Ładowanie Konfiguracji Stylów. Proszę czekać...

zgagaZgaga jest bardzo powszechnym problemem, który objawia się zwykle jako palenie w przełyku. Według statystyk aż 1/4 populacji zmaga się ze zgagą. Jakie są przyczyny i objawy tej dolegliwości? Czy może mieć podłoże chorobowe? Jak sobie z nią radzić?

Przyczyny zgagi

Zgaga występuje na skutek cofania się treści pokarmowej oraz kwasu solnego do przełyku. Dochodzi wtedy do podrażnienia błony śluzowej przełyku, która jest niezwykle delikatna. Zgaga może pojawiać się w różnych okolicznościach, np. po ciężkostrawnym posiłku, przy gwałtownym schylaniu się lub samoistnie. Pojawia się ona wtedy, kiedy dolny zwieracz przełyku nie funkcjonuje w prawidłowy sposób.
Ciężko jest jednoznacznie określić, co wpływa na występowanie zgagi. Najczęściej pojawiającymi się przyczynami mogą być:
- choroby układu pokarmowego (np. wrzody żołądka, choroba refluksowa i inne),
- nieodpowiednie nawyki żywieniowe,
- brak aktywności fizycznej,
- nadużywanie alkoholu lub papierosów,
- przyjmowanie niektórych leków (np. środki na uspokojenie, doustne środki antykoncepcyjne, antybiotyki)
- zakażenie Helicobacter pylori,
- zaburzenia nerwicowe,
- choroby dróg żółciowych.

Objawy zgagi

zgagaZgaga jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością. Zwykle pojawia się do dwóch godzin po spożyciu posiłku. Objawy z reguły wyglądają tak samo u wszystkich ludzi. Osoby, które zmagają się ze zgagą, zwykle skarżą się na uczucie palenia lub pieczenia w przełyku. Jest to jeden z najczęściej występujących objawów zgagi. Czasami towarzyszą jej także bóle w okolicy mostka, gorzki posmak w ustach, kwaśne odbijanie się po posiłku, długotrwała czkawka, bóle brzucha oraz wymioty.

Zgaga w ciąży

Warto zaznaczyć, że zgaga często pojawia się u ciężarnych kobiet. Często zdarza się, że to właśnie stan brzemienny jest przyczyną często pojawiającej się zgagi. Według statystyk, aż 50% przyszłych mam zmaga się ze zgagą. Wiele osób uważa, że dolegliwość ta pojawia się jedynie przy trzecim trymestrze. Nie jest to jednak prawda. Zazwyczaj nasila się ona w późniejszych miesiącach, jednak zgaga może występować także we wczesnych tygodniach. Organizm kobiety w ciąży wydziela hormon zwany progesteronem, który wpływa rozluźniająco na różne mięśnie układu pokarmowego, a to z kolei może powodować zgagę. W późniejszych miesiącach zgaga pojawia się ze względu na wzrastające ciśnienie w jamie brzusznej, co często prowadzi do cofania treści pokarmowej z żołądka. U wielu kobiet w ciąży zgaga pojawia się także jako rezultat niewłaściwej diety. Występuje ona często, gdy spożywamy za dużo tłustych lub ostrych dań. Winowajcą mogą być także słodycze, zawierające dużą ilość tłuszczu.

Domowe sposoby na zgagę

Jeśli zgaga nie pojawia się u nas zbyt często i nie ma podłoża chorobowego, możemy sięgnąć po domowe sposoby. Na szczęście jest ich całkiem sporo. Pierwszym sposobem jest guma do żucia. Najlepiej jest wybrać taką, która nie zawiera cukru. Należy żuć ją przez kilka minut. Guma pomoże zneutralizować kwasy żołądkowe. Bardzo pomocne mogą być również różnego rodzaju zioła. Polecanymi roślinami są rumianek, koper włoski, mięta, kminek, cynamonowiec, prawoślaz lekarski, bylica boże drzewko, szałwia, melisa, gojnik czy rdest wielokwiatowy. Rośliny te usprawniają procesy trawienne, a do tego pomagają się uspokoić i rozluźnić. Naszym sprzymierzeńcem może być także imbir.

Wystarczy ukroić cienki plasterek korzenia tej rośliny i żuć go przez kilka minut. Imbir odznacza się właściwościami przeciwzapalnymi, a także pomaga przy mdłościach. Niezwykle pomocne może być także siemię lniane. Te niepozorne ziarenka kryją w sobie olbrzymią moc. Wystarczy ugotować kleik z siemienia, na który składają się jedna łyżeczka ziarenek i jedna szklanka wody. Powszechnie wiadomo, że siemię doskonale wpływa na układ pokarmowy. Pomaga złagodzić podrażnienia, które pojawiają się przy zgadze, a dodatkowo działają przeciwzapalnie i zawierają mnóstwo witamin oraz składników mineralnych. Dobrym sposobem są także soki warzywne. Świetnie sprawdzi się sok z marchewki, ogórka lub buraka.

RefluksOdznaczają się one zasadowym odczynem, który pomoże zneutralizować kwaśną treść, cofającą się z żołądka. Znanym sposobem jest także szklanka mleka, kefiru bądź maślanki. Produkty te zawierają dużo wapnia oraz białka, które świetnie wpływają na produkcję kwasów tłuszczowych. Warto jednak zaznaczyć, że sposób ten działa tylko przy sporadycznych zgagach. Pomocne przy zgadze mogą być także migdały. Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż orzechy powinny być bez dodatku soli.

Posiadają one odczyn zasadowy, który dobrze wpływa na kwasy żołądkowe. Warto także wprowadzić kilka zmian do swojego życia, które pomogą przeciwdziałać zgadze. Po pierwsze, należy przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym. Napoje gazowane, fast foody, ciężkostrawne i tłuste potrawy niestety nie są naszym sprzymierzeńcem. Spożywane zbyt często mogą być przyczyną zgagi. Warto także ograniczyć różnego rodzaju używki, takie jak alkohol czy papierosy. Należy również pamiętać, aby unikać jedzenia i ćwiczeń tuż przed snem.

Musimy pamiętać, aby nie spożywać zbyt dużych porcji jedzenia i dokładnie przeżuwać pokarm. Lepiej jest jeść częściej, ale za to mniejsze ilości. Siemię lniane, rumianek, koper włoski czy inne zioła można śmiało włączyć do codziennej diety. Spożywane regularnie na pewno zrobią olbrzymią różnicę.

Kiedy do lekarza ze zgagą?

Zgaga to powszechny problem, który pojawia się u osób w różnym wieku. Jeśli jednak pojawia się ona u nas często i regularnie, np. dwa razy w tygodniu, warto wybrać się do lekarza. Taka częstotliwość może świadczyć o różnych chorobach, np. chorobie refluksowej, wrzodach żołądka, a w niektórych przypadkach wiąże się także z nowotworami.

Jeżeli u Ciebie lub u kogoś z Twoich bliskich zgaga występuje zbyt często, nie zwlekaj i zgłoś się do specjalisty. Lekarz pomoże nam ustalić przyczynę tej dolegliwości, a także wybierze odpowiedni dla nas sposób leczenia. Niektóre z domowych metod można stosować przy chorobach, jednak powinny być one traktowane jedynie jako wspomaganie terapii.

Silicolgel