Ładowanie Konfiguracji Stylów. Proszę czekać...

kryptowaluty

Kryptowaluty a spadek złotego, co oznacza? 

W momencie, w którym cena złotego spada, czyli ulega deprecjacji, oznacza to, że będziemy potrzebować większej ilości złotego, aby wymienić go na inną walutę np. Euro albo Dolara Amerykańskiego. Słaby złoty nie oznacza jednak większych wydatków dla przeciętnej osoby kupującej w sklepie. Cena towaru się nie zwiększa tylko pozostaje taka sama, to wartość pieniądza maleje. Problem pojawia się podczas wymiany waluty na inną, np. gdy chcemy kupić coś przez internet albo gdy wybieramy się na wakacje za granice gdzie nie używa się złotego. Słaby złoty cieszy jednak osoby zajmujące się eksportem gdyż te osoby rozliczają się w innej walucie a wyższy kurs innych walut oznacza dla nich większy zysk. Osłabienie złotego "opłaca się " też polskiej gospodarce. Niski kurs powoduje, że znaczenie eksportu urośnie a nasza międzynarodowa konkurencyjność się umocni. Lekkie osłabienie złotego sprzyja też rozwojowi naszej gospodarki, pod warunkiem, że nie jest zbyt mocno osłabiony bowiem bardzo duży spadek świadczy o słabej gospodarce i zniechęca inwestorów do pozostawienia kapitału w naszym kraju. 

Rosnąca inflacja 

Nasza gospodarka boryka się z pewnym problemem a mianowicie rosnącą inflacją. Obecnie jest ona dwa razy wyższa niż miało to miejsce rok temu. Oznacza to, że ceny produktów rosną dwa razy szybciej. Najprościej ujmując inflacja to wzrost cen produktów oraz usług, który wynika ze spadku siły waluty, mniej więcej chodzi o to, że za określoną walutę po upływie pewnego czasu można kupić mniej niż wcześniej. Przyczynami ciągle rosnącej inflacji są: szybkie wzrosty płac, wadliwa struktura gospodarki, zagregowany popyt konsumentów oraz monopolizacja gospodarki. Skutkami inflacji są droższe kredyty hipoteczne, wyższe podatki czyli w skrócie wzrost cen dóbr i usług. Jednym z bardzo istotnych skutków jest niejednakowe tempo inflacji dla produktów, jest to szczególnie niedobre gdy wzrost cen dotyczy produktów takich jak paliwa czy żywności. 

Kryptowaluty, czy warto inwestować?

Zanim zaczniemy musimy dowiedzieć się czym są kryptowaluty. Kryptowaluty to prościej mówiąc wirtualne pieniądze, czyli pieniądze, które nie posiadają fizycznej formy. Za ich pomocą możemy zapłacić za przedmioty i usługi oczywiście jeśli sprzedawca akceptuje taki rodzaj zapłaty. Większość kryptowalut działa na tej samej zasadzie. Wykorzystują one tak zwany system zdecentralizowany, który opiera się na łańcuchu bloków w skrócie blockchainie. Blockchain to rejestr transakcji konkretnej kryptowaluty, który musi być aktualizowany na bieżąco przez wiele komputerów. Za przeprowadzone obliczanie otrzymuje się pieniądze właśnie w postaci krypotwaluty lub jakiejś jej części, właśnie tą czynność społeczeństwo nazwało "kopaniem" a osoby zajmujące się tym zostały okrzyknięte mianem "górników". Jakie plusy mają kryptowaluty?

Kryptowaluty a komisja nadzoru finansowego

bitcoinMoim zdaniem największą zaletą jest specjalny sposób działania łańcucha bloków, który uniemożliwia podrobienie transakcji z użyciem kryptowalut. I tutaj nasuwa się pytanie, czy warto w nie inwestować? Zachęcać do tego mogą nas ich rosnące ceny albowiem dobrze nam znany bitcoin startował z ceną 0.063 dolara za sztukę a miało to miejsce w 2010 roku. Teraz jego cena jest znacznie wyższa, ponieważ za wspomnianą "sztukę" przyjdzie nam zapłacić aż 220 534zł. Jest to bardzo duża kwota i nie każdego na to stać. Dlatego też powstały koparki, rozróżniamy ich cztery rodzaje. Pierwszą jest ASIC, to profesjonalna koparka tworzona głównie przez chińskich producentów: Bitmain oraz Avalon. Takie koparki kosztują około 2 500 dolarów. Najpopularniejszą znaną obecnie koparką jest koparka GPU, która do wydobywania bitcoina używa karty graficznej,to rozwiązanie zależy od wielu czynników takich jak ilość kart graficznych, które chcemy zakupić oraz ich modelu. Następną jest koparka CPU, jest to rozwiązanie korzystne, ponieważ nie wymaga od nas zakupu specjalistycznego sprzętu a ponadto skrypt sam konfiguruje kopanie. Ostatnią na liście jest koparka USB, jest to najtańsze rozwiązanie ponieważ koszt takiej koparki wacha się między 100 a 300 złotych aczkolwiek odradzał bym tego sposobu ponieważ nie jest zbyt korzystny i nie przynosi dużych zysków a także może uszkodzić komputer. 

Bitcoin ?

Podsumowując, kopanie kryptowalut zależy od wielu czynników i posiadanego przez nas sprzętu, czy jest to opłacalne? Wraz z rozwojem " górnictwa" kryptowalut rośnie trudność w ich kopaniu czego przyczyną są wolniejsze i mniejsze zarobki. A nie zapominajmy musimy wyłożyć niemałą kwotę w samą koparkę.