 godziny przed zabiegiem. Jest to bardzo istotne, ponieważ jakiekolwiek resztki alkoholu w organizmie alkoholika mogą wywołać szkodliwe skutki już na etapie implantacji leku. Każdorazowo przed zabiegiem przeprowadzana jest konsultacja medyczna z pacjentem, która wyklucza ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. A jest to: nietrzeźwość, nadwrażliwość na aktywny składnik leku – Disulfiram, świeżo przebyty zawał serca i inne ewentualne. Następnie pacjent podpisuje zgodę na zabieg i następują implantacja Esperalu.  Zabieg jest bezbolesny, jeżeli jednak pacjent ma niską odporność na ból, proponowane jest mu znieczulenie miejscowe. Wszywka alkoholowa Esperal wszywana jest podskórnie najczęściej w okolicy łopatki lub pośladka. Na specjalne życzenie pacjenta oraz jeżeli lekarz wyrazi na to zgodę, miejsce implantacji leku może być inne. Wybór miejsca nie jest przypadkowy, chodzi tutaj w dużej mierze o dyskrecję, gdyż wielu pacjentów zwyczajnie nie chce się chwalić tym, że zostali oni zaszyci. Zawsze po zabiegu pacjent dostaje stosowane zaświadczenie. 

Przeciwwskazania do implantacji wszywki alkoholowej Esperal

 • nadwrażliwość na aktywny składnik leku – Disulfiram i tiokarbaminiany lub którykolwiek inny składnik preparatu, 
 • stan upojenia alkoholowego (pacjent musi być całkowicie trzeźwy na min. 24h przed zabiegiem. Im dłuższy jest okres abstynencji alkoholowej, tym lepiej),
 • różnego rodzaju choroby układu krążenia: niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, itp.)
 • występujące zaburzenia psychiczne a także psychozy oraz próby samobójcze w przeszłości. 

Wszywka alkoholowa Katowice – jaka jest jej skuteczność?

Esperal Katowice ma za zadanie wypracować w osobie chorej na alkoholizm awersję do picia napojów wysokoprocentowych. W przypadku długotrwałego picia alkoholu ma na celu przerwanie ciągu alkoholowego i doprowadzenie przede wszystkim do sytuacji, w której alkoholik będzie gotowy na rozpoczęcie kompleksowej terapii leczenia alkoholizmu. Niestety sama implantacja Esperalu może nie wystarczyć żeby pozbyć się nałogu. Konieczne jest zastosowanie różnego rodzaju psychoterapii, wtedy jej skuteczność znacznie wzrasta i szanse na wyjście z nałogu są dużo większe. Zdarza się, że przed zabiegiem zaszycia alkoholowego pacjent musi odbyć proces odtruwania, jest to zupełnie normalne.

Jak długo działa wszywka alkoholowa Esperal Katowice?

Mnóstwo pacjentów, którzy decydują się na implantację wszywki alkoholowej zastanawiają się ile faktycznie działa ten rodzaj terapii awersyjnej. Standardowo lek ten usuwa się po około 12 miesiącach kuracji. Wszystko jest kwestią indywidualną pacjenta oraz specyficznych uwarunkowań jego organizmu. Producent określa czas działania wszywki od ok. 8 do 12 miesięcy kuracji. Po tym czasie nie ma przeciwwskazań, aby zabieg zaszycia wykonać ponownie. Aczkolwiek zazwyczaj czas ten pozwala już na wstępne pokonanie tzw. zespołu odstawiennego, znaczną zmianę nawyków osoby uzależnionej (całkowitą abstynencję) oraz nastawienia do nadmiernego spożywania napojów alkoholowych. Chory po roku czasu działania wszywki oraz życia bez alkoholu zaczyna dostrzegać, że bez trunków można normalnie funkcjonować. Dużo osób zauważa nie tylko poprawę funkcjonowania w sferze psychicznej, lecz również w fizycznej. Alkoholicy odzyskują siły witalne, są zdrowsi oraz mają więcej w portfelu, bo nie oszukujmy się – wcześniej wydawali często swoje ostatnie grosze właśnie na alkohol. Podsumowując zalety wszywki alkoholowej, można stwierdzić jedno naprawdę warto się zdecydować na ten rodzaj terapii, który zważywszy na wcześniejsze wydatki na alkohol – jest stosunkowo tanią metodą leczenia alkoholizmu.

odtrucie alkoholowe krakowOdtruwanie alkoholowe Kraków to bezpieczne oczyszczanie organizmu z alkoholu i toksyn powstałych w wyniku jego spożywania

 

 

Alkoholizm, podobnie jak inne uzależnienia, stanowi jedną z przyczyn rozwoju ciężkich chorób zarówno dotyczących psychiki ludzkiej, jak i ciała. Ciągłe i regularne nadużywanie napojów procentowych znacząco niszczy wątrobę, serce, nerki, żołądek, trzustkę, mięśnie, nerwy obwodowe, a także mózg. Konsekwencją uzależnienia jest całkowite przejęcie przez alkohol kontroli nad życiem, a dodatkowo zaburzeniom ulega normalne funkcjonowanie społeczne. Można więc uprościć, że napoje wyskokowe są częstym powodem tworzenia się osobistych i rodzinnych tragedii. Jeżeli dana osoba wykazuje cechy choroby alkoholowej, w tym nie może przestać sięgać po używkę, koniecznie należy swój przypadek skonsultować ze specjalistami.

Dobrym pomysłem poprawiania swojej sytuacji alkoholowej jest skorzystanie z oferty odtruwania alkoholowego. Jest ono niezwykle przydatne w sytuacji, kiedy alkoholik popada w ciągi alkoholowe trwające przez dłuższy czas, np. okres kilku tygodni. Narażony na nadmierne ilości alkoholu organizm doznaje zatrucia alkoholowego, powodującego uciążliwe dolegliwości, groźne dla zdrowia. Odtruwanie przydatne jest także w sytuacji doznawania objawów abstynencyjnych. Zwykle proces odtrucia trwa kilka godzin, jednak jest to zależne od stopnia zdewastowania organizmu oraz indywidualnych potrzeb Pacjenta.

Czym jest odtruwanie alkoholowe Kraków?

Należy podkreślić, że odtrucie nie jest metodą leczenia choroby alkoholowej. Specjaliści podają, iż procedura ta jedynie oczyszcza organizm człowieka z toksyn i wszelkich pozostałości po alkoholu. Przyjmuje się więc, że jest to wstęp do terapii i innych działań antyalkoholowych, ponieważ daje grunt, przygotowuje ciało do kolejnych kroków ku trzeźwości. Omawiany proces pozwala na bezpieczne przejście przez dotkliwe objawy, następstwa i wszelkie dolegliwości, jakie wiążą się z odstawieniem używki.

Warto dodać, że systematyczne sięganie po kolejne dawki napojów alkoholowych zaburzają gospodarkę wodno-elektrolitową, doprowadzając do niedoborów składników odżywczych, mineralnych i witaminowych. Niekorzystne wartości stężenia osiąga m.in. magnez, sód i potas. Dzięki odtruwaniu przywraca się optymalny poziom wszelkich pierwiastków, niezbędnych do poprawnego funkcjonowania całego ludzkiego organizmu.

Czym jest zespół abstynencyjny?

Istnieją dwie możliwości warunkujące pojawienie się zespołu abstynencyjnego. Pierwszy z nich to nagłe i całkowite odstawienie używki. Druga z kolei to znaczne i drastyczne ograniczenie spożywanej dawki.

Pośrednio za zespół abstynencyjny odpowiadają m.in. liczne toksyny. Kiedy człowiek stale pije alkohol, w jego ciele zaczynają się kumulować znaczne pokłady trujących substancji. Dodatkowo sprawę komplikuje fakt, iż alkohol odwadnia i działa moczopędnie, a naturalną konsekwencją takiej sytuacji jest zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej. Pojawiają się niedobory, a także spada wydajność pracy organów wewnętrznych.

Alkoholowy zespół abstynencyjny jest poważnym stanem, znacząco pogarszającym zdrowie człowieka, często zagrażają jego życiu. Z tego powodu osoba doznająca zespołu odstawiennego prowadzone było pod opieką osoby ze środowiska medycznego: najlepiej lekarza lub pielęgniarki i ratownika medycznego. Warto zadbać również o obecność terapeuty. Opieka ze strony lekarza pozwala na podanie w określonych sytuacjach leków, np. przeciwpadaczkowych, nasennych, przeciwbólowych, przeciwpadaczkowych, uspokajających. W takim przypadków wlew dożylny z solą fizjologiczną i indywidualnie dobranym stężeniem elektrolitów, minerałów i witamin zostają wzbogacone o określone leki, odpowiadające potrzebom Pacjenta.

Przeciwwskazania przy zatruciu alkoholowym

Mimo, iż sama procedura odtruwania alkoholowego jest bezpieczna, o ile wykonuje ją specjalista, a także nie wymaga specjalnych przygotowań, to jednak warto zadbać o kilka rzeczy. Przede wszystkim Pacjent nie powinien przed odtruciem pić kawy, ponieważ podrażnia ona żołądek, co może skutkować spotęgowaniem objawów zatrucia. Podobnie jest z herbatą.

Pacjenci podczas procesu odtrucia czują chłód i zimno, dlatego warto takie osoby okryć. Specjaliści zalecają, aby nie przesypiać odtrucia, ponieważ poziom alkoholu w krwioobiegu zaczyna rosnąć, a podczas utraty przytomności dochodzi do niedotlenienia mózgu. Efektem jest jego trwałe uszkodzenie, a nawet doprowadzić do śmierci. Niemniej jednak sen jest ważny, pomaga zregenerować ciało, jednak powinno do niego dojść dopiero w momencie, kiedy wszelkie objawy ustępują, a sam Pacjent otrzyma pomoc medyczną.

W jaki sposób wykonuje się odtruwanie alkoholowe?

W ramach odtruwania Pacjentom zakładany jest wenflon. Dzięki niemu bezpiecznie można podać leki i inne składniki rozpuszczone w kroplówce, co pozwala na uzyskanie natychmiastowego efektu terapeutycznego. Warto dodać, że wszelkie parametry odtruwania określa jedynie lekarz. Czasami decyduje on o włączeniu leków doustnych lub domięśniowych.

Decydując się na odtruwanie warto zadbać o profesjonalność gabinetu oraz o opiekę doświadczonego i wykwalifikowanego medyka. W ten sposób odtrucie pozwoli bezpiecznie przerwać ciągi alkoholowe i pozwolić Pacjentowi wrócić do dobrego samopoczucia i kondycji. Na terenie Krakowa takim miejscem jest https://odtruwaniekrakow.pl/. Jest to prywatny gabinet medyczny, w którym skutecznie i bezpiecznie można wyleczyć kaca, przerwać wspomniane ciągi, a także pozbyć się objawów uzależnienia fizycznego i objawów zespołu abstynencyjnego. Nasi specjaliści gwarantują pełną dyskrecję łącznie z bezpieczeństwem i indywidualnym podejściem do Pacjenta.

Co wchodzi w skład kroplówek?

Za pomocą odtruwania uzupełnieniu ulega poziom płynów w organizmie oraz wyrównaniu ulegają wszelkie niedobory. W tym celu Pacjentom podaje się:

 • Witaminy – szczególnie istotna jest tutaj witamina C oraz witaminy z grupy B,
 • Magnez,
 • Potas,
 • Sole mineralne,
 • Elektrolity.

W celu określenia zapotrzebowania organizmu lekarz zleca wykonanie badania krwi, a także inne testy, które pozwalają monitorować pozostałości szkodliwych toksyn w ciele człowieka.

Co więcej, istnieje możliwość podania leków. Są one konieczne przy łagodzeniu skutków zespołu abstynencyjnego. M.in. stosuje się leki przeciwbólowe i uspokajające. Warto dodać, że dzięki kroplówkom składniki podawane są wprost do krwioobiegu, co zapewnia ich 100% absorbcję, nieosiągalną dla innych metod podawania, np. domięśniowej lub doustnej.

Jak namówić alkoholika do leczenia?

Zaleca się, aby tuż po zakończeniu odtruwania alkoholowego i osiągnięciu poprawy stanu zdrowia, odbyć konsultację z psychoterapeutą. W założeniach jest to forma zmotywowania danej osoby do podjęcia leczenia odwykowego. Współcześnie dostępne są nowoczesne i skuteczne sposoby leczenia uzależnień, które łączą psychoterapię z leczeniem farmakologicznym. Przykładem jest tutaj wszywka alkoholowa Esperal, która pozwala na zmianę podejścia do alkoholu. Zakłada się, że pomaga ona zbudować motywację i chęć do zmian poprzez wykształcenie awersji alkoholowej. 

Niestety część alkoholików twierdzi, że odbycie samego odtrucia gwarantuje im trwałą trzeźwość i pozbycie się problemu alkoholowego. Do tej pory odsetek osób z uzależnieniem alkoholowym korzystających z terapii w specjalistycznych ośrodkach po odbyciu odtruwania jest zbyt niski. Zwykle po krótkiej chwili wracają do swoich przyzwyczajeń.

Odtrucie alkoholowe jest początkiem walki z uzależnieniem alkoholowym. Celem naszego gabinetu https://odtruwaniekrakow.pl/ jest udzielenie pomocy Pacjentowi w sferze psychicznej i fizycznej. Konieczna jednak będzie dobra wola alkoholika i szczera chęć odzyskania kontroli nad swoim życiem pozbawionego obecności używki.

wszywka alkoholowa bydgoszczChoroba alkoholowa jest podstępna. Trudno jest jednoznacznie ustalić, w którym momencie picie jest jeszcze ryzykowne, a w którym można wskazywać na uzależnienie.

 

 

Wbrew powszechnym przekonaniom, alkoholik to niekoniecznie pijak zataczający się przy osiedlowym sklepie, a równie dobrze może to być osoba sytuowana, taka, która swoim wykształceniem, pozycją zawodową, czy też pochodzeniem nie dałaby poznać, że ma pewne problemy natury alkoholowej.

Leczenie alkoholizmu jest trudne i długotrwałe, a same osoby uzależnione mając możliwość skorzystania z różnych form pomocy często gubią się w ich ilości. Nie ma wątpliwości, że z chorobą alkoholową należy walczyć. Jednak aby walka ta była skuteczna, konieczna jest szczera chęć do zmian. To motywacja i wsparcie ze strony innych osób gwarantują późniejsze sukcesy. Jednym z działań, z którym warto się zapoznać jest wszywka alkoholowa Esperal. Zabieg jej implantacji z powodzeniem wykonuje gabinet https://esperalbydgoszcz.pl/ mieszczący się w Bydgoszczy.

Co to jest wszywka alkoholowa Esperal?

Esperal włącza się w leczeniu alkoholizmu. Jest to lek podawany podskórnie. Wszywki alkoholowe znajdują się w grupie działań w ramach farakologicznej terapii awersyjnej. Już w chwili umiejscowienia w ciele Esperalu, zaczyna on uwalniać swoje składniki aktywne, które przenikają do krwioobiegu, przenikając m.in. do wątroby, wywołując istotne zmiany w jej funkcjonowaniu. Główną substancją czynną jest Disulfiram i to właśnie on zaburza pracę wątroby. Odpowiada ona za produkcję dehydrogenazy aldehydowej, enzymu odpowiadającego za proces metabolizowania alkoholu i innych substancji alkoholowych. Organizm osoby bez wszywki w chwilach obecności etanolu we krwi, przekształca go w inne substancje. Głównym produktem jest aldehyd octowy charakteryzujący się wysokim poziomem toksyczności, odpowiadając przy tym za zatrucie alkoholowe. W dalszej kolejności aldehyd sprowadzany jest do postaci kwasu octowego – substancji względnie bezpiecznej, a następnie wydalany z organizmu. Esperal zaburzając omawiany łańcuch powoduje kumulację nadmiernych ilości toksyn, zatruwając organizm.

Jakie są konsekwencje picia alkoholu podczas stosowania wszywki?

Efekt zatrucia alkoholem spowodowanego działaniem wszywki i Disulfiramu określa się zmianem reakcji disulfiramowej. To ona jest główną konsekwencją złamania abstynencji podczas leczenia Esperalem. Warto mieć na uwadze, że człowiek nie jest w stanie przewidzieć dokładnego jej przebiegu. Reakcja zależna jest od ilości spożytego alkoholu oraz indywidualnych cech organizmu danej osoby. Co więcej, od zwykłego zatrucia reakcja disulfiramowa różni się natężeniem objawów i ich poziomem dokuczliwości. Pospolity kac mija dość szybko, kiedy reakcja disulfiramowa trwa nawet kilkanaście godzin. Co ciekawe, pierwsze symptomy zatrucia z udziałem wszywki odczuwalne są już po kilku minutach od momentu rozpoczęcia picia.

W jaki sposób powstaje awersja do alkoholu wywołana działaniem wszywki?

Zadaniem wszywki jest działanie awersyjne, czyli oczekuje się, że Pacjent pod wpływem znajomości scenariusza zdarzeń lub doświadczenia na własnym przykładzie efektów reakcji disulfiramowej, samodzielnie zrezygnuje z dalszego sięgania po używkę, odczuwając niechęć i wstręt do napojów wyskokowych. Konsekwencje złamania zasad abstynencji w tym przypadku to:

 • Nudności, wymioty i biegunka,
 • Pulsujący ból głowy, ból brzucha, w klatce piersiowej oraz w obrębie mięśni,
 • Zanik apetytu,
 • Wysoka wrażliwość na bodźce zewnętrzne,
 • Problemy z oddychaniem – duszności,
 • Zmiany ciśnienia tętniczego krwi,
 • Tachykardia,
 • Szumy w uszach,
 • Przejściowa impotencja,
 • Trudności w skoncentrowaniu uwagi,
 • Problemy ze snem,
 • Nadmierne pragnienie,
 • Wzmożone pocenie się,
 • Ogólne złe samopoczucie i spadek kondycji, w tym psychicznej,
 • Lęk i strach.

Co więcej – wszywka może doprowadzić do trwałych uszkodzeń narządów wewnętrznych, pogłębić wcześniej posiadane schorzenia, doprowadzić do zgonu, paraliżu, a nawet śmierci.

Czy wszywka alkoholowa Bydgoszcz jest bezpieczna?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie – w dużej mierze bezpieczeństwo leczenia wszywką zależne jest od stylu funkcjonowania Pacjenta. Jeżeli będzie on przestrzegać zaleceń osoby wykonującej zabieg (chirurga), z pewnością nie dojdzie do pogorszenia stanu zdrowia, a za to pojawią się korzyści w postaci ułatwionego procesu zdrowienia. O ile człowiek nie pije alkoholu, Esperal wykazuje obojętne działanie na organizm, a samego implantu podskórnego z tabletką nie czuć ani przez skórę, ani nie jest ona widoczna przez ubranie. Warto jednak wyrobić u siebie nawyk czytania etykiet i składów produktów, wykazując się ostrożnością przy stosowaniu leków, kosmetyków, chemikaliów i niektórych produktów spożywczych. Część z nich może w swoim składzie posiadać alkohol. Oznacza to, że po kontakcie z nim dojdzie do reakcji uczuleniowej. Mimo, iż nie będzie ona tak silna jak w przypadku reakcji disulfiramowej na wypijane napoje alkoholowe, to jednak w dalszym ciągu poziom dokuczliwości objawów będzie znacznie pogarszać samopoczucie. Przykładowo należy uważać na:

 • W grupie leków – na syropy na kaszel, poszczególne antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, leki na grypę jelitową, metronidazol, furazydynę,
 • W grupie chemikaliów – na rozpuszczalniki,
 • W grupie kosmetyków – na antyperspiranty i dezodoranty, wody kolońskie, produkty do golenia i do higieny jamy ustnej,
 • W grupie produktów spożywczych – na ocet i wszelkie produkty cukiernicze (mogą być nasączone alkoholem), sosy na bazie alkoholu.

Dodatkowo należy pamiętać, że aby podać wszywkę alkoholową należy wykluczyć wcześniej przeciwwskazania zabiegowe. Ważna jest tutaj szczerość Pacjenta. Jeżeli zatai informacje o swoim stanie zdrowia naraża się na bardzo poważne konsekwencje zdrowotne, a także niepoprawnym określeniem indywidualnie dobranej dawki leku przez lekarza. Zbyt mała dawka będzie nieskuteczna, zbyt wysoka wywoła wzmożoną reakcję disulfiramową, która w skutkach może być opłakana.

Jaki jest czas działania wszywki alkoholowej Esperal?

Wszywka alkoholowa Bydgoszcz w zależności od indywidualnych cech organizmu człowieka wchłania się w czasie 8-12 miesięcy. Czasem jednak organizm człowieka jest oporny na działanie Disulfiramu, przez co skuteczność leczenia jest nikła. Zdarza się też tak, że wokół tabletki tworzy się cysta, czyli inaczej mówiąc: torbiel. Jest ona efektem reakcji organizmu na podany lek, który został rozpoznany jako ciało obce. Organizm więc się broni i próbuje albo usunąć to ciało, albo je zneutralizować. Dodatkowo, podczas odrzucania wszywki pojawiają się obrzęki, skóra czerwienieje, wycieka surowica z miejsca nacięcia skalpelem przez lekarza. Normalne są także odczucia swędzenia oraz ból. W takich sytuacjach Pacjent jak najszybciej powinien znaleźć się pod opieką lekarską.

Implantacja wszywki alkoholowej

Cechą zabiegu zaszycia alkoholowego prowadzonego w Bydgoszczy w naszym specjalistycznym gabinecie https://esperalbydgoszcz.pl/ jest jego krótki czas trwania (wahający się w granicach 30 minut), bezpieczeństwo i gwarancja opieki medycznej, bezbolesność, a także niewielki stopień inwazyjności. Dokładamy wszelkich starań, aby każda osoba zgłaszająca się do nas po pomoc miała komfort w postaci opieki doświadczonego i wykwalifikowanego personelu medycznego, w tym chirurga.

Pierwszym etapem zabiegu jest więc konsultacja, w ramach której lekarz sprawdza stan zdrowia danej osoby, nie tylko w aspekcie zdrowia fizycznego, ale także psychicznego. Zapoznaje się z historią jego uzależnienia i wykonuje kontrolę trzeźwości. Sprawdza także inne przeciwwskazania, jak: nadwrażliwość na składniki leku, brak zgody na zabieg, w przypadku kobiet konieczne jest upewnienie się, czy nie jest ona w ciąży lub w okresie karmienia piersią.

Kolejnym etapem jest podanie znieczulenia miejscowego. Jeśli jest ono już aktywne, chirurg nacina skórę i tworzy aż pod powięź tunel, w którym umieszcza tabletki. Rana zaszywana jest szwami, a następnie okrywana opatrunkiem. W celach profilaktycznych podaje się antybiotyk.

Dużym atutem zabiegu jest to, że jeszcze tego samego dnia Pacjent wraca do swoich codziennych obowiązków.

Skutki uboczne po zabiegu

Abstrahując od reakcji disulfiramowej, to pozostałe skutki uboczne po zabiegu pojawiają się dość rzadki i zwykle zależą od stylu funkcjonowania Pacjenta. Jeżeli nie będzie on przestrzegać zasad higieny i zaleceń medycznych może dojść do np. zakażenia drobnoustrojami lub przemieszczenia wszywki w ciele człowieka. Z tego powodu tak ważna jest regularna zmiana opatrunków oraz ograniczenie ciężkiej aktywności fizycznej przez pierwsze kilka dni po zabiegu..