transport busLicencja wspólnotowa, czyli nowy obowiązek firm transportujących towary autami o DMC do 3,5 t. Jest obowiązkowa od 21 maja 2022 roku.

Co to jest licencja wspólnotowa?

Licencja wspólnotowa jest czymś na kształt unijnego zezwolenia na międzynarodowy i zarobkowy transport rzeczy pojazdami o DMC wynoszącym od 2,5 do 3,5 tony. W skrócie mowa o popularnych busach. Podstawą do jej wprowadzenia stały się oczywiście regulacje unijne (rozporządzenie 561/2006/WE) i pakiet mobilności. Na polskim gruncie sankcjonuje ją jednak zmiana Ustawy o transporcie drogowym. Licencja wspólnotowa jest obowiązkowa od 21 maja 2022 roku. Firma, która nie zdobyła dokumentu przed tym dniem, w głos przepisów nie może odpłatnie transportować towarów.

Do jakiego transportu uprawnia licencja wspólnotowa?

Licencja wspólnotowa jest konieczna w dwóch przypadkach. Jak już wspominaliśmy powyżej, przede wszystkim jeżeli chodzi o busy, czyli pojazdy o DMC między 2,5 a 3,5 tony. Po drugie jest konieczna w przypadku odpłatnego i międzynarodowego transportu rzeczy. Do jakiego transportu licencja wspólnotowa nie jest konieczna? W przypadku:

  • przewozu rzeczy, ale krajowego (np. dostawcy, firmy kurierskie),
  • przewozu rzeczy międzynarodowego, ale na własne potrzeby lub nieodpłatnie,
  • transportu osób nawet międzynarodowego i odpłatnego.

Jak uzyskać licencję wspólnotową?

Licencję wspólnotową firma transportowa uzyskuje nie na dane przedsiębiorstwa. Musi zgłosić do niej każdy z pojazdów realizujących usługi międzynarodowego transportu rzeczy. Dokumenty dotyczące uzyskania licencji składa się w Inspektoracie Transportu Drogowego. Aby jednak uzyskanie licencji wspólnotowej stało się możliwe, firma musi spełnić kilka wymogów. Przedsiębiorstwo musi wykazać, że:

  • ma stałą i rzeczywistą siedzibę, a nie np. wyłącznie skrzynkę pocztową,
  • co najmniej jedna trzecia pojazdów musi mieć miejsce parkingowe przed firmą,
  • przewoźnik musi się cieszyć dobrą opinią,
  • transportem musi zarządzać osoba posiadająca certyfikat kompetencji zawodowych,
  • kierowcy muszą posiadać świadectwo kierowcy.

Ile kosztuje licencja wspólnotowa?

Licencja wspólnotowa jest przyznawana na określony czas. W przypadku licencji maksymalnie 5-letniej, opłata wynosi 4000 zł i jest powiększana o 440 zł za wypis. W przypadku licencji wspólnotowej obowiązującej przez okres od 5 do 10 lat, kwota rośnie do 8000 zł i 880 zł za wypis z licencji. Do kwoty doliczyć należy też tzw. zabezpieczenie finansowe. To wynosi 1800 euro za pierwszy pojazd i 900 euro za każdy kolejny. Na końcu rachunku znajduje się kwota 1000 zł za uzyskanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

Kara za brak licencji wspólnotowej

Jak podaje Główny Inspektorat Transportu Drogowego, do połowy maja 2022 roku wpłynęły 2194 wnioski dotyczące pojazdów o DMC od 2,5 do 3,5. Do tej pory GITD wydało 906 licencji. A to niestety... kropla w morzu potrzeb. Co się stanie w sytuacji, w której firma nie zdobyła dla żadnego z aut licencji wspólnotowej, a mimo wszystko wyśle je w międzynarodową trasę z transportem rzeczy? Na gruncie polskim każda kontrola drogowa ITD może się zakończyć karą wynoszącą nawet 12 tys. zł. W Europie kary są jeszcze wyższe...