kryptowalutyPrzez wiele lat Bitcoin był tematem, którym zajmowała się wyłącznie grupa entuzjastów. Opinia publiczna nie miała wielkiej świadomości istnienia nowego rodzaju waluty. Dramatyczna zmiana nastąpiła wraz ze wzrostem wartości bitcoinów i innych kryptowalut. Zainteresowanie wzmogły kolejne kryzysy finansowe i spadek zaufania do tradycyjnych walut. Pozwala to niektórym otwarcie wieszczyć teraz, że kryptowaluty są pieniądzem przyszłości i zastąpią tradycyjne waluty.

Początkowo jeden bitcoin (1BTC) sprzedawany był za zaledwie kilka centów. Trzeba było czasu by wartość cyfrowej waluty wybiła do kilku dolarów. Wtedy zaś z potencjału kryptowalut zdało sobie sprawę wiele firm a to przyczyniło się do nagłego wzrostu zainteresowania. Rekordowa cena w grudniu 2017 r. wyniosła 19 891 dolarów amerykańskich za 1 BTC (dziś kurs BTC waha się w granicach 40K dolarów amerykańskich). Obecnie nad wprowadzeniem własnego rodzaju kryptowalut zastanawia się wiele państw oraz instytucji. Kolejne podmioty na rynku umożliwiają zaś klientom płatności w kryptowalucie. Powstają też sklepy, które oferują wyłącznie płatności w walucie cyfrowej np. Exeno.com poza BTC akceptuje również Ethereum i BTCV. Spekuluje się, że również gigant handlu internetowego Amazon.com do końca roku chce wprowadzić możliwość płacenia w kryptowalucie.

Jakie są zalety płacenia bitcoinem?

Wielu posiadaczy bitcoinów utrzymuje swoje wirtualne portfele przez tygodnie, miesiące, a nawet lata. Wynika to z faktu wyczekiwania na okazję do zawarcia lukratywnej, z ich punktu widzenia, transakcji. W sytuacji, gdy bitcoin został kupiony po korzystnym kursie, płacenie nim za towar, gdy jego wartość rośnie, jest takim właśnie doskonałym rozwiązaniem. Dodatkowo ten rodzaj walut nie był brany pod uwagę w klasycznej ekonomii, przez co nie podlegają one tym samym prawom. Dlatego też kryptowaluty są często znacznie korzystniejszym środkiem w wielu transakcjach biznesowych.

kryptowaluty

Zwiększona prywatność

Co ważne, transakcje z wykorzystaniem bitcoina nie podlegają drobiazgowym regulacjom, co oznacza, że waluta nie jest kontrolowana przez rząd żadnego kraju. Brak regulacji z pewnością stwarza pewne ryzyko, jednak w dobie powszechnej kontroli wykorzystanie kryptowalut w transakcjach pozwala na zwiększenie prywatności.

Płatności kartą, podobnie jak zwykłe przelewy bankowe, zawsze pozostawiają ślad, który umożliwia administracji rządowej kontrolę przepływu środków. Kupowanie towarów za pomocą bitcoina (kryptowalut?) gwarantuje prywatność (zwłaszcza w Exeno.com); ani rząd danego kraju, ani jego urząd skarbowy, czy też żadna inna instytucja nie kontrolują, na co użytkownik przeznacza swoje środki.