Ładowanie Konfiguracji Stylów. Proszę czekać...

Stwierdzenie nabycia spadku, czyli zagadnienia dotyczące prawa spadkowegoStwierdzenie nabycia spadku, czyli zagadnienia dotyczące prawa spadkowego

Stwierdzenie nabycia spadku to dokument, który dostarcza szereg ważnych informacji. To między innymi wskazanie, komu i w jakiej części został przyznany spadek. Dokument ten uwzględnia także informacje, czy dziedziczenie zostało ustanowione na podstawie testamentu lub zgodnie z obowiązującą w tej kwestii ustawą. Przekonaj się, dlaczego warto posiadać dokument o stwierdzeniu nabycia spadku lub odrzuceniu spadku.

Stwierdzenie nabycia spadku - co to jest?

Stwierdzenie nabycia spadku to urzędowy dokument poświadczający, komu i w jakiej części przypadł spadek. Pismo to wskazuje także, czy dziedziczenie następuje na podstawie ustawy lub też testamentu. Do stwierdzenia nabycia spadku konieczne jest złożenie stosownego wniosku w sądzie, a uzyskany w ten sposób dokument można wykorzystać w wielu sytuacjach. Pismo to jest ważne, gdy spadkobierca chce wypłacić środki pieniężne zgromadzone na rachunku spadkodawcy lub zamknąć konto w banku. Jest to również istotne w momencie sprzedaży nieruchomości należącej do spadku, ponieważ kupujący lub notariusz mogą żądać sprawdzenia posiadanych uprawnień do spadku. Dokument ten jest niezbędny w czasie załatwiania spraw z urzędem komunikacji, spółdzielnią mieszkaniową, sądem, otwartym funduszem emerytalnym, dłużnikiem spadkodawcy i wieloma innymi instytucjami, a także osobami.

Wniosek o nabycie spadku i co dalej?

Wniosek o nabycie spadku to dokument, który rozpoczyna właściwą procedurę przed sądem. W jej trakcie spadkobierca może uzyskać poświadczenie potwierdzające nabycie spadku w postępowaniu sądowym. Wspomniany wniosek to dość proste pismo, które ma na celu wykazać stopień pokrewieństwa pomiędzy spadkobiercą i spadkodawcą. Może również uwzględnić informacje dotyczące testamentu, jeśli taki został przygotowany. 

Wniosek ten mogą złożyć zapisobiercy, wierzyciele spadkodawcy, wierzyciele spadkobiercy oraz najbliższa rodzina. Dokument należy złożyć w sądzie rejonowym, który jest właściwy ze względu na miejsce zwykłego pobytu spadkodawcy. Należy pamiętać, że do wspomnianego wniosku trzeba dołączyć dowód śmierci spadkodawcy. Niezbędna jest także lista uczestników postępowania.

W czasie otwartej procedury sąd ustala, kto jest spadkobiercą. Bada również, czy spadkodawca zostawił testament. W tym przypadku wzywa do złożenia testamentu osobę, u której może się on znajdować. Wtedy też następuje otwarcie i ogłoszenie testamentu. Gdy dochodzi do rozprawy sądowej, sąd zobowiązuje do osobistego stawiennictwa na posiedzeniu tylko wnioskodawcę. Pozostałe osoby są zawiadamiane w sposób pisemny, jednak ich obecność na rozprawie jest dobrowolna.

Akt poświadczenia dziedziczenia stwierdza nabycie spadku

Otwarcie spadku i rozpoczęta we właściwym sądzie rejonowym procedura kończy się przygotowaniem stosownego pisma. To akt poświadczenia dziedziczenia, zawierający ostateczne postanowienia sądu w danej sprawie. Otrzymane pismo zawiera szereg ważnych informacji, mianowicie: imiona i nazwiska spadkobierców zmarłego; często stopień pokrewieństwa; podstawę nabycia spadku oraz jaka część spadku przysługuje poszczególnym spadkobiercom. Dokument ten może zawierać informacje o zapisie windykacyjnym ze wskazaniem osoby, jeśli spadkodawca uczynił zapis windykacyjny. Wzmianka ta uwzględnia przedmiot zapisu windykacyjnego. Natomiast zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia widnieje w systemie informatycznym, czyli w Rejestrze Spadkowym.

Dokument o stwierdzeniu nabycia spadku sąd może wydać dopiero po upływie 6 miesięcy od otwarcia spadku. Akt poświadczenia dziedziczenia może być wydany wcześniej, jeśli wszyscy spadkobiercy wcześniej złożą oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Poświadczenie dziedziczenia związane jest z prawem spadkowym, w którym ustalono stosowne terminy ustawowe. Dlatego też postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku wydawane jest na wniosek dopiero, gdy upłynie pół roku.

Wniosek o nabycie spadku można złożyć w dowolnym terminie. Należy jednak pamiętać, że ważna jest lokalizacja sądu rejonowego. Musi o być właściwy ze względu na miejsce zwykłego pobytu spadkodawcy. Warto również dowiedzieć się, czy spadkodawca pozostawił testament. Informacja ta z pewnością znacząco przyspieszy całe postępowanie.

Czy warto występować o sądowe stwierdzenie nabycia spadku?


Stwierdzenie nabycia spadku i co dalej? Sądowe stwierdzenie nabycia spadku leży w interesie spadkobiercy. Osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku bez problemu ujawni swoje prawo własności w księdze wieczystej nieruchomości po spadkobiercy. Dokument nabycia spadku ułatwia również prowadzenie lub zamykanie poszczególnych spraw w urzędach i pozostałych instytucjach. Po stwierdzeniu nabycia spadku należy pamiętać, aby uregulować formalności podatkowe. Poświadczenie dziedziczenia to ważny dokument, dlatego warto złożyć wniosek o sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia w sądzie. Dzięki temu można przystąpić do podziału spadku, co może być przedmiotem postępowania w sprawie podział spadku.