LicówkiKażdy z nas z pewnością chce mieć piękny uśmiech. Wygląd i stan naszych zębów potrafi skutecznie wpłynąć na ogólny wygląd naszej twarzy. Z pewnością piękne zęby wpływają niezwykle pozytywnie na nasze samopoczucie czy nawet pewność siebie. Właśnie dlatego nosimy aparaty ortodontyczne, poddajemy się różnego rodzaju zabiegom wybielania zębów, dbamy o nie na różne sposoby. Jednak jest jeszcze jeden sposób, aby zapewnić sobie piękny, hollywoodzki uśmiech. Czy słyszałeś kiedyś o porcelanowych licówkach?

Licówki - kiedy zgłosić się do stomatologa?

Jeśli zdecydowałeś się na zabieg zakładania licówek, to z pewnością zastanawiasz się, jakie kroki podjąć, aby za jakiś czas cieszyć się pięknym uśmiechem. Wiemy, jak uciążliwe mogą być zęby pożółkłe czy ukruszone - to nasza natura, jednak czemu nie skorzystać z możliwości jej ulepszenia?

Samo przygotowanie do zabiegu zazwyczaj nie jest trudne - pierwza wizyta polega na sprawdzeniu stanu zębów. Jeśli wszystko jest w porządku, można zakładać licówki już na drugiej wizycie. Jeśli jednak zęby wymagają leczenia, niemożliwe jest założenie licówek bez pozbycia się problemu. To może skutkować jeszcze większymi, bardzo poważnymi powikłaniami. Po pozbyciu się wszystkich problemów z zębami lub dziąsłami stomatolog podejmuje odpowiednie kroki w celu przygotowania zębów do zabiegu. Cała procedura nie trwa długo - w najlepszym scenariuszu możesz cieszyć się licówkami już po dwóch wizytach.

Licówki na zęby - wskazania

zabieg wybielania zębówMarzysz o założeniu licówek, jednak nie do końca wiesz, czy sprawdzi się to w Twoim przypadku? Postaramy się wyjaśnić, kiedy można założyć licówki, a kiedy lepiej tego unikać.

Lista wskazań do założenia licówek jest znacznie dłuższa, niż lista przeciwwskazań. Najczęściej, aby móc założyć licówki należy w pierwszej kolejności pozbyć się wad zgryzu - następnie można przejść do procesu tworzenia pięknego uśmiechu. Jakie są wskazania do założenia licówek? Są to przede wszystkim przebarwienia zębów spowodowane na przykład piciem kawy czy paleniem papierosów, nierówny kształt zębów, nawet po leczeniu ortodontycznym, nieestetyczne wypełnienie czy diastema. Także uszkodzenie szkliwa może być wskazaniem do założenia licówek. Jeśli u pacjenta występuje uszkodzenie części zęba - wykruszenie to również warto zastanowić się nad założeniem licówek. 

Kiedy zakładanie licówek nie jest wskazane? Są to przypadki, kiedy pacjent ma tendencję do ścierania zębów, czyli bruksizm, różnego rodzaju wady zgryzu, zniszczenie części koronowej zęba. 

Licówki - jak przebiega leczenie?

Jeśli nie masz przeciwwskazań do założenia popularnych licówek, z pewnością zastanawiasz się, jak przebiega cały proces? Na pierwszej wizycie stomatolog dokładnie ogląda Twoje zęby - musi upewnić się, że można wykonać zabieg. Jeśli Twoje zęby są zdrowe, wszystko nie powinno trwać długo. Stomatolog będzie musiał wykonać odpowiednie szlifowanie Twoich zębów.

Następnie wykona wycisk, za pomocą protetyk wykona odpowiednie licówki. Na następnej wizycie stomatolog upewni się, że licówki wykonane przez protetyka są odpowiednie i przejdzie do ich mocowania na Twoich zębach. Cały zabieg nie jest bolesny, lecz z pewnością nie jest też komfortowy. Licówki montowane są do Twoich zębów za pomocą specjalnego "cementu". Twoje zęby stomatolog będzie musiał w odpowiedni sposób przygotować do założenia licówek, poprzez odpowiednie wygładzenie, osuszenie ich powierzchni. 

Licówki - co po wizycie?

zabieg zakładania licóMasz już założone licówki - z pewnością cieszysz się z tej decyzji - w końcu Twój uśmiech jest taki, o jakim zawsze marzyłeś! Zepsucie tego efektu nie byłoby przyjemną sytuacją - musiałbyś udać się do stomatologa w celu naprawy, co z pewnością wygenerowałoby kolejne koszty. Dlatego właśnie warto wiedzieć, jak dbać o licówki po wizycie.

Stomatolog powinien dokładnie wytłumaczyć Ci, jak teraz postępować, aby efekt jego pracy utrzymał się jak najdłużej. Nie musisz przesadnie martwić się o nowe zęby - możesz praktycznie od razu jeść i pić ulubione rzeczy. Jedyne przeciwwskazanie to jedzenie naprawdę twardych rzeczy czy płukanie jamy ustnej mieszankami, które wśród składników mają fluor.

Jeśli kolejna wizyta po zakładaniu licówek będzie potrzebna - stomatolog z pewnością Cię o tym poinformuje. W przypadku problemów z zębami najlepiej zgłaszać się do tego samego stomatologa, który wykonywał zabieg zakładania licówek. 

To wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat tego popularnego zabiegu. Zdecydujesz się na piękny uśmiech, który wymaga tylko kilku wizyt u stomatologa?