Doradca finansowyW niektórych przypadkach musisz podjąć trudne decyzje finansowe, które często mogą decydować o przyszłości. Jeśli ktoś nie posiada odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w dziedzinie finansów, to warto poszukać eksperta w tej dziedzinie, czyli doradcy finansowego. Kim on jest i czym się zajmuje? Jak można zostać doradcą? Ile zarabiają doradcy finansowi?

 

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem kandydaci na doradców finansowych nie mają obowiązku ukończenia żadnych specjalistycznych kursów ani szkoleń z tego zakresu

Wynagrodzenie pełnoetatowego doradcy finansowego składa się z podstawy i prowizji od sprzedanych produktów finansowych

Średni dochód doradcy finansowego to ok. 4 800 000 zł brutto. A średnio 25% konsultantów zarabia ponad 6480 zł.

Głównym celem agencji doradztwa finansowego jest pomoc klientom indywidualnym lub biznesowym w podejmowaniu dobrych decyzji finansowych. Często pomaga bezpiecznie osiągnąć cele finansowe, takie jak kredyty, pożyczki, ubezpieczenie na życie czy fundusze emerytalne.

Doradca finansowy - definicja

Istnieją dwie oficjalne definicje doradców finansowych — profesjonalna i ekspert. Zgodnie z Dyrektywą UE o pośrednictwie finansowym, doradca finansowy to zawód wykonywany przez niezależnych specjalistów niezwiązanych z żadną konkretną instytucją finansową. Ich głównym zadaniem jest dostarczanie klientom merytorycznej wiedzy na temat bezpiecznego zarządzania i ochrony ich mienia.

Jednak według Europejskiej Federacji Doradców Finansowych i Pośredników Finansowych (FECIF) doradcy finansowi to w pełni wykształceni eksperci, których działania mają na celu prowadzenie odpowiednich działań w celu ochrony mienia klientów i zapewnienia im bezpieczeństwa oraz płynności finansowej poprzez analizę ich potrzeb i wybór odpowiednie produkty finansowe.

Doradca finansowy nie jest pośrednikiem finansowym. Ma też szerszy zestaw umiejętności niż doradca pożyczkowy i różni się znacznie od doradcy inwestycyjnego.

Doradca finansowy - czym się zajmuje

Jak zostać doradcą finansowym?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem kandydaci na doradców finansowych nie muszą przechodzić żadnych specjalistycznych kursów ani szkoleń z tego zakresu. Nie trzeba nawet kończyć wyższego wykształcenia – doradcą finansowym może być prawie każdy, kto ma wykształcenie średnie i dobrze czuje się w branży. Widać jednak wyraźnie, że większe możliwości kariery w tej branży mają osoby wykształcone zawodowo, czyli absolwenci studiów ekonomicznych. Zdecydowana większość konsultantów posiada dyplomy potwierdzające ukończenie studiów w zakresie finansów i rachunkowości, zarządzania, bankowości czy prawa.

Dobry doradca finansowy powinien stale podnosić swoje kwalifikacje, aktualizować wiedzę ekonomiczno-finansową oraz być na bieżąco z zagadnieniami prawa gospodarczego i systemu podatkowego. Dlatego ci, którzy chcą sprawdzić swoje umiejętności w tym zawodzie, muszą mieć umiejętność szybkiego uczenia się i przetwarzania dużej ilości zmieniających się danych. Zmiany kwotowań banków i instytucji finansowych są bardzo dynamiczne i doradcy finansowi muszą być w pełni świadomi tych zmian. Oprócz odpowiednich skłonności kandydatów do tego zawodu równie ważne są właściwe skłonności. Jest to praca, która wymaga stałego kontaktu z ludźmi, dlatego umiejętności komunikacyjne, otwartość i naturalność, które dają klientom i kontrahentom pewną wiarygodność u doradców finansowych na pewno pomogą w tej karierze.

Pożądane cechy doradcy finansowego to:

  • otwartość i łatwość do budowania relacji z innymi,
  • wysokie umiejętności komunikacyjne,
  • wysoka siła sprzedaży,
  • umiejętności analitycznego myślenia,
  • odporność na stres,
  • dobra pamięć,
  • przyjazny, ale profesjonalny wygląd.

Ile zarabiają doradcy finansowi?

Doradcy finansowi w firmach konsultingowych mogą pracować w pełnym wymiarze czasu pracy i choć zwykle nie są zatrudniani na umowę o pracę, jako specjaliści prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, współpracując z firmami konsultingowymi na zasadach B2B. Inaczej sytuacja wygląda w bankowości, gdzie doradcy finansowi znajdują stałą pracę.

Wynagrodzenie dla pełnoetatowego doradcy finansowego obejmuje podstawę oraz prowizję od sprzedanych produktów finansowych. Warto pamiętać, że doradcy finansowi zatrudniani przez duże korporacje nie pobierają od swoich klientów opłat za swoje usługi, ponieważ ich wynagrodzenie jest wliczone w cenę sprzedawanego produktu, a przy sprzedaży dostają procent. Wysokość prowizji uzależniona jest od polityki wynagrodzeń firmy oraz rodzaju klienta, którego pozyskuje konsultant. Ponadto firmy, które zatrudniają konsultantów na dłuższą metę, często nagradzają swoich najlepszych sprzedawców premiami lub promocjami.

Więc jakie są zarobki w tej branży? Średnie wynagrodzenie brutto doradcy finansowego to ok. 4800 zł. Najlepiej opłacani konsultanci zarabiają ponad 6480 zł. Wynagrodzenie co drugiego doradcy finansowego waha się od 3640 zł do 6480 zł. Doradca finansowy o najniższych dochodach zarobi łącznie niecałe 3640 zł.

Warto pamiętać, że model wynagradzania konsultantów jest prowizyjny, a więc ich wynagrodzenie jest oparte na sprzedaży. Prowizje mogą zaczynać się od 0,5% do 5% wartości kredytu, więc doradca finansowy, któremu w ciągu miesiąca uda się sprzedać kilka kredytów (zwłaszcza hipotecznych) może liczyć na spłatę dziesiątek lub setek tysięcy złotych. Są jednak dwie strony medalu - jeśli niczego nie sprzeda, może zadowolić się jedynie skromną podstawą zarobków. Na rynku jest też kilka mniejszych firm, które zatrudniają konsultantów tylko na zasadzie prowizji, więc jeśli konsultant nie sprzedaje żadnych produktów finansowych w tej formie zatrudnienia, w ogóle nie otrzyma wynagrodzenia.

Doradca finansowy

Czy warto skorzystać z usług doradcy finansowego?

Dla laików lub osób niezainteresowanych sytuacją bankową zrozumienie wszystkich dostępnych porad i śledzenie zmian na bieżąco nie jest łatwe, a samodzielna analiza kwotowań bankowych może być zbyt trudna i czasochłonna. Dlatego w sytuacjach, w których trzeba podejmować trudne decyzje finansowe, z pewnością warto skorzystać z porady doradcy finansowego.

Choć ich usługa jest bezpłatna dla konsumentów, należy pamiętać, że to bank płaci za konsultanta. W takim przypadku doradca może zachowywać się nieuczciwie, przedkładać swoje doraźne interesy ponad interes klienta i wybierać ofertę, w której otrzyma najwyższą prowizję, a nie najlepszą dla klienta. Dlatego przed wyborem doradcy finansowego należy sprawdzić jego reputację np. w internecie.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem ogólnotematycznym https://www.verona.info.pl/