ZanzibarDlaczego warto wyjechać na wczasy na Zanzibar?

Planujesz wakacje z rodziną, znajomymi lub samemu? Chętnie pomożemy Ci w wyborze miejsca. Jeśli znasz już Polskę wzdłuż i wszerz, warto odwiedzić inne ciekawe miejsca za granicą. Wakacje za granicami swojego kraju to zawsze świetny pomysł. Dlaczego?

Nie tylko odpoczniesz od codzienności i rozerwiesz się, ale także poznasz kulturę innego kraju, będziesz mieć okazję do poznania innej społeczności, ich tradycji, przyzwyczajeń, kuchni czy historii.

Jeśli kochasz poznawać nowe miejsca i cieszyć oko pięknymi widokami, a przy tym lubisz dowiadywać się ciekawostek na temat miejsca i opowiadać je swojej rodzinie lub znajomym, koniecznie przeczytaj kilka przydatnych faktów o Zanzibarze.

Zdecydowanie warto odwiedzić tę wyspę, znajdującą się na Oceanie Indyjskim. Niesamowita lokalizacja geograficzna sama w sobie brzmi zachęcająco, jednak Zanzibar to zdecydowanie więcej niż ciepłe plaże i przejrzyście czysta woda. 

Pobyt w tym niesamowitym miejscu z pewnością pozwoli Ci naładować baterie, potrzebne po powrocie do dalszego, codziennego życia. Słońce, które ogrzeje Twoją twarz i pozwoli Ci na wymarzoną opaleniznę, lokalne przysmaki, zapachy przypraw i niezwykle pozytywne nastawienie mieszkańców - to tylko kilka powodów, dla których warto lepiej poznać afrykanską wyspę leżącą na Oceanie Indyjskim.

Wybierz się na Zanzibar, a zakochasz się w poznawaniu kultury Afryki, życiu ludzi i pięknie przyrody, jakiej nie znamy w Europie.

Co warto wiedzieć przed podróżą na Zanzibar?

krótka pora deszczowaPrzed udaniem się w nowe miejsce, zawsze warto dowiedzieć się o nim podstawowych faktów. Dlatego, jeśli planujesz podróż na Zanzibar, koniecznie przeczytaj artykuł, z którego dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć przed podróżą na Zanzibar.

Poza sprawdzeniem cen lotów i obejrzeniem kilku zdjęć w Internecie z tej pięknej, największej wyspy Archipelagu Zanzibar. Warto poznać pogodę, zaplanować, jakie pamiątki przywieziesz ze sobą do domu, jakie miejsca warto odwiedzić, oraz czym zajmują się mieszkańcy Zanzibaru.

Po zdobyciu tych cennych informacji, Twoja podróż może być znacznie przyjemniejsza, ponieważ będziesz mógł zaplanować ją nieco wcześniej!

Dzięki temu z jeszcze większym zaciekawieniem będziesz oglądać atrakcje, o których przeczytałeś jeszcze w domu, w swoim fotelu, marząc o podróży na Zanzibar.

Warto także poznać kulturę odwiedzanego miejsca. W ten sposób okażesz respekt mieszkańcom, a oni będą patrzeć na Ciebie znacznie przychylniej. Poznanie kultury i obyczajów odwiedzanego miejsca to nie tylko przejaw grzeczności, ale także świetny sposób na poznanie innego życia, oderwanie się od swojej własnej, codziennej rutyny.

Świat jest tak duży - pozwól sobie na poznanie go w każdym calu i wyciśnięcie z życia tak dużo, jak się da! Jeśli kochasz poznawać świat i ludzi innych kultur, Zanzibar będzie właśnie takim miejscem, jakiego szukasz.

krótka pora deszczowaPrzejdźmy więc do rzeczy - poznaj najważniejsze fakty i przydatne wiadomości przed wakacjami na Zanzibarze. Znajomością niektórych ciekawostek możesz zaimponować swojej rodzinie i znajomym, dlatego przeczytaj je uważnie! Gdy znajdziecie się na miejscu, możesz zamienić się w przewodnika wycieczki, a z pewnością poczujesz się pewniej, znając kulturę panującą na wyspie i ciekawostki na jej temat. 


Pogoda na Zanzibarze

Przed odwiedzeniem jakiegokolwiek miejsca, z pewnością pierwszą rzeczą, na jaką zwracamy uwagę jest panująca tam pogoda.

Nic w tym dziwnego - jedni z nas wolą klimat śródziemnomorski, inni kochają pogodę panującą w górach, a jeszcze inni wolą deszczową, brytyjską pogodę. 

odczuwalna temperaturaZanzibar jest miejscem dla osób kochających słońce. Polacy najczęściej będą wybierać tę wyspę w marcu, ponieważ właśnie w tym miesiącu jest tam najcieplej.

Podczas gdy u nas temperatura ledwo dosięga 10 stopni, na wyspie Oceanu Indyjskiego można opalać się w temperaturze nawet 30 stopni! Woda jest równie ciepła, dlatego kąpiele w oceanie będą z pewnością należały do jednych z najprzyjemniejszych.

Mimo że od marca do maja na Zanzibarze panuje pora deszczowa, to deszcze nie padają tam codziennie.

Pora sucha to okres od czerwca do września - czyli właśnie wtedy, kiedy najczęściej planujemy dłuższy pobyt na wakacjach! Zanzibar z pewnością zachęca nie tylko swoją pogodą, ale także ciepłą wodą na plażach, przemiłą społecznością i niesamowitymi widokami. Jeśli jesteś coraz bliżej podjęcia decyzji o locie na Zanzibar, koniecznie sprawdź ceny lotów!


Loty na Zanzibar

średnia temperatura wodyPrzed podróżą naturalnie warto zaplanować budżet, a jednym z najważniejszych wydatków, na który mamy najmniejszy wpływ są oczywiście ceny lotów. Jeśli planujesz podróż w styczniu, listopadzie lub grudniu, z pewnością zapłacisz najmniej - warto wybrać się wtedy na wyspę, aby odpocząć od smutnej pogody panującej w Polsce. Szczyt cen lotów na Zanzibar przypada w marcu, wysokie ceny utrzymują się oczywiście w okresie kiedy na Zanzibar lata najwięcej turystów. 

Ile kosztują loty na Zanzibar? 

Ceny zaczynają się od około 1 700 zł, a sama podróż trwa kilkanaście godzin. Warto zarezerwować lot kilka tygodni wcześniej - być może uda Ci się dzięki temu zapłacić znacznie mniej. Warto także zastanowić się nad podróżą z Berlina, skąd loty na Zanzibar są znacznie tańsze w porównaniu z lotami z Warszawsy - jedynego Polskiego miasta, z którego bez przesiadek dostaniesz się na Zanzibar. 

W ciągu kilkunastu godzin podróży możesz zbierać informacje na temat wyspy, jednak znacznie lepiej zrobić to już teraz - w dalszej części artykułu dowiesz się, jakie są przysmaki na Zanzibarze, co warto przywieźć ze sobą do domu z podróży, jaka jest dokładna lokalizacja Zanzibaru, czym zajmują się mieszkańcy oraz jakie miejsca musisz zobaczyć, aby Twoje wakacje były wykorzystane w 100%!


Co zjeść na Zanzibarze?

średnia temperatura wodyJedzenie niewątpliwie jest jedną z najważniejszych kwestii, nad którymi myślimy przed wybraniem miejsca na wakacje. Nie chodzi tutaj oczywiście o odległość restauracji od miejsca naszego zakwaterowania, bo o te przecież bardzo łatwo.

To, co naprawdę nas interesuje to lokalna kuchnia. Zadajesz sobie z pewnością pytanie - co je się na Zanzibarze?

Jakie są lokalne przysmaki? Odwiedzając nowe miejsca kochamy próbować lokalnej kuchni - na tej wyspie także się nie zawiedziesz, ponieważ to połączenie dań afrykańskich, arabskich, hinduskich, wymieszanych nieco z naszą rodzimą kuchnią europejską.

Takie wymieszanie zawdzięczamy licznym imigrantom, którzy przywieźli na wyspę kuchnię z innych miejsc. W ten sposób na Zanzibarze dzisiaj możemy jeść zarówno pizzę jak i słone talaretki, a napić możemy się wody kokosowej, kawy czy soku ze świeżych owoców. Brzmi zachęcająco, prawda?


Jakie pamiątki przywieźć z Zanzibaru?

pięknych krajobrazówNa urlop jeździmy głównie po to, aby odpocząć, zebrać niesamowite wspomnienia, poznać nowe miejsca, ludzi, odmienną od naszej kulturę. Ze sobą przywozimy opaleniznę, nowe doświadczenia, energię do dalszej pracy, zdjęcia oraz... pamiątki.

W wielu miejscach, gdzie często zatrzymują się turyści można spotkać bardzo podobne pamiątki, jednak zawsze chcemy kupić coś, co będzie nam przypominało o pobycie w danym miejscu.

Wiele osób na wakacjach za priorytet stawia sobie zakup pamiątek nie tylko dla siebie, ale także dla najbliższych, jako drobny prezent. Wybierasz się na Zanzibar i nie do końca wiesz, co możesz kupić tam jako pamiątkę? Podpowiadamy! 

najpiękniejszych plażZnazibar znany jest z przypraw, więc możesz zakupić tamtejsze przyprawy i przygotować z ich pomocą potrawę, aby po powrocie znów poczuć klimat pobytu na wyspie.

Możesz kupić tam także olejki i mydła perfumowane, stworzone przez mieszkańców, drewniane figurki, kawę w ozdobnej puszce, biżuterię, także wykonywaną przez mieszkańców, lub tatuaż z henny, który przez kilka tygodni będzie codziennie przypominał Ci pobyt na wyspie! Możliwości jest bardzo wiele, dlatego z pewnością znajdziesz coś dla siebie. 


Zanzibar – gdzie leży, kiedy jechać i co zobaczyć? To musisz wiedzieć!

długa pora deszczowaJak już wcześniej wspominaliśmy, Zanzibar to wyspa położona na Oceanie Indyjskim.

Najlepiej wyspę odwiedzić w porze suchej, kiedy deszcze nie padają tutaj prawie w ogóle - szyczyt sezonu turystycznego przypada tutaj między majem a wrześniem, czyli wtedy, kiedy mamy wakacje.

Jeśli jednak zależy Ci, aby odwiedzić wyspę wtedy, kiedy jest na niej mniej turystów, możesz wybrać się tam w okresie od listopada do marca. Wtedy na Zanzibarze panuje pora deszczowa - deszcze mogą tam padać od kilku godzin w ciągu dnia do nawet kilku dni z rzędu, jednak nadal warto odwiedzić to miejsce!

Każdy, kto chce dobrze zaplanować swoje wakacje powinien najpierw ustalić, w jakie miejsca chce się udać. Dlatego, jeśli planujesz podróż na Zanzibar, pomożemy Ci wybrać najciekawsze miejsca, dzięki którym zobaczysz prawdziwe piękno tej wyspy, jej kulturę i historię.

To miejsce tak rożnorodne, że z pewnością będziesz mógł wybierać w atrakcjach turystycznych, jednak my postaramy się przedstawić Ci te najciekawsze. 

  • Stolica Zanzibaru - Stone Town - z pewnością must-have każdego turysty. Wąskie uliczki, po których nie jeżdżą samochody, mieszanka kultur, piękne zabudowania, a w ich wnętrzach mnóstwo sklepików dla turystów. 
  • Muzeum Freddiego Merkurego - czy wiesz, że artysta urodził się na Zanzibarze? Prawdziwa gratka dla fanów zespołu Queen.
  • Prison Island - miejsce, gdzie powstało więzienie, które nigdy za więzienie nie służyło - umieszczano tutaj chorych na febrę. Prawdziwą atrakcją tego miejsca są jednak ogromne żółwie, które można dotknąć, a nawet nakarmić. 
  • Jaskinie w Mangapwani, które pamiętają historię wyspy - naprawdę warto przeczytać o niej więcej.
  • Park Narodowy Jozani - tutaj również musisz się wybrać. Jedyny na wyspie park narodowy, w którym można podziwiać naturalny las deszczowy - większość z nich została wycięta pod uprawy przypraw.

wilgotność powietrzaZanzibar to wiele więcej atrakcji - z pewnością nie będziesz się nudzić podczas pobytu na wyspie i zapragniesz zostać na niej na dłużej, a być może wrócić tutaj za jakiś czas.. 


Zanzibar koronawirus – czy można lecieć na wakacje?

Jeśli zastanawiasz się, czy koronawirus nie pokrzyżuje Twoich planów co do wakacji na Zanzibarze - uspokajamy - możesz wybrać się tam pomimo pandemii, która coraz bardziej zanika, jednak nadal jest w jakimś stopniu obecna. Przed wyjazdem należy okazać wynik testu, chyba, że jesteś w pełni zaszczepiony, a od ostatniej szczepionki minęło nie mniej niż 14 dni. Z testów są także zwolnione dzieci do 5. roku życia. 


Zabytki i plantacje przypraw

Nie bez powodu Zanzibar nazywany jest wyspą przypraw - znajdziesz tutaj świeży pieprz, poczujesz zapach wanilii i wielu innych roślin uprawianych przez mieszkańców. Do domu możesz przywieźć ze soba mieszanki przypraw, których potem użyjesz do odtworzenia potraw, których tam spróbowałeś. Mówi się, że Zanzibar pachnie przyprawami - w różnych miejscach poczujesz najróżniejsze zapachy świeżych roślin - to właśnie uroda wyspy. 

Żyzna gleba niewątpliwie pomaga lokalnym farmerom w uprawach przypraw, które przyciągają tutaj turystów i miłośników próbowania kuchni świata. Możesz tam zwiedzic liczne plantacje i poznać życie mieszkańców pięknej wyspy, a przy tym cały czas czuć zapach aromatycznych, naturalnych przypraw. 


Zanzibar – co zobaczyć i gdzie pojechać?

wakacje na zanzibarzeJeśli chcesz stworzyć dla siebie plan wycieczki na Zanzibar, koniecznie uwzględnij w nim te miejsca:


Stone Town – Kamienne Miasto Zanzibar

Stolica Zanzibaru ma niepowtarzalny klimat - uliczki są tak wąskie, że żaden samochód nie zmieści się, aby po nich przejechać.

Dzięki temu spotkasz tam tylko motocykle i rowery, a w większości ludzi także spacerującym pieszo pomiędzy pieknym budownictwem i sklepami z pamiątkami dla turystów. Stone Town znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.


Jozani Park, Prison Island

Jozani Park, nazywany także Jozani Forest to Park Narodowy znajdujący się na Zanzibarze, w którym znajdziesz budynek, który w zamyśle miał być więzieniem, jednak służył do izolacji chorych.

Warto go zobaczyć, jednak przyciągającą w to miejsce turystów atrakcją z pewnością jest przyroda, praktycznie nienaruszona przez człowieka - mowa tutaj o lesie deszczowym, w którym spotkać możesz liczne zwierzęta i poczuć zapach Zanzibaru.


Zanzibar – który region wybrać?

miłośników sportów wodnychZanzibar z pewnością jest wyspą, którą chce się zwiedzić w każdym calu. Jednak w połączeniu z odpoczynkiem na plaży, musielibyśmy poświęcić na to naprawdę dużo czasu. Warto zatem ustalić, w jaki region Zanzibaru się wybrać.

Na całej wyspie znajdziesz piękne plaże, jendnak turyści najczęściej wybierają plażę Nakupenda, Kendwa czy Paje.


Muzeum Freddiego Mercurego

Niewiele osób wie, że na Zanzibarze urodził się wokalista legendarnego zespołu Queen. Na jego cześć powstało tam muzeum, które przyciąga co roku turystów z całego świata, którzy znają i cenią sobie twórczość artysty. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce, będąc na Zanzibarze.

Jaskinie w Mangapwani

szczyt sezonu turystycznegoPoza swoim pięknem, przyciągają także swoją historią - raczej mroczną. Jaskinie znajdujące się na wyspie pamiętają jeszcze czasy przetrzymywanie niewolników w nocy, kórzy w dzień pracowali na znajdujących się na wyspie licznych plantacjach. 


Park Narodowy Jozani i jego atrakcje

Park Narodowy Jozani i las deszczowy znajdujący się na jego terenie to prawdziwa gratka dla miłośników przyrody, ciszy i spokoju. Jeśli chcesz poodychać powierzem wyspy, gdzie człowiek nie przekształcił jeszcze terenu pod swoje plantacje, z pewnością powinieneś odwiedzić to miejsce.


Centrum Motyli (Zanzibar Butterfly Center)

ciepła wodaJeśli interesujesz się rozwojem organizmów, lub po prostu lubisz cieszyć oko pięknym widokiem skrzydeł motyli - koniecznie odwiedź to miejsce. Jego wyjątkowość polega na tym, że zostało założone nie tylko na potrzeby turystów, ale także dla utrzymania naturalnie występujących na Zanzibarze gatunków. Dzięki istnieniu tego miejsca, pobliska przyroda jest rewitalizowana ze środków pozyskanych z biletów, a lokalni mieszkańcy mają miejsca pracy.


Farma z przyprawami

Zanzibar słynie z przypraw - to już wiesz. Czy wiesz jednak, jak są wytwarzane? Jeśli nie, koniecznie odwiedź jedną z wielu plantacji przypraw i przyjżyj się pracy tutejszych mieszkańców. Dzięki temu dowiesz się, skąd biorą się przyprawy na Twoim talerzu i zaimponujesz w przyszłości znajomością takiej ciekawostki!


Plantacje alg

Odwiedzając plantację alg możesz zobaczyć, jak ciężko pracują tutejsi mieszkańcy, a właściwie mieszkanki, ponieważ spotkasz tam w większości kobiety. Na wyspie panują idealne warunki na zakładanie takich plantacji - warto znać codziennie zajęcia mieszkańców, nieco oddalone od miejsc, gdzie turyści odpoczywają i podziwiają piękno przyrody. 

Zanzibar informacje ogólne

temperatura powietrzaUporządkujmy jeszcze raz najważniejsze wiadomości na temat wyspy w kilku krótkich punktach, aby łatwiej było Ci zapamiętać ciekawostki i niezbędne informacje. Warto znać z pozoru mało ważne szczegóły na temat miejsca, do którego się wybierasz - wtedy nawet zwiedzanie wydaje się znacznie ciekawsze, ponieważ dokładnie wiesz, co oglądasz. Zebraliśmy dla Ciebie informacje o strefie czasowej, populacji, stolicy, powierzchni, języku i walucie, abyś nie musiał przeszukiwać internetu w poszukiwaniu informacji. 

Strefa czasowa

Na Zanzibarze mamy czas wschodnioafrykański, strefa GMT +3. Lokalni mieszkańcy przyjęli, że doba zaczyna się tam wraz ze wschodem słońca. 

 Stolica

 Stolicą wyspy jest miasto Zanzibar, które słynie z historycznej dzielnicy Stone Town, szczególnie lubianej przez turystów. Będąc na wyspie, to tam znajdziesz najwięcej sklepów z pamiątkami. 

Populacja

Na wyspie spotkamy wielu turystów, jednak na stałe na wyspie żyje nieco ponad 1,5 mln mieszkańców.

Powierzchnia

 Powierzchnia, jaką zajmuje wyspa to 2643 kilometry kwadratowe.

Język

 Na wyspie język urzędowy to suahili, angielskiafryce wschodniej

Waluta

 Za pamiątki zapłacisz tam szylingiem tanzańskim, który jest wart około 100 centów


Informacje praktyczne

 Co jescze warto wiedzieć, przed wybraniem się na Zanzibar? Przeczytaj teraz, aby zaoszczęzić sobie stresu podczas samej wycieczki.

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

 Polacy, aby przebywać na wyspie muszą posiadać wizę. Możesz ją zdobyć szybko łatwo przez Internet, lub na lotnisku w Zanzibarze. 

Szczepienia

 Aby odwiedzić wyspę, wymagany jest negatywny wynik testu na covid-19 lub pełne zaszczepienie. Temu obowiązkowi nie podlegają dzieci do piątego roku życia.

Napiwkipory deszczowej

Oczywiście wręczanie napiwków nie jest obowiązkowe, jednak jest odbierane bardzo pozytywnie. Możesz zostawić kelnerowi czy kierowcy kilka dolarów w dobrym geście.

Ceny jedzenia

 Ceny za jedzenie w restauracjach na Zanzibarze nie są wysokie. Za piwo i inne napoje zapłacisz około 7 dolarów, za sałatki około 10 dolarów, a dania główne to koszt maksymalnie nieco poad 20 dolarów.

Jedzenie

 Kuchnia Zanzibaru jest zdecydowanie warta spróbowania. To mieszanka wielu różnych kuchni, wzbogacona o miejscowe przyprawy, z których przecież słynie wyspa.


Wiedza

Warto znać także kilka ciekawostek na temat miejsca, do którego się wybierasz. Niezbędna jest także znajomość kultury i obyczajów lokalnych mieszkańców, aby, nawet niechcący, nie urazić ich swoim zachowaniem - dlatego przedstawimy Ci nieco faktów w pigułce.

Historia

 Na wyspie aż do roku 1911 panowało niewolnictwo. Niepodległość Zanzibar zoskał w roku 1963, a rok później powstała Zjednoczona RepublikaTanzanii, którą wyspa stworzyła wraz z Tanganiką

Geografiawyspa przypraw

 Największa wyspa archipelagu Zanzibar znajdująca się na Oceani Indyjskim. Zajmuje powierzchnię 1658 kilometórw kwadratowych, na kórych znajduje się cała masa atrakcji turystycznych i miejsc, od których trudno oderwać wzrok. Ta wyspa naprawdę jest warta poznania.

Kultura i religia

Na Zanzibarze spotkać można wyznawców różnych religii, jednak zdecydowana większość, bo około 70% to muzułmanie. Spotkamy tam także hinduistów, chrześcijanów oraz ateistów. 

Zewzględu na religię do Zanzibaru nie wolno wwozić alkoholu. Nie jest powszechnie dostępny w sklepach, jednak turyści mogą kupić go w barach czy w hotelach. 

Warto uszanować także tamtejszych mieszkańców, i wychodząc poza hotel czy plażę okryć swoje ciało zwiewną chustą lub sukienką. Mężczyznom także zaleca się zakrywać ramiona.