Ładowanie Konfiguracji Stylów. Proszę czekać...

Ceny walut 2021Cena kursu walut potrafi się zmieniać bardzo często i szybko. Jest to dynamiczna zmiana, która podobnie jak w przypadku innych produktów na rynku - uzależniona jest od popytu i podaży. Na rynku walut, niestety niczego nie można przewidzieć. Podczas gdy jeden kurs szybuje w górę, drugi dramatycznie spada. Od czego zależą kursy walut i jak kształtują się ich ceny na polskim rynku?

Od czego zależą kursy walut?

Kształtowanie się ceny danej waluty, może zależeć od wielu czynników. Jednym z nich, który jest uznawany za najistotniejszy, jest inflacja. Określa ona wzrost poziomu cen w gospodarce. Aby uzyskać aktualną wartość wybranej waluty, najczęściej jest ona porównywana do waluty kraju, na którą chce się wymienić środki finansowe. Jeżeli w jednym kraju, poziom inflacji jest wyższy od tego drugiego, najczęściej można zauważyć spadek wartości waluty. Występowanie inflacji, nie jest zależne wyłącznie od wewnętrznych czynników państwowych. Istotną rolę mogą tutaj odegrać także czynniki zewnętrzne, takie jak np. wyższe ceny surowców energetycznych. 

Kolejnym czynnikiem jest poziom stóp procentowych. Banki centralne chcąc zniwelować negatywny wpływ inflacji na gospodarkę, określają poziom stóp procentowych. Ich wyższy poziom, może prowadzić do wzrostu rentowności obligacji skarbowych. Wpływ na ceny kursu walut, mogą być także uzależnione od prognoz wydawanych przez ekspertów. Specjaliści z dziedzin gospodarki i ekonomii, swoje prognozy często formułują na podstawie aspektów gospodarczych danego kraju, wydarzeń politycznych itp. 

Kursy walut mogą być kształtowane także przez bilans handlowy, który określa różnicę pomiędzy eksportem, a importem określonych dóbr. W sytuacji, w której zwiększa się popyt na daną walutę, należy się spodziewać szybkiego wzrostu jej wartości. Należy pamiętać również o długu publicznym danego kraju, którego wysokość określa pewność inwestycji. Jeżeli w wybranym kraju dług publiczny jest bardzo wysoki, to niesie on za sobą wysokie ryzyko inwestycyjne. 

ceny walut

Kurs walut w Polsce - czy się różni od innych państw?

Za wycenę walut w Polsce odpowiedzialny jest Narodowy Bank Polski. Ustalanie wysokości waluty, powstaje na podstawie opinii 10 różnych banków centralnych, które w każdy dzień roboczy określają własny kurs kupna i sprzedaży euro oraz dolara amerykańskiego. Następnie, NBP wylicza średnią arytmetyczną z pozostałych notowań. Aby zdobyć niezbędne informacje o wysokości kursu euro i dolara na świecie, często także wykorzystuje dane przekazywane przez międzynarodowe agencje informacyjne, takie jak Reuters czy Bloomberg. 

Chociaż system ten wcale nie wydaje się skomplikowany, to jednak wiele osób wytyka mu pewne błędy. Według opinii specjalistów, znacznym minusem notowań publikowanych przez Narodowy Bank Polski jest to, że są one publikowane dopiero następnego dnia. W niektórych przypadkach, mogą być one niewystarczające do określenia aktualnych wahań na rynku.

W przypadku światowych kantorów, sytuacja ta wygląda nieco inaczej. Kursy walut określane są wówczas na podstawie notowań pochodzących z międzynarodowego rynku walutowego, jakim jest FOREX. Do tego wykorzystywane jest specjalne oprogramowanie, które umożliwia śledzenie zmian na rynku. 

Sprawdź aktualne średnie kursy walut

Na dzień 18.04.2021 roku, aktualne kursy walut kształtują się następująco:

  • Euro (EUR) - 4,5481
  • Funt szterling (GBP) - 5,2235
  • Dolar amerykański (USD) - 3,7978
  • Korona norweska (NOK) - 0,4528
  • Korona szwedzka (SEK) - 0,4501
  • Frank szwajcarski (CHF) - 4,1279

Aby sprawdzić jak kształtują się ceny wybranych walut, wystarczy wejść na strony internetowe, które cały czas aktualizują zmieniające się dane. Wiele z nich umożliwia również porównanie cen różnych kantorów internetowych, dzięki czemu osoby zainteresowane kupnem bądź sprzedażą danej waluty, będą wiedziały ile dokładnie na takiej transakcji zyskają. 

Podsumowanie cen walut - jak oszacować ryzyko walutowe?

Ryzyko walutowe, inaczej nazywane ryzykiem transakcyjnym, dotyczy wszystkich firm posiadających międzynarodowe kontrakty handlowe, zajmujące się transportem, importem lub eksportem towarów. Transakcje rozliczane w obcych walutach, niosą za sobą wspomniane ryzyko transakcyjne, polegające na niekontrolowanych zmianach kursów walutowych. 

Niestety, zmiany na rynkach walutowych są trudne do przewidzenia oraz kontrolowania. Aby zminimalizować ryzyko związane z utratą zainwestowanych środków, kontrahenci często szukają sposobu na zabezpieczenie swoich transakcji. W tym przypadku, najczęściej decydują się oni na: niezabezpieczenie ekspozycji walutowej, zabezpieczenie części pozycji, zabezpieczenie całości pozycji lub pozostawienie otwartej pozycji walutowej. Wybór danego podejścia powinien być poprzedzony złożoną analizą ewentualnego ryzyka, na które może być narażony biznes.

W przypadku handlu międzynarodowego, bardzo istotna może się okazać znajomość rodzajów kursów walut. Pozwala to dokładnie oszacować istniejące ryzyko walutowe, co jest niezbędne dla inwestorów prowadzących biznes w obcych walutach. 

Rodzaj kursu waluty często ma bezpośredni wpływ na handel zagraniczny. Rodzaje te zmieniają się wraz z rozwojem gospodarczym świata. Obecnie, wyróżnia się:

  • Kurs Całkowicie Płynny - o którym decyduje popyt i podaż mająca miejsce na rynku walutowym. Znany jest z tego, że bank centralny nie sprawuje nad nim opieki. Jest on domeną krajów wysoko rozwiniętych o stabilnej gospodarce. 
  • Kurs Kierowany Płynnie - w tym przypadku, możliwa jest interwencja ze strony banku centralnego. Podejmowana jest ona w przypadku wahań kursowych. 
  • Kurs Stały w Przedziale Wahań - dopuszcza wahania kursu, we wcześniej przyjętym paśmie. Interwencja banku centralnego jest tutaj możliwa nawet wtedy, kiedy kurs jest daleki od granicy wahań. 
  • Kurs Stały Pełzający - minimalizuje możliwość wystąpienia ryzyka kursowego w handlu zagranicznym. Określa się nim gospodarki, będące w trakcie transformacji gospodarczej. 
  • Umowny kurs stały - stosowany przez kraje wychodzące z kryzysu. 
  • Kurs zbliżony do pełzającego - dostosowuje się do aktualnych wydarzeń zewnętrznych. 
  • Kurs Walutowy bez jednoznacznej definicji - wynika z braku konsekwencji i niezgodności pomiędzy deklarowanymi przez kraje rodzajami walut, a tymi rzeczywiście stosowanymi. 
  • Izba Walutowa - przydatna szczególnie w przypadku hiperinflacji. 

waluty