kryptowalutyKryptowaluty w 2021 roku 

Kryptowaluta to cyfrowa waluta stworzona w oparciu o algorytmy. Kryptowaluta działa autonomicznie poza tradycyjnymi systemami bankowymi i rządowymi. Kryptowaluta wykorzystuje szyfrowanie - rodzaj cyfrowego szyfrowania, który pozwala chronić transakcje i nadzorować generowanie nowych jednostek walutowych. Bitcoin to najwcześniejsza i najbardziej znana jak dotąd kryptowaluta, uruchomiona w styczniu 2009 roku. Obecnie dostępnych jest ponad 1500 kryptowalut online. Kryptowaluty bardzo różnią się od tradycyjnych walut. Niemniej jednak nadal można je kupować i sprzedawać, podobnie jak inne aktywa. Możesz także handlować na podstawie zmiany cen kryptowalut za pośrednictwem kontraktów CFD. Zaszyfrowana waluta została nazwana cyfrową walutą, alternatywną walutą lub wirtualną walutą. Założeniem ich tworzenia jest zapewnienie alternatywnej metody płatności za transakcje internetowe.

Jak dotąd nie zostały one jednak powszechnie zaakceptowane przez środowiska handlowe i konsumenckie, a ich wartość nadal podlega zbyt dużym wahaniom, aby można je było uznać za wiarygodną i odpowiednią metodę płatności. Jako zdecentralizowana waluta została zaprojektowana tak, aby była odporna na interwencje rządu lub wpływy zewnętrzne, podczas gdy gospodarka kryptowalut jest monitorowana za pomocą protokołów internetowych. Jednostki składające się na zaszyfrowaną walutę to zaszyfrowane ciągi danych, które zostały zakodowane tak, aby reprezentowały określoną jednostkę. Bitcoin jest uznawany za pierwszą zdecentralizowaną kryptowalutę. Podobnie jak wszystkie kryptowaluty, jest kontrolowany przez bazę danych transakcji typu blockchain, która działa jako księga główna. Został stworzony przez Satoshi Nakamoto, ale nie ma pewności, czy twórcą danych jest konkretna osobą, czy grupa osób.

 Rynek kryptowalut

EthereumKryptowaluta powinna być zaprojektowana w sposób, który powoli ogranicza tworzenie nowych jednostek w czasie. Zakłada się, że należy między nimi zachować określoną z góry płynność. Odzwierciedla to cechy towarów, takich jak złoto lub inne metale szlachetne. Na przykład całkowita liczba bitcoinów sięga 21 milionów. Niektóre kryptowaluty (takie jak Ethereum) mają nieco inne funkcje. Problem jest ograniczony do milionów tokenów Ethereum każdego roku, stanowiących 25% początkowej podaży. Ograniczenie liczby bitcoinów zapewnia „rzadkość”, dzięki czemu waluta ma swoją wartość. Niektórzy uważają, że twórcy Bitcoin w rzeczywistości symulują kryptowaluty na metalach szlachetnych. W rezultacie, ponieważ wynagrodzenie górników zmniejsza się o połowę co kilka lat, aż do zera, wydobycie staje się coraz trudniejsze.

Charakterystyka rynku kryptowalut

Istnieje wiele kluczowych zasad kontrolujących wykorzystanie, wymianę i transakcje kryptowalut. Szyfrowanie kryptowaluty opiera się na dwóch podstawowych koncepcjach - skrócie i podpisie cyfrowym: Haszowanie może weryfikować integralność danych, utrzymywać strukturę łańcucha bloków oraz kodować adresy kont i transakcje. Będzie też generować zagadki kryptograficzne, co prowadzi do tzw. Problemów matematycznych, wydobywania i tworzenia nowych bloków w blockchain Podpisy cyfrowe pozwalają użytkownikom zweryfikować swoją tożsamość jako właściciela zaszyfrowanych informacji bez ujawniania informacji. Ta technika służy do podpisywania transakcji walutowych. Udowodnij, że właściciel konta zgodził się na transakcję.

Bitcoin

bitcoinBitcoin jest uważany za pierwszą i najbardziej znaną kryptowalutę. Osoba lub grupa Satoshi Nakamoto, która stoi za tą nazwą, została założona w 2009 roku. Być może jego cechy bardziej przypominają towary niż zwykłe waluty. Znajduje to odzwierciedlenie w fakcie, że jest on obecnie stosowany jako forma inwestycji, a nie metoda płatności. W grudniu 2017 r. W obiegu było około 16,7 miliona bitcoinów (zakładając, że może być nieskończonych 21 milionów bitcoinów). Handlowcy mogą kupować Bitcoiny za pośrednictwem giełd lub spekulować na ruchach cen poprzez kontrakty CFD.

Ethereum

Ethereum to stosunkowo nowa waluta cyfrowa. Został uruchomiony w 2015 roku i jest drugą co do wielkości kryptowalutą w momencie pisania. Działa podobnie do sieci Bitcoin, umożliwiając ludziom wysyłanie i odbieranie tokenów reprezentujących wartość za pośrednictwem otwartej sieci. Tokeny nazywane są Ether i służą do płatności online. Jednak głównym celem Ethereum jest działanie jako inteligentna umowa, a nie jako metoda płatności. Inteligentne kontrakty to skrypty kodu, które można zaimplementować w łańcuchu bloków Ethereum. Sposób działania czapki Ethereum różni się również od Bitcoina. Roczny limit emisji to 18 milionów eterów, co stanowi 25% początkowej podaży. Dlatego, chociaż bezwzględne emisje są stałe, względna stopa inflacji spada z każdym rokiem.

Dogecoin

Dogecoin

Dogecoin urodził się 8 grudnia 2013 roku. Twórcami „Piesełocoina” są Jackson Palmer i Billy Markus. Kiedy pojawiła się nowa kryptowaluta, pierwszym z nich był inżynier oprogramowania z firmy Adobe. Drugi z kolei pracował dla IBM. Panowie postanowili stworzyć własną kryptowalutę w oparciu o sieć peer-to-peer, która w przeciwieństwie do BTC będzie bardziej uniwersalna i łatwiejsza w obsłudze. Jednocześnie mają nadzieję, że Dogecoin może wyleczyć niektóre PR kryptowalutowe, którym nie ufano zbytnio w ciągu pierwszych dziesięciu lat. 

Warto zwrócić uwagę również na cardano ada oraz na uniswap uni jest zdecentralizowaną giełdą kryptowalut (DEX). .