gaming

gamingE-sport przestał być już tylko źródłem rozrywki, a zaczął być opłacalnym biznesem. Na początku profesjonalni gracze grali o niewielkie kwoty, sprzęt komputerowy czy przysłowiowe frytki. Może jednak nie do końca grali tylko o smażone kartofle.

Jedną z pierwszych znaczących nagród e-sportu przyznano w 1997 roku. Dennis „Thresh” Fong wygrał czerwone Ferrari 328 w turnieju Quake'a. Natomiast w 2006 roku Johan „Toxjq” Quick wygrał Rolexa podczas mistrzostw Quake'a 4. W swoim czasie tego typu wydarzenia i nagrody były jednak niecodzienne, w raczkującej bądź co bądź dziedzinie. Obecnie dzisiejsze pule nagród są na tyle duże, że gracze często mogą przejść na emeryturę po ich wygraniu. Johan „N0tail” Sundstein – duński weteran Dota 2 – stał się najlepiej zarabiającym w e-sporcie w 2019 roku po tym, jak poprowadził drużynę OG do zwycięstwa drugi rok z rzędu. Oprócz imponującej wypłaty w obu turniejach, N0tail odnosił także sukcesy przed turniejami. Suma nagród, którą zarobił szacowana jest na prawie 7 milionów dolarów, co postawiło go na szczycie listy najlepiej zarabiających graczy. Tuż za nim plasuje się Kyle „Bugha” Giersdorf. 18-latek ze Stanów Zjednoczonych zarobił w Fortnite ponad 3,2 miliony dolarów.

W ostatniej dekadzie, w dużej mierze dzięki popularyzacji Twitcha i wsparciu deweloporów, e-sportowcy zaczęli dosłownie szturm i to w oszałamiającym tempie. Od tego czasu wzrost był imponujący z każdym kolejnym rokiem. Nie wydaje się, aby spowalniał. E-sportowy blitzkrieg trwa i ma się w najlepsze.

pope simulatorAsmodev, deweloper tworzący gry o oryginalnej, mroczno-romantycznej tematyce, zawarł umowę na produkcję dwóch gier na zlecenie Golden Eggs Studio oraz Glob Games Studio. Termin zakończenia prac nad obiema produkcjami planowany jest na 2022 r.

Jedną z dwóch gier, które poszerzą portfolio deweloperów z Żywca jest Pope Simulator. Produkcja pozwoli na wcielenie się w rolę papieża i ma wyróżniać się realizmem oraz dużym przywiązaniem do polityczno-strategicznych elementów. Tematyka tytułu idealnie wpisuje się w oryginalny styl tworzonych gier śląskiego studia. Za wydanie i dystrybucję tytułu będzie odpowiedzialne Golden Eggs Studio.

– Pope Simulator nie jest kontynuacją Priest Simulator i to pomimo faktu, że celem głównego bohatera Priesta jest zostanie papieżem. Może dalszy ciąg przygód Orloka wydaje się logiczny, ale musimy odpocząć od wysadzania sedesów, odnajdując spokój w modlitwie i zdejmowaniu ekskomunik. Przez my mam na myśli Asmodev. Za Pope’a nie odpowiada ten sam personel – komentuje prezes Asmodevu, Michał Jodłowiec.

road studio

Road Studio S.A.

Road Studio S.A., producent i wydawca gier związanych z tematyką drogi i podróży, zakończył publiczną ofertę publiczną akcji, w ramach której pozyskał 2 mln zł. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na sfinalizowanie prac nad nowymi projektami o tematyce motoryzacyjnej, połączonej z motywem podróży i zwiedzania świata. Spółka deklaruje, że będzie to ostatnia emisja akcji przed planowanym debiutem na rynku NewConnect, który może mieć miejsce jeszcze w 2021 r. Proces dopuszczenia akcji Road Studio do obrotu przeprowadzi INC S.A.

W I transzy skierowanej do indywidualnie oznaczonych inwestorów spółka oferowała 20 tys. akcji o wartości 1 mln zł. Druga transza również obejmowała 20 tys. akcji o wartości 1 mln zł. Cena emisyjna wynosiła 50 zł. Informacje o akcjach i warunkach ich nabycia były opublikowane od pierwszego dnia oferty publicznej na stronie CrowdConnect.pl oraz stronie internetowej Road Studio S.A., na której inwestorzy składali zapisy na akcje.

mech mechanic simulatorPolyslash, notowany na rynku NewConnect krakowski producent gier oraz twórca wyróżnionego Paszportem Polityki 2019 tytułu We. The Revolution, opublikował nowy trailer ukazujący gameplay prologu do Mech Mechanic Simulator, który zostanie opublikowany już 18 lutego br. na platformie Steam. Zapowiedź pokazuje graczom szczegóły rozgrywki, które będą dostępne w prologu. Premiera pełnej wersji Mech Mechanic Simulator planowana jest jeszcze na I kwartał br.

- Już w tym tygodniu ukaże się prolog do Mech Mechanic Simulator, który w porównaniu z udostępnionym jakiś czas temu demem będzie nieco bardziej rozbudowany. Rozgrywka pozwoli między innymi na zakupienie oraz wykorzystywanie Stacji Malowania, czego nie zawierała wersja demonstracyjna. System ten jest nie tylko olbrzymim rozwinięciem pod kątem rozgrywki, ale także pozwala graczom na swobodne artystyczne wyrażenie się na dostępnych maszynach. Prolog będzie zawierał oczywiście więcej nowych elementów. Liczymy na to, że opublikowany dzisiaj gameplay jeszcze bardziej przybliży graczom rozgrywkę, dzięki czemu zachęci ich to do pobrania prologu, a co za tym idzie nabycia pełnej wersji Mech Mechanic Simulator – komentuje Dawid Ciślak, Prezes Zarządu Polyslash.

detalion games

 

Detalion Games, notowany na NewConnect

Detalion Games, notowany na NewConnect producent gier z Grupy PlayWay, rozpoczyna pracę nad preprodukcją gry Highway Builder – symulatorem, który pozwoli wcielić się w zarządcę firmy budującej autostrady.

- Dzięki Highway Builder każdy będzie mógł planować, budować i naprawiać autostrady. Realistyczny symulator pozwoli na projektowanie dróg od początku do końca w dowolnym miejscu na świecie! Preprodukcja będzie miała na celu zbadanie zainteresowania graczy – jeśli spotka się z pozytywnym odbiorem, rozpoczniemy prace nad grą – komentuje Aleksandra Cwalina, prezes Detalion Games.

Detalion Games - Nemezis

Równolegle trwają ostatnie prace nad flagowym projektem Detalion Games - Nemezis: Mysterious Journey III. To gra przygodowo-logiczna mająca miejsce w unikalnym, futurystycznym świecie. Gracze wcielą się w dwójkę turystów zwiedzających piękną, egzotyczną i tajemniczą planetę Regilus. Idylliczna przygoda nie będzie jednak trwała długo, na jaw wyjdą mroczne elementy planety, z którymi przyjdzie im się zmierzyć. Nad projektem czuwa Roland Pantoła, weteran branży gier oraz współzałożyciel studia Detalion odpowiadającego za takie gry, jak Schizm czy Reah, jedne z pierwszych sukcesów polskiego gamedevu o globalnym zasięgu.