nowy dowód rejestracyjnyNowy dowód rejestracyjny 2022, czyli w wydziałach komunikacji na kierowców czeka rewolucja. Co ona tak właściwie oznacza dla właścicieli aut?

Nowy dowód rejestracyjny. Na czym polega zmiana?

Na pierwszy rzut oka i nowy, i stary dowód rejestracyjny wyglądają niezwykle podobnie. Tworząc nową wersję dokumentu ustawodawca nie dbał jednak o przejrzystość czy wyraźną odmianę. Chodziło bardziej o sposób zabezpieczenia dokumentu przed podrobieniem. Jakie konkretnie zmiany to oznacza? Papier został zabezpieczony chemicznie. Nie wykazuje np. luminescencji w świetle ultrafioletowym. Numery z kolei są naniesione laserowo.

Nowy dowód rejestracyjny 2022. Skąd pomysł na zmianę?

Nowy wzór dowodu rejestracyjnego nie jest zmianą wynikającą z nowego pomysłu jednego z ministerstw, a wymogów unijnych dotyczących zabezpieczenia dokumentów państwowych. Nowe dowody miały pojawić się już w maju 2022 roku. Niestety w wielu częściach kraju tak się nie stanie. Powód? Najpierw urzędy muszą wykorzystać pulę dokumentów wykonanych według starego wzoru. W efekcie może się okazać, że w niektórych miastach poliftingowa wersja dowodu pojawi się nie później niż w lipcu 2022. To maksymalny termin przejściowy wskazany w prawie.

Wymiana dowodu rejestracyjnego. Zmiana właściciela jedynym powodem

Nowy wzór dowodu rejestracyjnego, który zacznie obowiązywać w roku 2022 nie oznacza, że dokumenty wykonane w zgodzie ze starym wzorem przestały obowiązywać. Nadal są aktualne! Wymiana dowodu rejestracyjnego na nowy musi się zatem odbyć tak naprawdę tylko w jednym przypadku. Wtedy, gdy kierujący będzie przerejestrowywał samochód. W każdym innym przypadku wzór starego dowodu nadal jest w pełni obowiązujący.

Ile trzeba czekać na nowy dowód rejestracyjny?

Wydziały komunikacji wydają pozwolenia czasowe. Dowód rejestracyjny zawsze musi zostać zamówiony w wytwórni papierów wartościowych. A to oznacza, że nie jest wydawany od ręki. Ile trzeba czekać na nowy dowód rejestracyjny? Czas oczekiwania nie zmieni się. Nadal będzie wynosił maksymalnie 14 dni. O możliwości jego odebrania w wydziale komunikacji, kierowca zostanie poinformowany za pomocą wiadomości sms wysłanej przez urzędnika.

Ile kosztuje nowy dowód rejestracyjny 2022?

Nowy dowód rejestracyjny z wzorem obowiązującym na rok 2022 wygląda podobnie do starego, oznacza taki sam czas oczekiwania, a do tego... identyczną cenę. Za wydanie dowodu rejestracyjnego kierujący nadal zapłaci 54 zł plus 0,50 zł opłaty ewidencyjnej.