Droga ekspresowaDrogi ekspresowe w Polsce płatne? To pytanie, które elektryzuje kierowców. A wszystko za sprawą Krajowego Planu Odbudowy.

Krajowy Plan Odbudowy i płatne drogi w Polsce

Komisja Europejska zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. To może otworzyć nam drogę do strumienia miliardów euro, które mają pomóc wrócić gospodarce do stanu normalności, po okresie pandemicznych zawirowań. Niestety w kwestii KPO pojawiają się pewne wątpliwości. Bo pojawia się w nim zapis mówiący o płatnych drogach szybkiego ruchu. Wszystkich drogach szybkiego ruchu, a więc autostradach i drogach ekspresowych. To wzburzyło kierowców. Kierowców, którzy od pewnego czasu również mierzą się chociażby z drożyzną na stacjach paliw.

Szczególnie bulwersujący jest fakt, że KPO mówi nie tylko o tym, że autostrady i drogi ekspresowe w Polsce będą płatne. Podaje również termin. Opłaty miałyby zostać wprowadzone już w roku 2023! Zostało zatem tylko kilka miesięcy...

Kto będzie płacił za przejazd drogami ekspresowymi w Polsce?

No dobrze, a więc w ramach realizacji KPO drogi ekspresowe w Polsce staną się płatne? Odpowiedzi na to pytanie są dwie. Jedna okazuje się dobra, a druga zła. Dobra jest taka, że zapis był wniesiony trochę na wyrost. I jak to ostatnio bywa, nie do końca w sposób przemyślany. Zła część wiadomości? Drogi ekspresowe i większa ilość autostrad rzeczywiście ma stać się płatna. Opłaty będą jednak dotyczyć wyłącznie samochodów o DMC powyżej 3,5 tony i autobusów.

Drogi ekspresowe w Polsce płatne, ale nie dla aut osobowych

Dementowaniem informacji dotyczących opłat za drogi szybkiego ruchu w Polsce momentalnie zajęli się wszyscy decydenci. W stanowczym tonie wypowiedział się minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, rzecznik prasowy ministerstwa infrastruktury Szymon Huptyś czy Premier Mateusz Morawiecki. Wszyscy podkreślali, że obecnie nie są prowadzone żadne prace, które miałyby na celu objęciem odcinków dróg ekspresowych opłatami za przejazd pojazdów lekkich takich jak samochody osobowe czy motocykle.

Jak będzie się płacić za drogi ekspresowe w Polsce?

Jakie są zatem plany, aby spełnić wymogi wpisane w KPO? Opłaty będą dotyczyły wcześniej wspomnianych pojazdów ciężarowych. Tyle że w tym punkcie muszą zostać spełnione dwa warunki dodatkowe. Po pierwsze mowa wyłącznie o tych fragmentach dróg, które będą dopiero budowane i oddawane do użytkowania. Na nich opłaty pojawią się w pierwszej kolejności. Po drugie obowiązującym systemem opłat będzie oczywiście e-TOLL.