Ładowanie Konfiguracji Stylów. Proszę czekać...

akwarium morskieAkwarium morskie – w przeciwieństwie do bardziej powszechnego akwarium słodkowodnego – wymaga od akwarysty dużego doświadczenia, ponadprzeciętnych umiejętności i ogromnego zaangażowania. To wszystko jest jednak tylko częścią sukcesu. Niemniej ważne są urządzenia, bez których żadne morskie akwarium nie powstanie (a jeśli powstanie, to nie będzie w pełni przystosowane do zapewnienia stworzeniom w nim żyjącym odpowiednich warunków przetrwania oraz rozwoju).

 

 

 

 

 

 

Dlatego właśnie tak istotne jest, by – planując rozpoczęcie tego niewątpliwie dużego wyzwania – pamiętać o wszystkich sprzętach, dzięki którym środowisko, które zaaranżujemy, było bezpieczne, optymalne do życia, a także cieszyło nas i naszych gości świetnym stanem.

morskie

Oto 5 urządzeń potrzebnych do stworzenia akwarium morskiego:

AKWARIUM

Oczywiście akwarium jako takie nie jest samo w sobie sprzętem dodatkowym, lecz bazą do stworzenia naszego morskiego mikroklimatu. Dodajemy jednak je do listy, ponieważ niestety zwykłe, tradycyjne akwaria słodkowodne na ogół nie nadają się do adaptacji morskiej wody, zwierząt i innych organizmów.

Akwarium morskie powinno być dość obszerne. Chodzi tutaj głównie o dużą powierzchnię podstawy. Z większej wysokości można jednocześnie zrezygnować. Duża podstawa pozwoli nam na nieskrępowaną hodowlę na przykład raf koralowych. Natomiast mała wysokość ułatwi odpowiednie oświetlenie całego zbiornika.

Akwaria morskie są z reguły droższe od słodkowodnych. Mały zbiornik dedykowany środowisku słonowodnemu kupimy już za około tysiąc złotych.

LAMPA

Jak już zostało wspomniane – akwarium morskie wymaga od nas dobrego oświetlenia – aż do samego jego dna, gdzie często znajdują się koralowce i innego rodzaju organizmy, które do rozwoju (a więc np. przeprowadzania fotosyntezy) owego światła potrzebują. Wybór lamp do akwarium morskiego jest dość spory. Wśród nich znajdziemy przede wszystkim: świetlówki akwarystyczne, lampy typu HQI oraz lampy LED, które stają się coraz bardziej popularne. Co ważne – w zbiornikach akwariów morskich najczęściej stosuje się kilka źródeł światła, łącząc typy oświetlenia tradycyjnego (a więc na przykład wspomniane świetlówki) z typami nowoczesnymi – LED-owymi.

FILTR

Nie sposób wyobrazić sobie zdrowego, prawidłowo funkcjonującego środowiska wodnego w akwarium bez dobrze działającego filtra. Filtracja wody ma szczególne znaczenie, dlatego wybór wysokiej jakości filtra jest obowiązkowy. W akwariach morskich używa się filtrów typu RO, a więc tak zwanych filtrów odwróconej osmozy. Ich zadaniem jest oczyszczanie wody, by ta było zdatna do życia dla organizmów, które hodujemy w akwarium. W procesie filtracji dużą rolę odgrywają również żywe skały, które możemy dodatkowo dokupić.

ODPIENIACZ

Każdy doświadczony akwarysta pewnie zgodzi się, że chcąc założyć akwarium morskie, powinniśmy zainwestować również w specjalny odpieniacz. Jego zadaniem jest usuwanie z wody substancji, które mogą być szkodliwe dla organizmów w niej żyjących lub po prostu są w zbiorniku zbędne. Odpieniacze różnią się między sobą ceną, a co za tym idzie – również jakością, którą zmierzyć możemy, badając wydajność tego typu sprzętu. Wydajność natomiast powinniśmy dostosować do wymagań, jakie stawiają przed nami stworzenia – a więc ryby czy koralowce umieszczone w akwarium.

GRZAŁKA

Grzałka jest kolejnym urządzeniem, bez którego ciężko byłoby rozpocząć przygodę z akwarystyką morską. Jak powszechnie wiadomo – służy ona do utrzymywania w akwarium odpowiedniej temperatury. Warto wiedzieć, że najczęściej środowisko morskie, które chcemy stworzyć, powinno być utrzymane w wodzie o temperaturze 24-26 stopni Celsjusza. Wyjątkiem mogą być inne typy środowisk, które planujemy zaaranżować – na przykład zawierające wyłącznie określone typy organizmów, które „wolą” temperatury niższe. Kontrola ciepła wody powinna być dla nas bardzo istotna, dlatego wraz z grzałką warto zakupić również specjalny termometr.

Jak widać – aby postawić pierwszy krok w stronę stworzenia małego, morskiego świata we własnym domu, musimy zaopatrzyć się w dobrej jakości sprzęt akwarystyczny. Urządzenia wspomagające utrzymywanie zdrowego i przyjaznego organizmom wodnym środowiska są w tym wypadku obowiązkowe.