wszywka alkoholowa bydgoszczChoroba alkoholowa jest podstępna. Trudno jest jednoznacznie ustalić, w którym momencie picie jest jeszcze ryzykowne, a w którym można wskazywać na uzależnienie.

 

 

Wbrew powszechnym przekonaniom, alkoholik to niekoniecznie pijak zataczający się przy osiedlowym sklepie, a równie dobrze może to być osoba sytuowana, taka, która swoim wykształceniem, pozycją zawodową, czy też pochodzeniem nie dałaby poznać, że ma pewne problemy natury alkoholowej.

Leczenie alkoholizmu jest trudne i długotrwałe, a same osoby uzależnione mając możliwość skorzystania z różnych form pomocy często gubią się w ich ilości. Nie ma wątpliwości, że z chorobą alkoholową należy walczyć. Jednak aby walka ta była skuteczna, konieczna jest szczera chęć do zmian. To motywacja i wsparcie ze strony innych osób gwarantują późniejsze sukcesy. Jednym z działań, z którym warto się zapoznać jest wszywka alkoholowa Esperal. Zabieg jej implantacji z powodzeniem wykonuje gabinet https://esperalbydgoszcz.pl/ mieszczący się w Bydgoszczy.

Co to jest wszywka alkoholowa Esperal?

Esperal włącza się w leczeniu alkoholizmu. Jest to lek podawany podskórnie. Wszywki alkoholowe znajdują się w grupie działań w ramach farakologicznej terapii awersyjnej. Już w chwili umiejscowienia w ciele Esperalu, zaczyna on uwalniać swoje składniki aktywne, które przenikają do krwioobiegu, przenikając m.in. do wątroby, wywołując istotne zmiany w jej funkcjonowaniu. Główną substancją czynną jest Disulfiram i to właśnie on zaburza pracę wątroby. Odpowiada ona za produkcję dehydrogenazy aldehydowej, enzymu odpowiadającego za proces metabolizowania alkoholu i innych substancji alkoholowych. Organizm osoby bez wszywki w chwilach obecności etanolu we krwi, przekształca go w inne substancje. Głównym produktem jest aldehyd octowy charakteryzujący się wysokim poziomem toksyczności, odpowiadając przy tym za zatrucie alkoholowe. W dalszej kolejności aldehyd sprowadzany jest do postaci kwasu octowego – substancji względnie bezpiecznej, a następnie wydalany z organizmu. Esperal zaburzając omawiany łańcuch powoduje kumulację nadmiernych ilości toksyn, zatruwając organizm.

Jakie są konsekwencje picia alkoholu podczas stosowania wszywki?

Efekt zatrucia alkoholem spowodowanego działaniem wszywki i Disulfiramu określa się zmianem reakcji disulfiramowej. To ona jest główną konsekwencją złamania abstynencji podczas leczenia Esperalem. Warto mieć na uwadze, że człowiek nie jest w stanie przewidzieć dokładnego jej przebiegu. Reakcja zależna jest od ilości spożytego alkoholu oraz indywidualnych cech organizmu danej osoby. Co więcej, od zwykłego zatrucia reakcja disulfiramowa różni się natężeniem objawów i ich poziomem dokuczliwości. Pospolity kac mija dość szybko, kiedy reakcja disulfiramowa trwa nawet kilkanaście godzin. Co ciekawe, pierwsze symptomy zatrucia z udziałem wszywki odczuwalne są już po kilku minutach od momentu rozpoczęcia picia.

W jaki sposób powstaje awersja do alkoholu wywołana działaniem wszywki?

Zadaniem wszywki jest działanie awersyjne, czyli oczekuje się, że Pacjent pod wpływem znajomości scenariusza zdarzeń lub doświadczenia na własnym przykładzie efektów reakcji disulfiramowej, samodzielnie zrezygnuje z dalszego sięgania po używkę, odczuwając niechęć i wstręt do napojów wyskokowych. Konsekwencje złamania zasad abstynencji w tym przypadku to:

 • Nudności, wymioty i biegunka,
 • Pulsujący ból głowy, ból brzucha, w klatce piersiowej oraz w obrębie mięśni,
 • Zanik apetytu,
 • Wysoka wrażliwość na bodźce zewnętrzne,
 • Problemy z oddychaniem – duszności,
 • Zmiany ciśnienia tętniczego krwi,
 • Tachykardia,
 • Szumy w uszach,
 • Przejściowa impotencja,
 • Trudności w skoncentrowaniu uwagi,
 • Problemy ze snem,
 • Nadmierne pragnienie,
 • Wzmożone pocenie się,
 • Ogólne złe samopoczucie i spadek kondycji, w tym psychicznej,
 • Lęk i strach.

Co więcej – wszywka może doprowadzić do trwałych uszkodzeń narządów wewnętrznych, pogłębić wcześniej posiadane schorzenia, doprowadzić do zgonu, paraliżu, a nawet śmierci.

Czy wszywka alkoholowa Bydgoszcz jest bezpieczna?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie – w dużej mierze bezpieczeństwo leczenia wszywką zależne jest od stylu funkcjonowania Pacjenta. Jeżeli będzie on przestrzegać zaleceń osoby wykonującej zabieg (chirurga), z pewnością nie dojdzie do pogorszenia stanu zdrowia, a za to pojawią się korzyści w postaci ułatwionego procesu zdrowienia. O ile człowiek nie pije alkoholu, Esperal wykazuje obojętne działanie na organizm, a samego implantu podskórnego z tabletką nie czuć ani przez skórę, ani nie jest ona widoczna przez ubranie. Warto jednak wyrobić u siebie nawyk czytania etykiet i składów produktów, wykazując się ostrożnością przy stosowaniu leków, kosmetyków, chemikaliów i niektórych produktów spożywczych. Część z nich może w swoim składzie posiadać alkohol. Oznacza to, że po kontakcie z nim dojdzie do reakcji uczuleniowej. Mimo, iż nie będzie ona tak silna jak w przypadku reakcji disulfiramowej na wypijane napoje alkoholowe, to jednak w dalszym ciągu poziom dokuczliwości objawów będzie znacznie pogarszać samopoczucie. Przykładowo należy uważać na:

 • W grupie leków – na syropy na kaszel, poszczególne antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, leki na grypę jelitową, metronidazol, furazydynę,
 • W grupie chemikaliów – na rozpuszczalniki,
 • W grupie kosmetyków – na antyperspiranty i dezodoranty, wody kolońskie, produkty do golenia i do higieny jamy ustnej,
 • W grupie produktów spożywczych – na ocet i wszelkie produkty cukiernicze (mogą być nasączone alkoholem), sosy na bazie alkoholu.

Dodatkowo należy pamiętać, że aby podać wszywkę alkoholową należy wykluczyć wcześniej przeciwwskazania zabiegowe. Ważna jest tutaj szczerość Pacjenta. Jeżeli zatai informacje o swoim stanie zdrowia naraża się na bardzo poważne konsekwencje zdrowotne, a także niepoprawnym określeniem indywidualnie dobranej dawki leku przez lekarza. Zbyt mała dawka będzie nieskuteczna, zbyt wysoka wywoła wzmożoną reakcję disulfiramową, która w skutkach może być opłakana.

Jaki jest czas działania wszywki alkoholowej Esperal?

Wszywka alkoholowa Bydgoszcz w zależności od indywidualnych cech organizmu człowieka wchłania się w czasie 8-12 miesięcy. Czasem jednak organizm człowieka jest oporny na działanie Disulfiramu, przez co skuteczność leczenia jest nikła. Zdarza się też tak, że wokół tabletki tworzy się cysta, czyli inaczej mówiąc: torbiel. Jest ona efektem reakcji organizmu na podany lek, który został rozpoznany jako ciało obce. Organizm więc się broni i próbuje albo usunąć to ciało, albo je zneutralizować. Dodatkowo, podczas odrzucania wszywki pojawiają się obrzęki, skóra czerwienieje, wycieka surowica z miejsca nacięcia skalpelem przez lekarza. Normalne są także odczucia swędzenia oraz ból. W takich sytuacjach Pacjent jak najszybciej powinien znaleźć się pod opieką lekarską.

Implantacja wszywki alkoholowej

Cechą zabiegu zaszycia alkoholowego prowadzonego w Bydgoszczy w naszym specjalistycznym gabinecie https://esperalbydgoszcz.pl/ jest jego krótki czas trwania (wahający się w granicach 30 minut), bezpieczeństwo i gwarancja opieki medycznej, bezbolesność, a także niewielki stopień inwazyjności. Dokładamy wszelkich starań, aby każda osoba zgłaszająca się do nas po pomoc miała komfort w postaci opieki doświadczonego i wykwalifikowanego personelu medycznego, w tym chirurga.

Pierwszym etapem zabiegu jest więc konsultacja, w ramach której lekarz sprawdza stan zdrowia danej osoby, nie tylko w aspekcie zdrowia fizycznego, ale także psychicznego. Zapoznaje się z historią jego uzależnienia i wykonuje kontrolę trzeźwości. Sprawdza także inne przeciwwskazania, jak: nadwrażliwość na składniki leku, brak zgody na zabieg, w przypadku kobiet konieczne jest upewnienie się, czy nie jest ona w ciąży lub w okresie karmienia piersią.

Kolejnym etapem jest podanie znieczulenia miejscowego. Jeśli jest ono już aktywne, chirurg nacina skórę i tworzy aż pod powięź tunel, w którym umieszcza tabletki. Rana zaszywana jest szwami, a następnie okrywana opatrunkiem. W celach profilaktycznych podaje się antybiotyk.

Dużym atutem zabiegu jest to, że jeszcze tego samego dnia Pacjent wraca do swoich codziennych obowiązków.

Skutki uboczne po zabiegu

Abstrahując od reakcji disulfiramowej, to pozostałe skutki uboczne po zabiegu pojawiają się dość rzadki i zwykle zależą od stylu funkcjonowania Pacjenta. Jeżeli nie będzie on przestrzegać zasad higieny i zaleceń medycznych może dojść do np. zakażenia drobnoustrojami lub przemieszczenia wszywki w ciele człowieka. Z tego powodu tak ważna jest regularna zmiana opatrunków oraz ograniczenie ciężkiej aktywności fizycznej przez pierwsze kilka dni po zabiegu..