bitcoinKryptowaluty to temat, który niektórzy znają na wskroś, a inni nadal nie czują się pewnie. Jedni dzięki kryptowalutom robią bardzo dobre pieniądze, a inni nadal boją się wejść w ten temat, ponieważ obawiają sie straty. Warto wiedzieć, czym są kryptowaluty. Jedną z najpopularniejszych kryptowalut jest Bitcoin. W tym artykule postaramy się wyjaśnić, czym jest Bitcoin, kiedy się go używa, jakie ma zalety oraz wady oraz wyjaśnimy jego zastosowanie w e-commerce.

Czym jest Bitcoin?

Ta wirtualna kryptowaluta powstała wiele lat temu, bo już w 2009 roku, jednak długo o niej nie słyszeliśmy. Popularność zyskała dopiero w ostatnich latach, jednak tą kwestią zajmiemy się w dalszej części artykułu. Bitcoin został stworzony przez anonimowe osoby (osobę?), które w internecie funkcjonowały pod pseudonimem Satoshi Nakamoto.

Stworzenie Bitcoina z pewnością nie było łatwe, ponieważ istnienie i funkcjonowanie tej kryptowaluty opiera się na kryptografii peer-to-peer, czyli nie wymaga żadnych pośredników. Bitcoin, mimo niezwykłej popularności nie należy do prawnego środka płatniczego w Polsce - nie jest przecież emitowany przez Narodowy Bank Polski.

Nie jest on także ani pieniądzem elektronicznym, ani instrumentem finansowym. Ma jednak coraz większe znaczenie w internecie. Kryptowaluty to pieniądze jedynie wirtualne, rządzące się swoimi prawami - ich działanie opiera się na kryptografii, czyli specjalnej technice szyfrowania danych, która ma na celu weryfikowanie transakcji. Skoro banki nie uznają kryptowalut, to kiedy można się nimi posługiwać? Wyjaśniamy to w następnym akapicie. 

Zastosowanie Bitcoinów

kurs bitcoinaJeśli posiadasz swój komputer, to teoretycznie możesz także wydobywać Bitcoiny. W praktyce jednak potrzebna jest do tego ogromna moc obliczeniowa, do której niezbędne jest posiadanie bardzo dużych serwerów.

Wydobycie Bitcoina jest tym łatwiejsze, im mniejsza ilość osób to robi - twórcy waluty doprecyzowali jej działanie w taki sposób, że należy posiadać bardzo dużą wiedzę na temat działania komputerów i kryptowalut, aby móc pozyskiwać Bitcoiny.

Nie będziemy jednak tłumaczyć ich zdobywania, ponieważ ten temat jest szczególnie szeroki i wymaga osobnego artykułu. Skupmy się na odpowiedzi na pytanie - skoro bitcoiny nie są prawnym środkiem płatniczym w Polsce, to jak można je wykorzystać?

Jest to waluta internetowa, a więc wykorzystanie znajduje przede wszystkim w transakcjach internetowych. Jednak w wielu miejscach na świecie można już płacić za pomocą Bitcoinów w różnych punktach. W Polsce na ten moment istnieje około 20 takich punktów.

Bitcoin - zalety i wady

Jak każde nowoczesne rozwiązanie, tak i kryptowaluty mają zarówno swoje wady jak i zalety. Skupmy się zatem na ich wyodrębnieniu i opisaniu.

Jakie są zalety Bitcoina? 

polski portal bitcoinDo grupy zalet należy oczywiście wygoda, która płynie z użytkowania pieniądza elektronicznego. Nie musimy nosić ze sobą banknotów czy monet - ten pieniądz nic nie waży, nie zajmuje miejsca, a więc jest łatwiejszy do policzenia czy trudniejszy do zgubienia. Wygoda ta nie opiera się jedynie na fizycznej wygodzie, ale także na samym użytkowaniu.

Bitcoin nie wymaga w transakcji żadnego pośrednika, dzięki metodzie P2P. Nie istnieje w tych transakcjach zjawisko przewalutowywania, a więc używanie Bitcoina nie generuje kosztów. Szybkość transakcji dzięki temu jest nieporównywalnie większa od transakcji dokonywanych za pomocą tradycyjnej waluty.

Ponadto jedną z największych zalet jest praktycznie do minimum ograniczenie ryzyka kradzieży. Wiele osób boi się ryzyka związanego z kryptowalutami, jednak kradzieże tutaj zdarzają się znacznie rzadziej, są praktycznie niemożliwe. 

Ciekawą kwestią Bitcoina, na którą zdecydowanie należy zwrócić uwagę, jest swojego rodzaju "obrona" przed inflacją. Na czym ona polega, czy jest to możliwe? Jak najbardziej! Twórcy Bitcoina w 2009 roku, podczas jego tworzenia ustalili, że nie może on przekroczyć pewnej bariery, która sięga 21 milionów.waluty wirtualne

\Obecnie w obiegu jest około połowa tej liczby, dlatego dojście do górnej granicy zajmie jeszcze wiele lat. To rozwiązanie jednak jest niezwykle przemyślane, co pokazuje fenomen twórców kryptowaluty, którzy zapobiegli możliwości "dorobienia" pieniędzy już na samym początku tworzenia pieniądza. 

Kolejną z zalet jest niezwykła anonimowość, którą gwarantuje korzystanie z kryptowaluty. Użytkownicy, którzy szczególnie boją się o naruszenie swojej prywatności w internecie mogą używać Bitcoina na przykład do opłacania takich serwisów jak na przykład strony pornograficzne. 

Jakie wady ma Bitcoin?

cena bitcoinaCały czas słyszymy o zaletach Bitcoina - powstaje wiele blogów, kont na social media czy szkoleń dotyczących korzystania z tej kryptowaluty i sposobów na jej nabywanie i używanie. Wady są często pomijane, jednak nie znaczy to, że nie istnieją i zdecydowanie należy zdawać sobie sprawę z ich istnienia, oraz je znać. Przedstawmy zatem wady Bitcoina. 

Jedną z podstawowych wad, która powoduje, że Bitcoin nie jest szczególnie wiarygodny jest to, że nie jest emitowany przez bank centralny, a co za tym idzie - nikt nie gwarantuje stabilności czy wartości Bitcoina.

Zdecydowaną wadą jest także fakt, że istnieją państwa, które wręcz zakazują korzystania z Bitcoina, na przykład Rosja, która całkowicie go zdelegalizowała.

Ogromne wahania wartości kryptowaluty także nieco odstraszają - z takim zjawiskiem mieliśmy do czynienia na przykład wtedy, kiedy wartość Bitcoina spadła o prawie połowę, kiedy Chiny zabroniły wymieniania waluty w krajowych bankach.

Taka niepewność odstrasza wiele osób od korzystania z tej kryptowaluty, ponieważ jednego dnia jej wartość może być na niezwykle wysokim poziomie, by następnego drastycznie spaść. Jak łatwo się domyśleć, takie wahania raczej nie zachęcają do długotrwałych inwestycji, chociaż nadal istnieje wiele zwolenników tej kryptowaluty. 

Szybkość transakcji i anonimowość to świetna okazja dla przestępców do korzystania z Bitcoina podczas nielegalnych transakcji, co może skłonić jeszcze więcej państw do zdelegalizowania go w celu przeciwdziałania przestępczości. 

Bitcoin w e-commerce

banki centralneRozwój handlu internetowego może wydawać się idealnym środowiskiem do zwiększenia korzystania z tej kryptowaluty. Aby z niej korzystać należy założyć specjalny portfel, w którym można ją przechowywać. Jeśli prowadzisz sklep internetowy musisz umożliwić użytkownikom płacenie w nim Bitcoinem.

Usługi do płacenia tą kryptowalutą to na przykład BitPay czy BTC Merch, które zasadą działania przypominają PayPal. Wykorzystanie Bitcoina na szerszą skalę w płatnościach internetowych byłoby dość ryzykownym i śmiałym ruchem. Warto poczekać na rozwój wydarzeń i obserwować zachowanie Bitcoina, oraz przeanalizować je na przestrzeni lat ubiegłych. Jego wahania mogą odstraszać, jednak jest wiele zalet, które zachęcają do korzystania z niego.

Jak w każdej kwestii, to rozwiązanie ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników - zdania są podzielone. Odstraszać może jego niepewna przyszłość, która niesie ze sobą bardzo duże ryzyko. 

 

banki centralne