Ładowanie Konfiguracji Stylów. Proszę czekać...

WokalistkaWokalistka- jak nią zostać?

Od dziecka marzyłaś o zawodowym śpiewie? Już w najmłodszych latach rodzina na urodziny wręczała Ci z dumą zabawkowy mikrofon, a Ty umilałaś im dzień śpiewając ulubione piosenki z bajek? Wspaniale byłoby spełnić swoje marzenia w dorosłym życiu, jednak droga do sukcesu wymaga odpowiednich kroków i przygotowań.

Kim jest wokalistka?

Zacznijmy od wyjaśnienia pojęcia wokalistka. Słownik mówi o tym, że jest to osoba która skończyła kierunek studiów- wokalistykę. Jednak warto pamiętać, że wiele znanych nam artystów nie ma wykształcenia w tej dziedzinie. W praktyce wokalista oznacza osobę posiadającą talent wokalny, która zajmuje się śpiewem, często pisze teksty piosenek, jest członkiem zespołu lub występuje samodzielnie.  Szereg artystów muzycznych zajmuje się komponowaniem, co w następstwie wykorzystują w swoich utworach, więc są to osoby wszechstronne. Znaczna część wokalistów uczęszczała na lekcje śpiewu, a teraz, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie, sama ich udziela.

Jak wokalistki zmieniają przemysł muzyczny

Nie jest tajemnicą, że przemysł muzyczny jest zależny od wymogów publiczności. Wielu wokalistów stało się prekursorami różnych nurtów, które przypadły do gustu słuchaczom, co znalazło odzwierciedlenie w rozszerzającym się wachlarzu gatunków muzyki. Spójrzmy choćby na rock- jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów tego gatunku jest Kurt Cobain, który wyznaczał szlaki i stał się wzorem dla wielu przyszłych wokalistów. Do grona najpopularniejszych pionierów można również zaliczyć Marcina Millera (Boys- "Jesteś szalona"), Michaela Jacksona- twórcy piosenek "Smooth Criminal" czy "Black Or White" oraz Madonnę, której "La Isla Bonita" stało się hitem lat osiemdziesiątych.

Wpływ wokalisty na przemysł muzyczny jest więc ogromny, co wiąże się także z wielką odpowiedzialnością. 

Najlepsze wokalistki w historii

Najlepsi śpiewacy wszechczasów musieli przejść długą drogę, by stanąć na szczycie list przebojów. Kariera wokalisty jest bowiem wymagająca i pełna wyrzeczeń, jednak z wielkim talentem i odpowiednią motywacją można stać się gwiazdą światowego formatu. Bo kto z nas nie zna Whitney Houston, Celine Dion czy Cher? Głosy tych pań są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych na świecie, a mimo upływu lat, wciąż zajmują pierwsze miejsca w rankingach hitów muzycznych. Warto pamiętać jednak o wokalistkach, które starały się przełamać pewne zasady na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Kasia Sobczyk w piosence "Nie bądź taki szybki bill" udowadniała mężczyznom, że nie wystarczy być zwykłym podrywaczem, by zdobyć kobietę. Z kolei Anna Jantar w nieśmiertelnym hicie "Baju baj" pokazuje, że nie jest pierwszą lepszą, która zachwyci się dorobkiem starającego się o jej względy mężczyzny.

To wskazuje, że najlepsi śpiewacy wszechczasów mieli wpływ nie tylko na rozwijający się przemysł muzyczny, ale także na punkt widzenia słuchaczy dotyczący wielu poglądów społecznych.

Co sprawia, że jest się świetnym wokalistą?

Nie ma jednego gotowego przepisu na sukces w świecie muzyki, jednak ważne jest by zacząć od podstawowych zagadnień. Istotne jest dlaczego chciałbyś zostać wokalistą, co dzięki temu chcesz osiągnąć, a przede wszystkim, jakie kroki doprowadzą Cię do upragnionego celu. Warto skupić się na najważniejszych cechach dobrego wokalisty, czyli pasji, zaangażowaniu i talencie. Najlepsi artyści cały czas dbają o swój warsztat, uczą się nowych technik, biorą udział w zajęciach muzycznych. Wielu z nich od najmłodszych lat uczęszczało na lekcje śpiewu, mogli zapoznać się z nutami czy podstawowymi zasadami manipulacji głosem- rozwój jest więc kluczowy dla każdego potencjalnego wokalisty. Udaną przyszłość zapewni także wytrwałość w dążeniu do celu- początki zawsze są trudne, jednak ważne, by próbować i nie poddawać się przy najmniejszym potknięciu.

Ostatnim, być może najbardziej zadziwiającym punktem listy tego, co sprawia, że jest się świetnym wokalistą, są umiejętności aktorskie. Sztuka teatralna wielokrotnie znajduje swoje zastosowanie na scenie, gdzie wokalista jest pierwszoplanowym bohaterem, mającym ukazać emocje nie tylko za pośrednictwem głosu, ale również mowy ciała czy wyrazu twarzy. 

Edukacja wokalistki

Jak już wcześniej wspomniano, wokalista nie musi posiadać wykształcenia muzycznego. Nie oznacza to, że nie musi się kształcić- rozwój jest kluczowym składnikiem udanej kariery muzycznej. Wiele artystów już od najmłodszych lat uczęszczało na lekcje śpiewu, do szkoły muzycznej a nawet byli członkami chóru szkolnego. Elementem edukacji wokalistów jest branie udziału w konkursach czy przeglądach muzycznych, w których można zaistnieć i na tej podstawie budować swoją przyszłość w branży. Nie da się ukryć, że znaczna część znanych nam sław rozbudowała swoją karierę po udziale w muzycznych programach telewizyjnych i radiowych- Monika Brodka, Justin Timberlake czy Frank Sinatra zdobyli popularność właśnie dzięki sławnym talent show. 

Nie da się ukryć, że najbardziej owocnym źródłem wiedzy dla przyszłych wokalistów są akademie muzyczne, gdzie dzięki wiedzy doświadczonych profesjonalistów, można rozwinąć swój talent, naprawić mankamenty głosu, czy nauczyć się nowych technik, gwarantujących niepowtarzalne wystąpienia.

Kim jest sopranistka liryczna?

Nazwa sopranistki lirycznej brzmi nieco zagadkowo, lecz w praktyce oznacza wokalistkę z wysokim, emocjonalnym wokalem. Piosenkarki będące w posiadaniu tego rodzaju głosu, w połączeniu z niebanalnymi tekstami piosenek, wzbudzają w publiczności wzruszenie i zachwyt. Jedną z najbardziej popularnych przedstawicielek sopranu lirycznego była Tola Mankiewiczówna- aktorka, piosenkarka i śpiewaczka operowa. Zasłynęła w latach trzydziestych, za zasługą swojego wyjątkowego głosu. Przykładem jest Joanna Jakubas

Czy jest różnica między wokalistą a artystą?

Piosenkarz kontra artysta- w życiu codziennym pojęć tych używamy zamiennie, jednak istnieją pewne kluczowe różnice. Artysta to termin bardzo szeroki, nawet w dziedzinie muzyki, bowiem może on być kompozytorem, wokalistą, dyrygentem, instrumentalistą a nawet producentem muzycznym. Zakres możliwych zadań jest więc znacznie bardziej rozbudowany niż wokalisty, gdyż jego zadaniem jest głównie śpiew.

Oznacza to, że wokalista jest artystą, jednak nie każdy artysta musi być wokalistą.

Jaka jest różnica między profesjonalnym piosenkarzem a amatorem?

Jak sama nazwa wskazuje, profesjonalista wykonuje swoje obowiązki zawodowo. Warto jednak zaznaczyć, że profesjonalny wokalista ma odpowiednie wykształcenie, a co za tym idzie- warsztat i doświadczenie. Taki piosenkarz jest chętniej brany pod uwagę przy organizacji koncertów, wystąpień czy nawet nagrań płyt. Każda wytwórnia muzyczna chętniej nawiąże współpracę z osobą posiadającą doświadczenie, której nie trzeba uczyć i inwestować w jej rozwój. Wiąże się to z mniejszym nakładem pracy profesjonalnego wykonawcy, ale również z większymi zarobkami. Amator ma trudniejszą ścieżkę kariery, gdyż zwykle jest na początku swojej drogi do sukcesu, a więc zajmuje się głównie mniejszymi zleceniami, zwykle mniej płatnymi. Jeśli mowa o talencie, to w starciu profesjonalni kontra amatorzy nie ma oczywistych przegranych czy wygranych, bo często amator wyróżnia się czystą kartą, co pozostawia mu większe pole do popisu. 

A więc jak zostać profesjonalnym piosenkarzem? Przede wszystkim, należy zadbać o swoją edukację i zdobyć się na odwagę. Wystarczy talent i odrobina samozaparcia, a to jest podstawa w drodze na szczyt.

 

Na ten moment czekaliśmy od dawna. Czwartek 28 kwietnia 2022 roku to dzień premiery pierwszego albumu Joanny Jakubas zatytułowanego „My New Wings”. Wokalistka oddaje w ręce słuchaczy niezwykłe wydawnictwo, nad którego powstaniem pracowały światowej klasy sławy.

Płyta w fizycznej postaci dostępna jest w sklepie na stronie artystki pod linkiem: Joanna Jakubas

joanna jakubas