główne dresówkaCzy wiesz, że podczas pandemii producenci odzieży zaczęli na masową skalę projektować odzież z dzianiny dresowej? Powodów raczej nie trzeba tłumaczyć. Sztywne koszule, marynarki, spódnice i spodnie z tkanin w domowych warunkach nie mają racji bytu. Nawet jeśli dużo rozmawiasz z ludźmi podczas konferencji video, w przerwie chcesz wygodnie rozsiąść się na swojej sofie. A później nadal wyglądać estetycznie.

Niestety marki odzieżowe, które dotąd wykorzystywały dresówkę, specjalizują się w projektowaniu ubrań sportowych. Z kolei za modne i wygodne eleganckie stylizacje trzeba słono zapłacić. Jeśli więc chcesz mieć w szafie dresową odzież biurową, najlepiej uszyj ją samodzielnie. Sprawdź tylko szybko, do czego nadadzą się dwa najbardziej popularne rodzaje dzianiny dresowej.

Spód dzianiny. Dresówka drapana i pętelka.

Po czym najłatwiej odróżnić dresówkę pętelkę od drapanej? Po spodzie materiału. Na wierzch możesz patrzeć dość długo, a różnica nadal będzie niewidoczna. Nazwa dresówki pętelki pochodzi od pętelek, które widać na lewej stronie materiału. Przypominają one oczka swetra. Jeśli nie wiesz, o co chodzi, zajrzyj do wnętrza swoich spodni dresowych.

Dresówka drapana jest wytwarzana w nieco inny sposób. Pętelki powstałe na spodzie dzianiny są rozcinane i strzyżone na równą długość. W ten sposób po spodniej stronie powstaje puszek, przypominający misia. Już samo to sprawia, że te dwa typy dzianin wykorzystuje się do zupełnie innych projektów.

Gramatura popularnych materiałów dresowych.

Czym jest gramatura? To ciężar metra kwadratowego tkaniny lub dzianiny. Jest on wyrażany w gramach na metr kwadratowy. Przy czym dresówki drapane charakteryzuje zwykle wyższa gramatura niż pętelkowe. 

Nietrudno się domyślić, że im wyższa jest gramatura, tym lepiej materiał chroni przed chłodem. Być może właśnie dlatego dresówki pętelki przeżywają teraz prawdziwy renesans. Nie musimy wychodzić tak często, jak przed pandemią. Przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach. A to oznacza, że nawet osoby wrażliwe na zimno chętniej wybiorą nieco cieńszą odzież.

Co szyje się z dresówki pętelki, a co z drapanej?

obraz 1Tak naprawdę ścisłych reguł tu nie ma. Z obu rodzajów dzianin można uszyć bluzy, spodnie, spódnice, legginsy, czapki i szale. Obecnie często wykorzystuje się je również do szycia eleganckich sukienek, garsonek, żakietów i marynarek. Trend ten było widać na ulicach już parę lat temu. Teraz wyraźnie przybrał na sile.

Różnica jest taka, że dresówka pętelka jest cieńsza, lekko bardziej rozciągliwa i podatna na układanie. 

W jakim sklepie internetowym kupić dzianiny dresowe?

Najlepiej w takim, w którym poczujesz się mile widzianym gościem, a nie tylko kolejnym klientem, na którym trzeba zarobić. Szukaj miejsc z przydatnymi radami, uporządkowaną ofertą i dużym wyborem. Warto zajrzeć na strony sklepów takich jak Textilhouse.pl. Firma istnieje na rynku od ponad 20 lat. 

Znajdziesz tam ogrom wzorów solidnej dresówki z dużą zawartością bawełny, wzmacniającym poliestrem i wytrzymałą lycrą zamiast elastanu. Taki skład sprawia, że dzianina przetrwa nawet bardzo częste noszenie i nadal będzie wyglądać estetycznie.