Polski ŁadKiedy w życie wchodzi Polski Ład i na co się przygotować?

Od maja 2021 roku dyskurs publiczny oscyluje wokół tajemniczego Polskiego Nowego Ładu. Został on zapowiedziany ustami premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa partii Prawa i Sprawiedliwość, Jarosława Kaczyńskiego. Obejmuje on szereg zmian.

Jedne mają charakter kosmetyczny, inne rewolucyjny. Debata wokół projektu PiS jest niezwykle burzliwa i zdaje się uderzać w klasę średnią. Zapowiadane są zmiany w prawie podatkowym i odliczaniu składki zdrowotnej. Kiedy możemy spodziewać się symptomów tego projektu i jak się na to przygotować? O tym w niniejszym artykule!

Nowy Polski Ład - kiedy i czy jeszcze w 2021 roku?

Projekt kryjący się pod nazwą zaczerpniętą z amerykańskiego New Deal Roosevelta rozpisany jest na lata 2021-2025. Obejmuje on szereg zmian z zakresu prawa podatkowego, służby zdrowia, polityki mieszkaniowej, ekologii, systemu edukacji i cybernetyki. Pierwsze zmiany związane z programem Nowy Ład mają obowiązywać już od 1 stycznia 2022 roku. Tak wiele zmian wprowadzanych przez PiS wymaga jednak większości parlamentarnej, a biorąc pod uwagę burzliwy charakter obrad, wydają się to wielce wątpliwe, aby już w roku następnym doszło do realizacji większości założeń związanych z projektem Nowy Polski Ład.

Burzliwe obrady przed wprowadzeniem Polskiego Ładu

kwota wolna od podatkuOd momentu ogłoszenia projektu przez polityków Prawa i Sprawiedliwości temperatura debaty publicznej sięgnęła zenitu. Część ekspertów zauważa, iż jest to kolejny projekt socjalny partii rządzącej, który uderzy znacząco w przedsiębiorców. Problematykę tę podjęła opozycja, która nie zgadza się na pospieszny tryb procedowania ustawy wprowadzającej Nowy Ład.

Nowe rozwiązania podatkowe zawierają

Politycy opozycyjni zauważają również brak czasu na zapoznanie się z projektami ustaw. Wytykają rządowi łamanie regulaminu Sejmu. Marszałek Elżbieta Witek odpiera zarzuty o nieregulaminowe procedowanie ustaw. Prace legislacyjne wciąż trwają, a pierwsze zmiany wejść w życie mają od początku przyszłego roku. Będą one uwzględniać wzrost kwoty wolnej od podatku (do poziomu 30 000zł) i II progu podatkowego (do 120 000zł).

Od kiedy realnie może obowiązywać Polski Ład?

przeciętnego wynagrodzeniaPierwsze zmiany wchodzące w forsowany przez rząd Prawa i Sprawiedliwości Nowy Ład mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku. Wówczas mają zacząć obowiązywać zmiany podatkowe uwzględniające odliczanie składki zdrowotnej od obowiązującego przedsiębiorców podatku liniowego.

 

Zasady odliczania składki zdrowotnej

Od początku roku mają być też wdrażane postanowienia związane ze wzrostem kwoty wolnej od podatku i II progu podatkowego. Trudno oszacować, w którym momencie zaczną obowiązywać pozostałe projekty związane z Nowym Ładem. Program ten, w myśli decydentów partii PiS ma być wdrażany do roku 2025, jednakże co warto zauważyć, przeforsowanie Nowego Ładu wymaga większości głosów w Sejmie i Senacie. Prace legislacyjne mogą się więc przeciągnąć w czasie.

 

 

Jak przygotować się na wprowadzenie Polskiego Ładu?

podatku dochodowymTo trudne pytanie na wstępnym etapie legislacyjnym, lecz zadają je praktycznie wszyscy przedsiębiorcy. Zmiany związane z prawem podatkowym i systemem naliczania składki zdrowotnej wymuszają jednak określone działania. W pewnych przypadkach warto pomyśleć o ryczałcie ewidencjonowanym lub o spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Wszelkie zmiany wdrażane przez przedsiębiorców wymagają dogłębnej analizy uwarunkowań podatkowych i prawnych.

Ministerstwo finansów

Te ostatnie określają konkretne obowiązki, którym podlegać będą przedsiębiorcy. Nad zmianami powinni zastanowić się przedsiębiorcy zarabiający ponad 200 tysięcy złotych rocznie. Nie podlegają oni ryczałtowanym formom opodatkowania, a zmiana na podatek ogólny nie wiele w ich przypadku da. W podobnej sytuacji znajdują się ludzie prowadzący jednoosobową działalność, którzy zarabiają na interesie około 13 tysięcy zł miesięcznie. Zważywszy na negatywny wydźwięk zapowiadanych zmian, dało się słyszeć głosy o rejestracji firm poza granicami Polski.

Zmniejszenie obciążeń podatkowych

Niestety takie działanie nic nie wskóra, ponieważ w dalszym ciągu przedsiębiorca będzie polskim rezydentem podatkowym. W jaki sposób można się jeszcze przygotować do Polskiego Ładu? Tam, gdzie to jest oczywiście możliwe, zaleca się określić działalność swojej firmy jako badawczo-rozwojowej. Dzięki temu stawka podatkowa będzie odpowiednio niższa dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Reasumując, w cieniu zmian dotyczących składek zdrowotnych i podatku dochodowego warto;

  • przemyśleć zmianę profilu działalności np. na spółkę z o.o.;
  • zdecydować się na ryczałt ewidencjonowany;
  • zastanowić się nad określeniem profilu swojej działalności jako badawczo-rozwojowej, co pozwoliłoby uiszczać niższe podatki.

zasadach ogólnych