szczepienie obowiazkoweSzczepienia są niewątpliwie jednym z największych osiągnięć medycyny. Dzięki nim udało się zlikwidować bardzo groźną chorobę - ospę prawdziwą, która wcześniej, przed wprowadzeniem szczepionek odbierała życie co trzeciej osobie na świecie.

Czym są obowiązkowe szczepienia?

Szczepienia obowiązkowe jest to zestaw szczepionek, które jako osoba mieszkająca w danym państwie musimy przyjąć.

W Polsce przyczyniły się one do zredukowania występowania wielu chorób takich jak m.in. różyczka czy świnka.


Jaki jest zakres szczepień obowiązkowych w Polsce

Błonica

Bardzo poważna choroba zakaźna, która może prowadzić nawet do zatrzymania akcji serca czy uduszenia.

Na błonicę powinny zostać zaszczepione dzieci i młodzież o od 7 tygodnia życia do ukończenia 19 roku życia, a także osoby, które miały styczność z kimś chorym.

Gruźlica

Choroba zakaźna, której objawami są m.in. duszność i krwioplucie. Obowiązkiem szczepień na gruźlicę objęte są dzieci od dnia urodzenia do 15 roku życia.

Haemophilus influenzae typu B

Haemophilus influenzae, w skrócie Hib. Objawy tej choroby zwykle obejmują zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenia płuc.

Szczepieniem przeciwko Hib objęte są dzieci od 7 tygodnia życia do 6 roku życia.

Streptococcus pneumoniae

Dwoinka zapalenia płuc. Oprócz zapalenia płuc może wywoływać np. zapalenie szpiku lub zapalenie ucha środkowego.

Na tę chorobę powinny zostać zaszczepione osoby od 2 miesiąca życia do 19 roku życia.

Krztusiec

Krztusiec, inaczej koklusz wywołuje m.in. gwałtowny, świszczący i duszący kaszel. Dzieci i młodzież od 7 tygodnia życia do ukończenia 19 roku życia powinny zostać objęte szczepieniem.

Nagminne zakażenie przyusznic (świnka)

Choroba, która sama w sobie zwykle nie jest groźna, ale może powodować poważne powikłania. Na świnkę szczepi się osoby od 13 miesiąca życia do 19 roku życia.

Odra

Bardzo zaraźliwa choroba zakaźna, na którą zwykle chorują dzieci. Charakterystycznymi objawami odry są wysypka i gorączka. Szczepieniom przeciw odrze obejmuje się dzieci i młodzież od 13 miesiąca życia do 19 roku życia.

Ospa wietrzna

Choroba, którą zwykle przechodzi się w dzieciństwie. Charakterystycznym objawem są krostki na całym ciele. Na ospę wietrzną szczepi się m.in. dzieci do 12 roku życia przebywające w klubach dziecięcych, żłobkach, domach dziecka i innych państwowych placówek, a także dzieci, które do ukończenia 12 roku życia nie zachorowały na ospę.

Ostre nagminne porażenie dziecięce

Choroba znana także pod nazwą polio lub choroba Heinego-Medina. Zwykle przechodzona bezobjawowo, ale w 0,5% przypadków powodująca nieodwracalne porażenia mięśni. Przeciw ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu szczepione są w Polsce osoby od 7 tygodnia życia do 19 roku życia.

Różyczka

Zakaźna choroba, na którą zwykle chorują dzieci. Typowym objawem różyczki jest różowa, zazwyczaj nieswędząca wysypka, która pojawia się kilka dni po zachorowaniu. Szczepieniom przeciw różyczce obejmuje się dzieci i młodzież od 13 miesiąca życia do 19 roku życia.

Tężec

Tężec jest chorobą, która może wystąpić po naruszeniu ciągłości skóry. Pierwszymi objawami tej choroby są m.in. bóle głowy i zaburzenia czucia. Nieleczony tężec może skończyć się nawet śmiercią. Szczepieniami objęte są osoby, które zraniły się, a także dzieci i młodzież w wieku od 7 tygodnia życia do 19 roku życia.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B

Do zakażenia zwykle dochodzi po wprowadzeniu wirusa do organizmu, np. przez użycie brudnej igły lub przez stosunek seksualny z osobą chorą. Przeciwko tej chorobie szczepi się:

  • osoby od dnia urodzenia do 19 roku życia
  • uczniów uczących się na kierunkach medycznych, którzy wcześniej nie zostali zaszczepieni
  • studentów kierunków medycznych, którzy wcześniej nie zostali zaszczepieni
  • osoby, które miały styczność z osobą zakażoną wirusem, a które nie były szczepione
  • osoby zakażone wirusem zapalenia wątroby typu C
  • osoby wykonujące zawody medyczne, które nie były wcześniej szczepione
  • osoby dializowane i osoby z zaawansowaną chorobą nerek

Wścieklizna

Choroba zakaźna powodowana przez ugryzienie zwierzęcia będącego jej nosicielem. Pierwsze objawy wścieklizny mogą wystąpić nawet po roku, ale kiedy już się pojawią - choroba jest nieuleczalna, a osoba chora umiera w cierpieniu. Szczepieniu przeciw wściekliźnie obejmuje się osoby, które miały styczność ze zwierzęciem będącym nosicielem choroby i osoby podejrzane o zakażenie wirusem.

Rotawirusy

Rotawirusy to najczęstsza przyczyna ostrych biegunek u niemowląt. Aby zapobiegać takim biegunkom i odwodnieniom, które mogą spowodować, stosuje się szczepionkę przeciw rotawirusom już od 6 do 32 tygodnia życia.

Jaki jest zakres szczepień obowiązkowych na świecie - przykłady

Każdy kraj ma swoje własne zasady, jeżeli chodzi o szczepienia obowiązkowe i ich terminy. Oto kilka z nich:

Niemcy

Szczepionki podawane standardowo przez naszego zachodniego sąsiada różnią się na plus tylko jedną pozycją na liście. W Niemczech podaje się obywatelom szczepionkę na meningokoki grupy C.

Australia

Standardowe szczepienia wykonywane obywatelom Australii nie różnią się szczególnie od szczepień wykonywanych w Polsce. Wiele z nich powtarza się (m.in. szczepienie na świnkę, różyczkę, błonicę czy tężec). Na liście znajduje się też kilka szczepień nierobionych w naszym kraju obowiązkowo - przeciwko grypie, meningokokom grupy B, HPV czy półpaścowi.