Ładowanie Konfiguracji Stylów. Proszę czekać...

Wypalenie zawodowe - czym jest i jak sobie z nim radzić. Praca stanowi bardzo ważny element życia człowieka XXI wieku. Postawienie jej na wysokim miejscu w hierarchii wartości ma swoje dobre i złe strony.

Uniwersalną prawdą życiową jest, że każdy nadmiar i utrata równowagi w życiu jest szkodliwa; tak jest również w wypadku syndromu wypalenia zawodowego.

W ostatnich latach zespół wypalenia zawodowego został uznany za problem zdrowia publicznego. Fizyczne i psychiczne skutki dolegliwości oraz obniżenie efektywności i jakości pracy osób dotkniętych wypaleniem oznaczają koszty ekonomiczne i społeczne.

Jednostka ta znalazła się na liście Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD pod nazwą: wypalenie - stan wyczerpania życiowego.

Czynniki ryzyka wypalenia zawodowego

objawy wypalenia zawodowegoCzynniki ryzyka rozwoju zaburzeń można przedstawić w podziale na trzy grupy.

Grupa I dotyczy sfery indywidualnych predyspozycji: temperamentu, cech biologicznych, zwłaszcza związanych z kondycją układu nerwowego.

Grupa II to czynniki osobowościowe: zdolność do podejmowania wyzwań, stopień zaangażowania w obowiązki, inne cechy charakteru.

Grupa III czynników wiąże się z płaszczyzną kontaktów międzyludzkich, zwłaszcza między współpracownikami.

Pracoholizm. Czynnikami predysponującymi są konflikty interpersonalne, mobbing, brak poprawnej komunikacji w zespole, brak możliwości podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub nadmierne wymagania w tym zakresie, ciągły pośpiech, zagrożenie utratą pracy itp. Stresować mogą warunki środowiskowe: hałas, nieodpowiednia temperatura.

Wypalenie zawodowe - definicja

przyczyny wypalenia zawodowegoPo raz pierwszy terminu wypalenie zawodowe użył H. Freudenberger w 1974 r. w USA. Psychiatra zaobserwował u młodych wolontariuszy zajmujących się młodzieżą z problemem narkotykowym stopniową utratę motywacji do pracy, spadek zaangażowania, a po około roku wolontariatu występowanie objawów somatycznych.

Za Freudenbergerem i Richelsonem wypalenie zawodowe to stan zmęczenia, frustracji wynikający z poświęcenia się sprawie, związkowi, sposobowi życia, bez otrzymania oczekiwanej nagrody. Według Maslach zaś wypalenie zawodowe to psychologiczny zespół wyczerpania emocjonalnego, depersonalizacji i obniżonego poczucia dokonań osobistych.

Definicja Maslach jest obecnie najbardziej powszechna. Podczas badań podkreślono szczególne narażenie niektórych grup zawodowych na wystąpienie wypalenia: lekarzy, pielęgniarek, nauczycieli, pracowników opieki społecznej, menedżerów i innych zawodów wymagających pracy emocjonalnej.

W toku kolejnych badań wykazano, że na wypalenie zawodowe narażeni są też pracownicy innych profesji, nadmiernie obciążeni fizycznie i psychicznie.

Wypalenie zawodowe - objawy

fazy wypalenia zawodowegoWypalenie zawodowe jest problemem występującym niezależnie od wieku. Objawy wypalenia można podzielić na 3 grupy: objawy indywidualne, interpersonalne i tzw. instytucjonalne.

Indywidualnymi objawami wypalenia zawodowego są: tendencje depresyjne, lęk, niższa kontrola emocji, wzrost napięcia nerwowego i poczucia frustracji, „bycia w pułapce”, zniżona samoocena, poczucie bezsilności, winy, zaburzenia pamięci i koncentracji, rozkojarzenie.

Na poziomie fizycznym długotrwały stres może spowodować bóle i zawroty głowy, nudności, chroniczne dolegliwości gastryczne, zaburzenia snu, zaburzenia w sferze seksualnej, zaburzenia apetytu, cyklu miesiączkowego u kobiet, wzrost ciśnienia tętniczego, ogólne osłabienie organizmu, zaostrzenie objawów chorób przewlekłych, np. alergii. 

fazy wypalenia zawodowegoWypalenie zawodowe cechuje utrata zapału (wy-palenie), znudzenie, kwestionowanie wartości moralnych.

W relacjach z innymi ludźmi osoba wypalona zawodowo będzie okazywać irytację, przewrażliwienie, może cechować się obniżoną empatią (zachowywać się w sposób mechaniczny, okazywać humor nieadekwatny do sytuacji). Będzie zniechęcona, z pesymistycznym i cynicznym podejściem do ludzi.

Wzrastać może u niej skłonność do etykietowania i obwiniania innych, wrogość i podejrzliwość. Agresywnemu charakterowi niektórych zachowań towarzyszyć może skłonność do dystansowania się i izolacji lub odwrotnie, nadmiernego przywiązania i zaangażowania.objawów wypalenia zawodowego

W przestrzeni instytucjonalnej pracownik wypalony zawodowo to pracownik z niską satysfakcją z pracy i słabą motywacją do działania. Konsekwencją wielu zaburzeń jest jego obniżona efektywność, złe zarządzanie czasem, trudności dostosowawcze, opóźnienia i nieobecności.

W obliczu tak wielu objawów i dolegliwości związanych z wypaleniem zawodowym zasadnym staje się pytanie, czy osobom cierpiącym na to zaburzenie przysługuje zwolnienie pracownicze. W świetle prawa wypalenie zawodowe ma status syndromu, a nie choroby ani stanu medycznego, dlatego L4 udzielone przez lekarza wyłącznie z powodu wypalenia zawodowego nie zostanie uznane przez ZUS.

Wypalenie zawodowe – leczenie

Leczenie wypalenia zawodowego należy zacząć od uświadomienia sobie problemu i próby przywracania odpowiedniego balansu w życiu i dystansowania się od realiów w pracy. Nikt nie jest wszechwiedzący i nikt nie ma wpływu na wszystko, dlatego warto zwyczajnie „wyluzować”, w miarę możliwości pójść na dłuższy urlop.

wypaleniu zawodowemuW ramach samo opieki trzeba zatroszczyć się o higienę psychiczną i oparcie społeczne; przyznać sobie prawo i czas do relaksu, wyjść na miasto, zakupy, znaleźć czas na miłą aktywność w zależności od upodobań (jazda na rowerze, gra na instrumentach, sklejanie modeli i każde inne relaksujące hobby).

W samopomocy ważne jest też wypracowanie skutecznej strategii reagowania na stres: próby znalezienia pozytywnych stron w pracy, potraktowanie jej jako wyzwania, zaprzestanie przypisywania jej nadmiernej rangi.

Nieodzowne jest wsparcie rodziny, przyjaciół lub grupy psychoterapeutycznej; samotność nie sprzyja postępom w zwalczaniu wypalenia zawodowego. Komunikaty z otoczenia mówiące o tym, że dotknięty syndromem jest ważny, słuchany i że nie jest sam pełnią niezwykle ważną rolę w procesie zdrowienia.

Leczenie wypalenia zawodowego w zaawansowanym stadium wymaga wsparcia ze strony fachowców. Należy skonsultować się z psychologiem lub psychoterapeutą, w razie ciężkich objawów z lekarzem psychiatrą. Specjaliści dobiorą odpowiednią terapię i w razie konieczności leki.

Wypalenie emocjonalne

kwestionariusz wypalenia zawodowegoEmocjonalne wyczerpanie jest poczuciem przeciążenia emocjonalnego, pustki uczuciowej, braku energii psychicznej i fizycznej. To pojęcie szersze niż wypalenie zawodowe, nie ogranicza się bowiem jedynie do aspektu zawodowego.

Dotyczy innych sfer życia, w które są zaangażowane mocno emocje i motywacje osoby wypalonej. Psychologowie podkreślają, że wypalenie, które do tej pory zdawało się domeną dorosłych, coraz częściej dotyka także najmłodszych. 

Nadmiar zajęć szkolnych i modnych aktywności pozaszkolnych może doprowadzić dziecko do groźnego w skutkach przeciążenia z objawami podobnymi do wypalenia zawodowego (patrz wyżej).

O wypaleniu emocjonalnym mówi się także w kontekście związków damsko – męskich. Mechanizm syndromu jest tutaj identyczny: nadmierne „inwestycje emocjonalne” bez poczucia „rekompensaty” skutkują utratą harmonii.

Między partnerami wzrasta zniechęcenie, znudzenie, izolacja, obojętność. Mnożą się kłótnie i zachowania agresywne. Wypalenie emocjonalne w związku nie może zostać zlekceważone, bo stanowi prostą drogę do rozpadu relacji. 

Podobnie jak w wypadku wypalenia zawodowego problem musi zostać zauważony i, nomen omen, przepracowany, w celu powrotu do siebie, poczucia balansu i zadowolenia z życia.


Źródła:

Bańkowska A., Syndrom wypalenia zawodowego – symptomy i czynniki ryzyka, Pielęgniarstwo Polskie nr 2 (60) 2016

Anczewska M, Świtaj P., Roszczyńska J., Wypalenie zawodowe, Postępy Psychiatrii i Neurologii 2005; 14 (2): 67-77

Steciwko A., Mastalerz-Migas A., Stres oraz wypalenie zawodowe, Elsevier&Partner, [dostęp: books.google.pl]