zdrowie depresja onkologiaNadrabianie zaległości onkologicznych i rosnąca liczba konsultacji psychologicznych – tak wyglądał 2021 rok w ochronie zdrowia

  • W 2021 roku zaczęliśmy nadrabiać zaległości zdrowotne po lockdownach – przede wszystkim w profilaktyce i leczeniu nowotworów. Liczba świadczeń onkologicznych wzrosła średnio o 30%.
  • Narastającym zjawiskiem są też problemy psychologiczne i psychiatryczne – liczba konsultacji psychologicznych wzrosła o 24% a psychiatrycznych o 16%.
  • W 2022 r. trzeba spodziewać się jeszcze dłuższych kolejek do onkologów i psychologów.

W 2021 r. zaczęliśmy nadrabiać zaległości w profilaktyce zdrowotnej po twardych lockdownach, które wymusiła pandemia w roku poprzednim. Potwierdzają to m.in. dane statystyczne SALTUS Ubezpieczenia. Z prywatnych świadczeń medycznych, dostępnych w ramach ubezpieczeń zdrowotnych (indywidualnych i grupowych), w niektórych przypadkach skorzystano dwu- lub nawet trzykrotnie częściej niż rok wcześniej.

Przegląd stanu zdrowia

Wróciliśmy do regularnego kontrolowania stanu zdrowia. Liczba wykonanych tzw. przeglądów stanu zdrowia, czyli zestawów podstawowych badań diagnostycznych (m.in. lipogram, morfologia, glukoza, EKG) wzrosła o 25%. Zwiększone zainteresowanie profilaktyką wśród pacjentów widać również w liczbie wykonanych szczepień przeciwko grypie. Przeprowadzono ich o 64% więcej niż w roku 2020 i tym samym o 36% więcej niż w 2019 roku.

– Duże wzrosty dotyczą jednak przede wszystkim diagnostyki i leczenia nowotworów – łącznie o ok. 30% więcej. Największy wzrost zauważyłam w liczbie wykonanych w 2021 r. badań histopatologicznych, oceniających stadium choroby i pozwalających dobrać leczenie onkologiczne. Wykonano ich aż 2,5-krotnie więcej. O ponad połowę, 53%, wzrosła też liczba konsultacji onkologicznych. Oznacza to niestety, że stan wielu pacjentów, którzy już od jakiegoś czas zmagają się z chorobą, pogorszył się. Przybywają też kolejni. Liczba badań z wykorzystaniem markerów nowotworowych wzrosła w zeszłym roku o 25%. Spodziewam się zatem, że w tym roku zapotrzebowanie na pomoc onkologiczną nadal będzie rosło – mówi Xenia Kruszewska, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia

Depresja. Liczba L4 z powodu depresji wzrosła o 40%

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, jeszcze w 2020 roku absencja chorobowa w pracy spowodowana stresem i depresją wzrosła o 40% w stosunku do 2019 roku. Dane dotyczące 2021 r. nie są jeszcze dostępne, ale patrząc na liczbę konsultacji, należy spodziewać się kolejnego wzrostu. Liczba porad psychologicznych zwiększyła się w 2021 r. o 24% w stosunku do 2020 r., a wizyt psychiatrycznych o 16%.

– To duże wzrosty, zwłaszcza że w 2020 r. mieliśmy do czynienia z 2,5-krotnym skokiem w stosunku do 2019. Oznacza to, że zjawisko narasta i w tym roku na pewno będzie się pogłębiać. Do problemów wynikających z przedłużającej się pandemii, której koniec wciąż się oddala, dojdą też zapewne te spowodowane sytuację ekonomiczną – rosnącą inflacją, cenami, ratami kredytów. Szczęśliwie, coraz więcej pracodawców zdaje sobie z tego sprawę i dąży do zapewnienia pracownikom wsparcia w utrzymaniu równowagi psychicznej w ramach grupowych ubezpieczeń zdrowotnych – dodaje Xenia Kruszewska z SALTUS Ubezpieczenia

Mniej ciąż w 2021 roku

Wśród wielu wzrostów konsultacji lekarskich odnotowano też jeden istotny spadek. W 2021 roku mniej par korzystających z prywatnej opieki medycznej zdecydowało się na dziecko. Liczba prowadzonych ciąż wyniosła 91% w stosunku do roku 2020. Choć spadek ten jest niewielki, to jednak może sygnalizować negatywny trend.