Ładowanie Konfiguracji Stylów. Proszę czekać...

Przyczyny występowania anginy

AnginaAngina jest jedną z najpowszechniejszych chorób, dotykających nas w okresie jesień/ zima, jednak z pewnością można również zachorować na nią latem. Angina a inaczej mówiąc zapalenie jamy ustnej, migdałków. Choroba ta spowodowana może być zarówno wirusami jak i bakteriami. Statystyki jednak ujawniają zdecydowaną przewagę występowania tej o podłożu wirusowym u dorosłych. Natomiast dzieci zdecydowanie częściej chorują na anginę o podłożu bakteryjnym. 

     Czy anginą można się zarazić? Oczywiście, że tak. Zarówno angina bakteryjna jak i wirusowa jest chorobą zakaźną. Zarazić możemy się drogą kropelkową, lub mając kontakt z wydzieliną z gardła, bądź nosa. Jednak to nie jedyna możliwość- istnieje grupa ludzi, która jest naturalnymi nosicielami anginy spowodowanej grupą paciorkowców, objawy anginy mogą ujawnić się nawet jeśli chory nie miał bezpośredniego kontaktu z osobą chorą. Nosicielami jednak zdecydowanie więcej jest dzieci niż osób dorosłych. 

 

Objawy choroby

ostre zapalenie migdałków podniebiennychPierwszą dolegliwością odczuwaną przez osobę zakażoną wirusem lub bakterią jest ból gardła, zmęczenie, spadek sił. Na przestrzeni kolejnych dni objawy te się nasilają. W zależności od podłoża choroby objawy się od siebie różnią. 

    Angina o podłożu bakteryjnym charakteryzuje się zdecydowanie zwiększoną dynamiką postępowania objawów, dolegliwości przychodzą nagle, niespodziewanie i są dość intensywne. Jest to ból gardła, zaczerwieniona tylna ściana gardła, wysoka temperatura, białe naloty na migdałkach, specyficzny zapach z ust ropny, wydzielina ropna, powiększone węzły chłonne szyi, brak apetytu, wymioty. 

    Zapalenie gardła wirusowe charakteryzuje się również bólem gardła, katarem, kaszlem, bólem mięśni, utratą głosu, gorączką, biegunką, zaczerwienieniem gardła. Angina ta nie jest odczuwana tak intensywnie, a objawy mogą ustąpić nawet samoistnie bez udziału antybiotykoterapii w przeciągu kilku dni od pojawienia się pierwszych dolegliwości. 

Prawidłowa diagnoza

zapalenie ucha środkowego

Charakterystyka anginy może zmylić niejednokrotnie lekarzy podczas badania. Objawy te są bardzo zbliżone do zwykłego przeziębienia lub grypy, a teraz również koronawirusa. Znacznie częściej angina wirusowa jest mylona właśnie z wcześniej wymienionymi infekcjami.

Zdecydowanie trudniej jest pomylić anginę wywołaną bakteriami, ponieważ objawy są intensywne, gardło bardzo przekrwione, migdały powiększone, od chorego czujemy specyficzny zapach z ust spowodowany ropną wydzieliną.

W dzisiejszych czasach w dobie pandemii koronawirusa o różnych mutacjach, chorzy niejednokrotnie zanim zostaną prawidłowo zdiagnozowani są wysyłani na testy, aby wykluczyć zachorowanie na COVID - 19. Jest to z jednej strony zrozumiałe z tytułu ostrożności i procedur wdrożonych z powodu wysokiej zachorowalności w okresie jesiennym na tego też wirusa.

Z drugiej strony wydłuża to proces diagnozowania, a co za tym idzie również zastosowania odpowiedniego leczenia i powrotu do zdrowia chorego. W procesie diagnostycznym lekarz popiera swoje założenie zebranym wywiadem od pacjenta, objawami jakie występują, badaniem bezpośrednim oraz jeśli istnieję taka potrzeba zleca wykonanie wymazu wydzieliny z nosa i / lub gardła. objawy anginy

Leczenie anginy

    Czas trwania leczenia, sposób, dobór leków i postępowanie zależy oczywiście od odmiany anginy z jaką mamy do czynienia. Jeśli jest to angina wirusowa, zazwyczaj stosuję się leczenie objawowe m.in. przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe.

Po kilku dniach objawy powinny ustąpić a chory powinien powrócić do zdrowia. Jeśli chodzi o anginę o podłożu bakteryjnym tu konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii. Zazwyczaj stosuję się tu penicylinę, od 7 do 10 dni. 

    Bardzo ważne jest, aby nie lekceważyć dolegliwości, ponieważ nieleczona angina prowadzi do wielu poważnych konsekwencji. Do powikłań nieleczonej anginy zaliczamy przewlekłe zakażenia gardła, zapalenie płuc, gorączka reumatyczna, która może spowodować problemy z sercem.

Najgroźniejszym i na szczęście rzadko występującym powikłaniem jest posocznica. Zdecydowanie najczęściej występującym powikłaniem po anginie jest ropień okołomigdałkowy, można go rozpoznać tym, że jeden migdał jest zdecydowanie większy od drugiego, może być pokryty białym nalotem. 

Profilaktyka 

    Czy istnieje sposób, w jaki możemy zapobiegać i uchronić się przed zachorowaniem na anginę? Będzie to trudne z powodu drogi kropelkowej, przez którą najczęściej się zarażamy. Jednak istnieje kilka zachowań, które możemy uczynić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Unikajmy zbliżenia, kontaktu bezpośredniego z osobą zakażoną, dbajmy o higienę osobistą, częściej myjmy ręce, w okresie częstszych zachorowań (jesień, zima) zadbajmy o odpowiednią suplementacją w celu wsparcia naszego układu odpornościowego.