Ładowanie Konfiguracji Stylów. Proszę czekać...

 

pigwaCharakterystyka pigwy


Pigwa pospolita to niewielkie drzewo lub duży krzew. Wywodzi się z Azji, a do Europy prawdopodobnie została sprowadzona w starożytności.

To roślina o owalnych liściach, jasnoróżowych kwiatach i zielonożółtych owocach. Kwitnie na przełomie maja i czerwca, a jej zbiory przypadają na październik. W smaku jest dość kwaśna, lecz ma bardzo dużo właściwości zdrowotnych.



Czym różni się pigwa od pigwowca


pigwa pospolitaPigwa i pigwowiec to często mylone określenia, używane jako zamienniki. Ze względu na podobieństwo w wymowie, ktoś kiedyś wpadł na pomysł, że pigwa będzie oznaczała owoce pigwowca. To jednak jest nieprawda. Pigwa pospolita to roślina w formie drzewa, która osiąga nawet do 8 metrów. Jej owoce kształtem przypominają jabłko lub gruszkę. Pigwowiec natomiast jest krzewem, którego wysokość nie przekracza 2 metrów. Owoce tej rośliny są znacznie mniejsze od pigwy, a także bardziej gorzkie. Zarówno pigwa, jak i pigwowiec idealnie nadają się do domowych przetworów.

Pochodzenie pigwy


Roślina ta pochodzi z Azji Mniejszej, jak również południowo - wschodniej Arabii. Dobrze odnajduje się w strefie umiarkowanej, jednak jej uprawa w Polsce jeszcze nie jest, aż tak popularna. Pigwa bardzo lubi słońce, żyzną glebę i dość dobrze znosi niskie temperatury.

Odmiany pigwy


Jednym z najpopularniejszych podziałów odmian pigwy jest: pigwa jabłkowa, gruszkowa i mieszana.

  • Pigwa jabłkowa - jej owoce kształtem przypominają jabłko i są w miarę twarde. Wśród tej odmiany można wyróżnić: Konstantinopeler i Wudonia
  • Pigwa gruszkowa - jej owoce kształtem przypominają gruszkę, są podłużne i miększe od pigwy jabłkowej. Jest to na przykład: Cydora 
  • Pigwa mieszana - ten rodzaj jest słodszy i bardziej aromatyczny 

sadzonki pigwy
Pigwa zastosowanie:


Pigwa na grypę i przeziębienie
Pigwa posiada cudowne właściwości lecznicze i od wieków jest stosowana na grypę i przeziębienie. Jej owoce zawierają wiele witamin (w tym witaminę C), wapń, potas oraz magnez. Soki i przetwory na jej bazie powinny się stać obowiązkowym składnikiem diety w okresie zachorowań.
Pigwa na dolegliwości ze strony układu pokarmowego
Olejki robione na bazie nasion pigwy są stosowane w przypadku zatrucia układu pokarmowego. Jej owoce zawierają pektyny (związki będące składnikiem błonnika pokarmowego), które pozytywnie wpływają na układ pokarmowy i trawienie.sadzenie pigwy

Pigwa - wartości odżywcze


W jednym owocu pigwy można znaleźć same najlepsze substancje takie jak:

  • białko
  • błonnik
  • witamina C
  • witamina B6
  • witamina A
  • tiamina
  • żelazo
  • fosfor
  • wapń
  • magnez

 


Pigwa - przeciwwskazania

 

Owoce pigwy mają do zaoferowania całą gamę wspaniałych wartości zdrowotnych, jednak nie zaleca się ich spożywania przez osoby z cukrzycą.

cięcie pigwyPigwa w ciąży

Surowe owoce pigwy nie są polecane nikomu, ponieważ są twarde i gorzkie. Jednak nawet przygotowane w odpowiedni sposób nie powinny być przyjmowane przez kobiety w ciąży bo może to wywołać u nich problemy żołądkowe.

pigwy pospolitejPigwa - przechowywanie


Najlepszym sposobem na przechowanie pigwy jest oczywiście zrobienie z niej różnego rodzaju przetworów. Jeśli jednak mamy ochotę na świeże owoce to powinny być one umieszczone w ciemnym miejscu gdzie temperatura wynosi od 0 do 5 stopni.