Zapobieganie bólom nóg i stópBól nóg i stóp może być tylko i wyłącznie oznaką zmęczenia, wynikającego z podjęcia nadmiernej aktywności. Tak wygląda to w większości przypadków, jednak są osoby, które z takim bólem borykają się permanentnie lub co jakiś czas przeżywają jego napady. Z czego może to wynikać i co można zrobić, aby sobie pomóc?

Dlaczego bolą nogi oraz stopy?

Na samym początku należy wspomnieć o różnego typu urazach czy przeciążeniach – to one zazwyczaj są przyczyną bólów nóg oraz stóp. Często pojawiają się jako efekt nadmiernej aktywności fizycznej, do której nie byliśmy przygotowani. Zapobiec takim bólom jest stosunkowo łatwo – stopniowo przygotowując ciało na większy wysiłek fizyczny. Nie zawsze jest to jednak możliwe, szczególnie gdy bolące nogi oraz stopy są konsekwencją chorób czy są związane z danym etapem rozwojowym.

Wśród przyczyn bólów nóg oraz stóp należy wskazać:

 • choroby układu krążenia (miażdżyca kończyn),         
 • niewydolność żylną (żylaki kończyn dolnych),         
 • rwę kulszową,        
 • dnę moczanową,         
 • skurcze łydek (często spowodowane zaburzeniem równowagi wodno-elektrolitowej),          
 • zespół niespokojnych nóg,        
 • młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów,         
 • zapalenia powięzi,         
 • fibromialgię,    
 • nowotwory kości,     
 • bóle wzrostowe,      
 • podłoże psychiczne.

Profilaktyka i leczenie bólu nóg

Działania profilaktyczne sprawdzają się w różnych rodzajach bólów nóg i warto je stosować, nawet jeśli nie mieliśmy dotychczas problemów z nawracającymi dolegliwościami bólowymi.

W trakcie dłuższych podróży, podczas których pozostajemy w pozycji siedzącej, warto od czasu do czasu wstać i przejść się choćby kawałek. Jeśli to nie jest możliwe, warto w kilku seriach napinać mięśnie nóg i je rozluźniać.

Ważne również, by utrzymywać prawidłową masę ciała, regularnie podejmować aktywność fizyczną, a także nie stronić od badań (np. morfologia) oraz wizyt kontrolnych u specjalistów.

Łagodzić ból nóg oraz stóp pomagają: odpowiednio dopasowane obuwie, stosowanie naprzemiennych zimnych i ciepłych pryszniców, masaże czy moczenie stóp w zimnej wodzie (w upalne dni). W wielu przypadkach niezbędna może być także fizjoterapia oraz stosowanie środków farmakologicznych.

Zawsze należy jednak zdiagnozować przyczynę bólu – bez tego kroku trudno mówić o jego efektywnym leczeniu w długotrwałej perspektywie.

Choroby rzadkie a bóle nóg

Silne bóle stóp czy nóg mogą być także objawem choroby rzadkiej, np. choroby Fabry’ego. Niestety diagnostyka tych schorzeń jest stosunkowo trudna i wciąż mało osób wie o tym, że nawet 3 miliony osób w Polsce może borykać się z taką chorobą. Tp wcale nie tak mało, mimo że te schorzenia nazywają się rzadkimi.

Misją Fundacji Saventic jest edukowanie społeczeństwa w zakresie chorób rzadkich, a także zwiększanie dostępu do ich diagnostyki. Służy temu przede wszystkim bezpłatna pomoc Fundacji, polegająca na analizowaniu przesłanej dokumentacji medycznej. Sztab specjalistów zajmujących się chorobami rzadkimi na co dzień, przy wsparciu algorytmów sprawdza dane pacjentów pod kątem możliwości wystąpienia u nich choroby rzadkiej. Każdy może skorzystać z takiej analizy, a jedynym kosztem, jaki należy ponieść, to czas przeznaczony na wypełnienie stosownych formularzy i udostępnienie dokumentacji.

Sprawdź, na czym polegają działania Fundacji u źródła; na stronie: https://www.fundacjasaventic.pl/baza-wiedzy/objawy/silny-bol-rak-nog-i-stop"}" data-sheets-userformat="{"2":6659,"3":{"1":0},"4":{"1":2,"2":16777215},"12":0,"14":{"1":2,"2":1136076},"15":"Arial, Helvetica, sans-serif"}" data-sheets-hyperlink="https://www.fundacjasaventic.pl/baza-wiedzy/objawy/silny-bol-rak-nog-i-stop">https://www.fundacjasaventic.pl/baza-wiedzy/objawy/silny-bol-rak-nog-i-stop