Ładowanie Konfiguracji Stylów. Proszę czekać...

wszywka alkoholowa wroclawWszywka alkoholowa Wrocław to metoda leczenia, która pozwala na wymuszenie i utrzymanie abstynencji alkoholowej

Alkoholizm jest chorobą, która polega na tym, że człowiek przestaje kontrolować ilość i częstotliwość sięgania po napoje procentowe. To, że człowiek zaczyna coraz częściej i więcej pić podyktowane jest wewnętrznym przymusem natury zarówno somatycznej, jak i psychicznej. Stan ten nie podlega woli danej osoby i na szczęście można go powstrzymać i odwrócić. Udowodniono, że mechanizm uzależnienia ma bezpośredni związek z nadużywaniem substancji alkoholowych.

Objawy uzależnienia

Aby rozpoznać alkoholizm z poniższej listy muszą zostać zdiagnozowane przynajmniej trzy objawy:

  • Występowanie głodu alkoholowego,
  • Brak zdolności do kontrolowania swojego spożycia – wykazywanie trudności w unikaniu rozpoczęcia picia, trudności w jego zakończeniu lub problem z ograniczeniem picia do wcześniej założonego poziomu,
  • Sięganie po alkohol po to aby nie wystąpił lub aby ograniczyć zespół abstynencyjny,
  • Występowanie objawów abstynencyjnych – np. drgawek, skoków ciśnienia, kołatania serca, mdłości, wymiotów, biegunki, bezsenności, rozszerzonych źrenic, wysuszenie śluzówek, wzmożonej potliwości, problemów ze snem, drażliwości, lęku, a także ogólnego złego samopoczucia,
  • Zwiększenie tolerancji alkoholowej – oznacza to, że człowiek sięga po coraz większe dawki alkoholu po to, aby odczuć odurzenie alkoholowe. Dzieje się tak, ponieważ dotychczasowe dawki przestały być efektowne. Chcąc osiągnąć oczekiwany efekt, konieczne jest zwiększenie wypijanej dawki,
  • Zawężenie repertuaru zachowań odnośnie picia napojów alkoholowych maksymalnie do dwóch wzorców,
  • Zaniedbywanie dotychczasowych zainteresowań i hobby, a także stopniowa rezygnacja z alternatywnych względem picia przyjemności,
  • Dalsze sięganie po używkę mimo wiedzy na temat jej szkodliwości.

Często w aspekcie leczenia uzależnienia alkoholowego mówi się o czymś takiej jak „zaszycie”. Jest to potoczna nazwa farmakologicznej terapii awersyjnej lekiem Esperal, określanej mianem „wszywki alkoholowej”. Ze względu na wysoką skuteczność tej metody warto zapoznać się z nią bliżej.

Czym jest wszywka alkoholowa Esperal?

Lek Esperal posiada w swoim składzie substancję aktywną o nazwie Disulfiram. Stanowi on swojego rodzaju „straszak”. Tym samym wszywka nie jest lekiem na alkoholizm w klasycznym rozumieniu tego terminu, a raczej środkiem, który pomaga powstrzymać daną osobę przed dalszym piciem. Dzieje się tak, ponieważ Pacjent znając konsekwencje połączenia Disulfiramu z etanolem, obawia się o własne zdrowie, samopoczucie oraz o życie. Nie można dokładnie przewidzieć reakcji zaszytego organizmu na alkohol, aczkolwiek konsekwencje sięgania po używkę mogą być naprawdę groźne.

Lek umieszcza się pod skórą Pacjenta, zwykle w mięśniu pośladkowym. Opisując działanie Esperalu należy zwrócić szczególną uwagę na znaczenie enzymu wątroby o nazwie dehydrogenaza aldehydowa. To dzięki niej ludzki organizm ma zdolność do trawienia etanolu. Jeżeli człowiekowi poda się Disulfiram, wówczas jego ciało nie jest zdolne do łańcuchowego przekształcania alkoholu w niegroźne dla organizmu związki, takie jak kwas octowy, które w normalnych warunkach by nadrobił. Tym samym w organizmie dochodzi do nagromadzenia silnej trucizny – aldehydu octowego. Jego obecność jest wyjątkowo nieprzyjemna – wywołuje objawy zatrucia alkoholowego, w tym złe samopoczucie. Oprócz tego reakcja organizmu może być wzmożona – mogą powstać zaburzenia pracy serca, dojść do uszkodzenia wątroby, paraliżu, a nawet śmierci osoby zaszytej. Tym samym dla własnego dobra, będąc leczonym Esperalem należy bezwzględnie trzymać się zasad abstynencji alkoholowej.

Jednym z podstawowych mitów na temat mechanizmu działania wszywek jest przekonanie o możliwości wyleczenia alkoholizmu za pomocą Esperalu. Jest to błędne przekonanie. Disulfiram włącza się jedynie pomocniczo, a jego głównym zadaniem jest odstraszenie alkoholika od dalszego picia, umożliwiając mu zmianę swojego nastawienia względem używki. Tym samym uzależnienie nie słabnie, w dalszym ciągu pojawia się głód alkoholowy. Jedynie terapia może pomóc na stałe pozbyć się zarówno głodu, jak i uzależnienia psychicznego. Nie ma jednak wątpliwości, że wszywka może skutecznie wzmocnić motywację do zmian i pomaga, szczególnie na początku drogi ku trzeźwości wytrwać w postanowieniu odstawienia używki. Tym bardziej, że jednorazowe podanie wszywki jest efektywne od 8 do 12 miesięcy – jest to czas, który tabletka potrzebuje na całkowite wchłonięcie się do organizmu.

Warto zwrócić uwagę na zachowanie Pacjenta po podaniu Esperalu. Czasami zdarza się tak, że mimo, iż dana osoba stara się zachować trzeźwość, ale szuka innych substancji, np. leków, po to, aby się odurzyć. Znane są także przypadki rezygnacji z alkoholu i przekierowanie swojej wagi na inne formy rozładowania napięcia. Przykładem może być odreagowywanie leczenia za pomocą uprawiania hazardu lub palenia papierosów. W ten sposób jeden problem jest zagłuszany, ale powstają inne. Dlatego tak ważna jest współpraca z psychoterapeutą, który pomoże nie dopuścić do takich sytuacji.

Wszywka alkoholowa Wrocław – czy każdy może się zaszyć?

Niestety nie każda osoba może skorzystać z leczenia wszywką. Przed jej zastosowaniem lekarz sprawdza istnienie przeciwwskazań, takich jak: zawał serca, nadciśnienie, niewydolność serca, czy też choroba niedokrwienna. Dodatkowo należy wykluczyć istnienie zaburzeń psychicznych, w tym prób samobójczych w przeszłości.

Esperal Wrocław – jak wygląda zabieg zaszycia?

Bezpieczny, mało inwazyjny i bezbolesny zabieg zaszycia alkoholowego w https://esperalwroclaw.com/ trwa około 20 minut. Pacjentom podawane jest znieczulenie miejscowe. Lekarz nacina skórę, umieszcza lek w okolicy pośladka, a następnie zaszywa ranę szwami. Dodatkowo przykłada się opatrunek.

Przed zabiegiem obowiązuje konsultacja z lekarzem, która pomoże wykluczyć istnienie przeciwwskazań do zabiegu. Jest to także moment wyrażania zgody na zabieg w formie pisemnej.

Esperal Wrocław – czy terapia jest skuteczna?

Esperal nie jest cudownym lekiem na alkoholizm. Znane są przypadki sięgania po butelkę przez osoby zaszyte ze względu na dalsze uzależnienie psychiczne i odczuwanie głodu alkoholowego. Jednak takie osoby zawsze odczuwają one bolesne konsekwencje swojej decyzji. Mimo, iż środowisko medyczne zgadza się co do wysokiej skuteczności metody awersyjnej, to jednak psychoterapeuci zalecają odbycie terapii antyalkoholowej, która pomoże w trwałej zmianie nawyków i stylu życia, wzmacniając tym samym działanie wszywki.

Wszywka alkoholowa Wrocław – interakcje z lekami

Disulfiram reaguje nie tylko z samym etanolem. Z tego powodu należy poinformować lekarza o wszelkich stosowanych lekach. Szczególnie istotne jest to przy zażywaniu leków przeciwzakrzepowych, aspieryny, fenytoiny, diazepamu, a także chlordiazepoksydu. Ich działanie może nasilić się pod wpływem Disulfiramu. Dodatkowo ten związek chemiczny może chodzić w interakcje z ryfampicyną, amitryptyliną, metronidazolem, chloropromazyną, izoniazydem oraz alfentanylem.

Wszywka alkoholowa Wrocław – czy warto zdecydować się na zabieg zaszycia?

Wszywka alkoholowa szczególnie pomocna jest u osób, które nie mają wystarczająco dużo silnej woli, aby na stałe odstawić alkohol. Dzięki zastosowaniu Esperalu uzyskują realne wsparcie od 8 do 12 miesięcy. Jest to na tyle długi czas, aby zmienić swoje nawyki i nauczyć się żyć w abstynencji. Oprócz samej trzeźwości Pacjent zyskuje inne korzyści. Może on odbudować zdrowe relacje z bliskimi, poprawić swoje zdrowie fizyczne i psychiczne, a także na nowo uzyskać stabilizację finansową.