komary

CO NA KOMARY

Komary to niewielkie owady z rzędu muchówek. Przebijają one skórę i piją krew przy pomocy ust przypominających rurki. Atakują one różne gatunki kręgowców, a także bezkręgowców. Utrata krwi to niewielkie zagrożenie zestawiając je z chorobami, które przenoszą. Są najbardziej niebezpieczną grupą zwierząt.

KOMARY W POLSCE


Ilość komarów w naszym kraju uzależniona jest głównie od pogody. Najlepsze warunki dla ich rozwoju to częste opady i wysoka temperatura powietrza. Najwięcej tych owadów pojawia się wtedy, gdy występują upały z gwałtowanymi burzami i ulewnym deszczem. Samica komara składa nawet kilkaset jaj na powierzchni stojącej wody, np. kałuży, a już w ciągu miesiąca pojawiają się młode osobniki. Wysoka temperatura sprzyja temu procesowi.
W miastach za ich obecność odpowiada wybetonowana przestrzeń. Woda w takich miejscach nie ma gdzie spływać ani wsiąkać, więc utrzymuje się na powierzchni. W takich kałużach larwy przekształcają się w dorosłe osobniki. W miastach żyje mniej zwierząt żywiących się komarami co powoduje, że nie są tam zagrożone zjedzeniem.

KOMAR CZY KOMARZYCA? KTÓRE GRYZIE?


Powszechnie wiadomo, że to komarzyce atakują i powodują swędzące bąble na skórze. Kiedy je rozdrapiemy to tworzą się trudne do zagojenia rany. Nie pożywiają się one jednak naszą krwią. Ich głównym pokarmem są pyłki kwiatów.
Krew, w której zawarta jest duża ilość białka służy im do składania jaj. Lubują się one w określonych grupach krwi. Najczęściej atakują ludzi, którzy mają grupę krwi 0. Nie do końca zrozumiały jest ten fenomen, ale najprawdopodobniej ludzie wysyłają informacje o swojej grupie, a te przechwytują owady.
Pot człowieka zawiera takie związki chemiczne jak: amoniak, kwas mlekowy i kwas moczowy. Te substancje po połączeniu ze sobą przyciągają komary. Na ataki owadów narażone są osoby, które prowadzą aktywny tryb życia, a także ci, którzy mają problem z nadmiernym poceniem się ciała. Na ciele człowieka żyją bakterie, które komary lubią, tam gdzie jest ich najwięcej, tam najwięcej jest ugryzień komarzyc. Także spożywanie alkoholu powoduje, że człowiek jest bardziej podatny na ataki. Zwiększa się temperatura ciała i ciśnienie tętnicze co budzi zainteresowanie owadów.

komary

OBJAWY UGRYZIENIA PRZEZ KOMARA


Większość osób na ugryzienie komara reaguje małym bąblem, który sędzi i jest uciążliwy. Zazwyczaj znika po kilku dniach. Po ukąszeniu przez komarzycę, do krwiobiegu przedostaje się ślina owada. Zawarte są w niej cząsteczki, które są obce dla organizmu człowieka. Pobudzają go do reakcji obronnej, a co za tym idzie wzrasta poziom histaminy. Powoduje ona obrzęk, świąd i ból, naczynia krwionośne się rozszerzają a na skórze pojawia się bąbel. Jak rozpoznać, że ugryzł nas komar? Oto objawy, które na to wskazują:
- zaczerwieniona skóra
- nudności
- zawroty głowy
- rozlany, swędzący bąbel
- gorączka
- opuchlizna
- ropnie w miejscu ugryzienia
- wysypka
- ból.

CO ODSTRASZA KOMARY


Alergia na komary nie zagraża życiu ale nie jest ona obojętna dla zdrowia i własnego samopoczucia. Osoby uczulone gorzej reagują na ugryzienia. Reakcja organizmu nie jest nagła, objawia się powoli. Najbardziej narażone na uczulenie są osoby chorujące na astmę czy inne rodzaje uczuleń. Objawem jest to, że bąbel, który początkowo tylko swędzi zmienia się w stan ropny i powstaje zapalenie skóry.

CZYM LECZYĆ?


Należy:
- posmarować miejsce ugryzienia maścią z hydro kortyzonem
- zażyć lek przeciwhistaminowy
- posmarować miejsce ugryzienia żelem z substancja przeciwhistaminową.

Zmniejszają one ryzyko wystąpienia nasilonej reakcji alergicznej. Należy je stosować przez 2-3 dni od momentu ugryzienia.

komar

SPOSOBY NA UGRYZIENIE PRZEZ KOMARA DOMOWE:


- Ocet, skutecznie odstrasza komary,. ale także zmniejsza uczucie swędzenia po ukąszeniu. Należy przemyć ukąszenie kilkoma kroplami octu, jeżeli nie mamy go w domu to można zastąpić go perfumami lub spirytusem salicylowym.
- Plaster cebuli lub ziemniaka, należy go nałożyć na ukąszone miejsce. Spowodują one zmniejszenie się wielkości bąbla i spowoduje, że nie będzie aż tak bardzo swędział.
- Olejek eukaliptusowy, należy wetrzeć w swędzące miejsce. Olejek ma właściwości przeciwzapalne i bardzo szybko łagodzi ból.
- Gruby plaster cytryny, należy nim natrzeć ukąszenie. Sok z cytryny załagodzi stan zapalny. Tą kurację stosować kilka razy dziennie.
- Liść białej kapusty, załagodzi uczucie swędzenia. Świeży liść kapusty trzeba przyłożyć na zaczerwieniona skórę.
- Natka pietruszki, należy rozetrzeć ją w miejscu swędzącym.
- Solny roztwór, aby go przygotować należy rozpuścić 1 łyżeczkę soli w 250ml wody. Następnie namoczyć wacik nasączony roztworem do miejsca ukąszenia.

PREPARATY:
- Węgiel aktywny należy rozpuścić w wodzie kilka tabletek preparatu a następnie przyłożyć preparat do miejsca ukąszenia.
- Żel lub krople Fenistil łagodzi skutki ukąszeń wszystkich owadów, nie tylko komarów.
- Żel z hydro kortyzonem
- maść lub żel przeciwhistaminową.

komary

CHOROBY PRZENOSZĄCE PRZEZ KOMARY


Najgroźniejszą choroba przenoszącą przez komary jest malaria ale o niej więcej napiszemy za chwilę.
Inna równie groźna chorobą jest dirofilarioza. Jest to choroba pasożytnicza. Komar najpierw gryzie psa a dopiero ze zwierzęcia przechodzi ona na człowieka. Jej objawem jest około 2cm guzek na skórze pod którą żyje pasożyt.
Kolejna choroba to leiszmanioza. Podobnie jak w poprzednim przypadku przenoszona jest z czworonoga na człowieka. Ma trzy różne odmiany: skórną, skórno-śluzową i trzewną. Jej charakterystycznym objawem jest szary kolor skóry i owrzodzenia na niej występujące.
Żółta febra to inaczej żółta gorączka. Jej objawy to wysoka gorączka, dreszcze, wymioty, bóle mięśni, bóle pleców, a także brat apetytu. Dolegliwości utrzymują się od 3 do 4 dni. Czasami dochodzi do rozwoju cięższej choroby. Występuje silny ból brzucha, krwawienie z oczu i jamy ustnej, wymioty, niewydolność nerek, a także uszkodzeniami wątroby wywołanymi żółtaczką.
Denga, choroba charakteryzująca się wysypką, bólem głowy mięśni i stawów oraz gorączką. W niektórych wypadkach prowadzi ona do gorączki krwotocznej.

MALARIA W POLSCE


Co roku w naszym kraju diagnozuje się około 40 przypadków malarii. Jest to ostra i przewlekła choroba pasożytnicza. Wywoływana jest obecnością pasożyta w komórkach wątroby i w krwinkach czerwonych człowieka. Jej objawami są dreszcze, przyspieszone bicie serca i wysoka temperatura. Wszystkie przypadki malarii w Polsce są przywożone z krajów tropikalnych. Jednym z najbardziej popularnych komarów w Polsce jest komar widliszek. Jest to ten sam osobnik, który przenosi malarię w krajach malarycznych.