Bramy garażoweBrama garażowa powinna przede wszystkim chronić auto i inne przedmioty umieszczone w budynku przed złodziejami oraz przed niepogodą. Parametry termoizolacyjne oraz zabezpieczenia antywłamaniowe mają więc istotne znaczenie. Poszukując odpowiedniego modelu, często też zwracamy uwagę na wygodę użytkowania bramy, jej wygląd, a także na cenę. Najmniej zapłacimy obecnie za bramy garażowe uchylne oraz rozwierane.

Bramy rozwierane – do modernizowanego garażu i nie tylko

Bramy rozwierane przypominają nieco drzwi, ale są od nich masywniejsze. Montowane na zawiasach otwierają się na zewnątrz, dlatego wymagają przed garażem odpowiednio dużo przestrzeni, zimą zaś konieczne będzie odśnieżanie podjazdu. Zwykle składają się z dwóch skrzydeł, które mogą być podzielone asymetrycznie. Wówczas wygodnym rozwiązaniem jest zablokowanie szerszego skrzydła i korzystanie z tego węższego jak z drzwi. Dzięki temu aby wyprowadzić z garażu rower czy kosiarkę nie ma potrzeby otwierania obu skrzydeł.

Bramy garażowe rozwierane mogą być zbudowane z drewna, ale dostępne są również modele wykonane ze stali i z ocieplonymi skrzydłami. Producenci obecnie oferują tego typu bramy w wielu wersjach kolorystycznych, a także z dekoracyjnymi okleinami.

Zaletą rozwieranych bram garażowych jest z pewnością atrakcyjna cena, ale nie tylko. Montowane na zawiasach skrzydła otwierane na zewnątrz pozwalają w pełni wykorzystać całą dostępną przestrzeń wewnątrz budynku. Sprawdzą się one również w garażach z bardzo niskim nadprożem.

Bramy garażowe uchylne

W przeciwieństwie do modelu rozwieranego, bramy garażowe uchylne mają tylko jedno skrzydło, które podczas otwierania najpierw wysuwa się nieco przed budynek, a następnie chowa wewnątrz garażu pod sufitem. Wymaga ona montażu ramion i sprężyn, jednak nie zajmuje wiele miejsca w środku. Dodatkowo mechanizm ma zabezpieczenia, które chronią przed zgnieceniem palców, a także przed opadnięciem skrzydła w razie pęknięcia jednej ze sprężyn.  

Bramy garażowe uchylne są tańsze od segmentowych i rolowanych, ale można wyposażyć je w napęd, co zwiększa komfort ich użytkowania. Tego typu modele mogą być wykonane z litego drewna lub ze stali, a ponadto dostępne są w wielu kolorach oraz z okleinami dekoracyjnymi, które dodatkowo zabezpieczają skrzydło przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych.

Zaletą bram uchylnych jest prosty mechanizm, co przekłada się na ich bezawaryjność, a także duży wybór wzorów do wyboru i oczywiście atrakcyjna cena. Nie zajmują po otwarciu miejsca w garażu, jednak ze względu na sposób poruszania się, uniemożliwiają parkowanie auta bezpośrednio przed garażem.

Jak wybrać odpowiednią bramę?

Inwestorzy szukający bramy garażowej, która przede wszystkim będzie atrakcyjna pod względem cenowym, z pewnością biorą pod uwagę modele rozwierane i uchylne. Który z nich jest lepszym rozwiązaniem? Wiele zależy od preferencji użytkowników, a także od wielkości garażu oraz ilości dostępnego miejsca przed budynkiem. Przy bardzo niskim nadprożu bramy uchylne mogą się nie zmieścić, dlatego w takiej sytuacji rozsądnie jest rozważyć wybór klasycznej bramy rozwieranej. Jeśli pod stropem jest odpowiednio dużo przestrzeni, można zdecydować się na bramę uchylną i dodatkowo wyposażyć ją w napęd. Pamiętajmy też, że bramy rozwierane podczas otwierania zajmują więcej miejsca przed garażem, niż modele uchylne, a ponadto zimą trzeba dbać o odśnieżanie podjazdu.

Design też jest ważny

Wybierając bramę do garażu, musimy wziąć pod uwagę nie tylko sposób otwierania, ale również wzornictwo. Zarówno bramy rozwierane, jak i uchylne dostępne są w różnych kolorach, dlatego bez problemu dopasujemy je do elewacji i stylu architektonicznego domu. Można też zdecydować się na model z przeszkleniami, które są z jednej strony elementem ozdobnym, a z drugiej pozwolą doświetlić wnętrze budynku. Jeśli zamierzamy zamontować w garażu dodatkowe drzwi boczne, powinny one pod względem wzornictwa pasować do bramy, dzięki czemu całość będzie prezentowała się spójnie.