Ładowanie Konfiguracji Stylów. Proszę czekać...

wydobycie ropyRopa naftowa to niezwykle ważny surowiec współczesnej cywilizacji. Jest ona podstawowym źródłem paliw dla transportu, czy też wytwarzania tworzyw sztucznych. Za największego producenta ropy naftowej, już od kilku lat uważa się Stany Zjednoczone. Następnie, w kolejce klasyfikuje się aż 51 krajów, w tym Arabia Saudyjska, Rosja, Kanada etc. Ranking zamyka Tunezja. Stany Zjednoczone są również największym konsumentem tego surowca. Kolejne dwa miejsca pod względem konsumpcji należą do Unii Europejskiej i Chin. Ceny ropy naftowej wyznaczają głównie giełdy surowców znajdujące się w Nowym Jorku i Londynie.

Charakterystyka surowca

Ropa naftowa, inaczej nazywana olejem skalnym to surowiec ciekły, który składa się z mieszaniny naturalnych węglowodorów gazowych, ciekłych i stałych. Złoża ropy naftowej bardzo często wydobywane są wraz ze złożami gazu ziemnego, a za tzw. prowincje naftowe uważa się Azję (rejon Zatoki Perskiej, basen Morza Kaspijskiego oraz Syberia), Amerykę Północną (Zatoka Meksykańska, Stany Zjednoczone, Kanada, Meksyk) oraz dno Morza Północnego i północną Afrykę. Obecnie jednak, wydobywanie ropy naftowej ma miejsce praktycznie we wszystkich rejonach świata. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest wyczerpywanie się eksploatowanych zbóż. Chociaż w ostatnich latach pojawiły się także nowe sposoby pozyskiwania ropy, to surowiec ten wystarcza jeszcze tylko na ok. 70 kolejnych lat. Właśnie dlatego, eksperci specjalizujący się w znajomości przemysłu energetycznego, apelują o racjonalne wykorzystanie pozostałych zasobów.

 

Od czego zależą ceny ropy naftowej?

Wydobycie ropy naftowej jest istotne z punktu widzenia polityki międzynarodowej oraz globalnej podaży. To właśnie te kwestie mają istotny wpływ na aktualną cenę ropy, która jest bardzo trudna do przewidzenia. Na cenę ropy wpływają również takie czynniki jak: gospodarka, rozwój branży naftowej, a w szczególności wydarzenia geopolityczne. Ponadto, od 1 stycznia 2020 roku, w życie weszły przepisy ustanowione przez Międzynarodową Organizacje Morską, która jako organizacja podlegającą ONZ, zajmuje się transportem na całym świecie. Ropa jest jednym z najważniejszych surowców energetycznych dla transportu morskiego. Nic więc dziwnego, że sektor morski odpowiada za około połowę światowego popytu na produkowane z ropy naftowej paliwa. W związku z przyjętymi na początku zeszłego roku przepisami, o przejściu transportu morskiego na paliwa z niższą zawartością siarki, można zauważyć drastyczny spadek ceny ropy, która zaczęła wynosić 16.13 dolarów za baryłkę. Uważa się, że wówczas ropa była najtańsza od 17 lat. Warto wspomnieć, że duży wpływ na cenę ropy w 2020 roku miała pandemia koronawirusa, co było związane z obawami przed nałożeniem większych obostrzeń na światową gospodarkę. W 2021 roku, ropa ponownie poszybowała w górę, dzięki czemu obecnie utrzymuje się na poziomie około 66.02 dolarów.

Jak zmieniały się ceny ropy w ostatnich latach

Jeden z najbardziej szalejących poziomów ceny ropy naftowej, został odnotowany podczas globalnej recesji i kryzysu na giełdzie finansowej w 2008 roku. Na początku tamtego roku, cena za baryłkę ropy naftowej przekroczyła 140 dolarów tylko po to, aby już pod koniec roku kosztować mniej niż 40 dolarów. Podobna sytuacja miała miejsce na przełomie 2015 i ropa2016 roku, kiedy to w styczniu za baryłkę trzeba było zapłacić około 55 dolarów, a w maju tego samego roku - prawie 70 dolarów. Sytuacja zmieniła się pod koniec roku, kiedy to ceny zaczęły wynosić mniej niż 35 dolarów. Wydawałoby się, że takie sytuacje należą już do przeszłości, jednak krach na rynku ropy nastąpił ponownie w 2020 roku. Pod koniec marca, baryłka ropy wynosiła 24 dolary, a w najbliższych tygodniach zaczęły być odnotowywane jeszcze większe spadki. Jak się okazało, ostatni raz tak tanią ropę można było znaleźć w pierwszej połowie 2003 roku. Cena ropy na giełdzie obniżała się także za sprawą ograniczeń produkcji Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC). Celem organizacji jest nie tylko kontrolowanie wydobywania złóż ropy naftowej na całym świecie, ale również poziomu cen oraz opłat wynikających z eksploatacji surowca. Jej członkami są: Algieria, Angola, Arabia Saudyjska, Gabon, Gwinea Równikowa, Irak, Iran, Kongo, Kuwejt, Libia, Nigeria, Wenezuela oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. W skład członków OPEC wchodzą także Stany Zjednoczone i Rosja, które znajdują się w czołówce największych producentów ropy naftowej na świecie.

W związku z ostatnimi spadkami ceny za baryłkę ropy naftowej, wiele osób zastanawiało się, czy jest to jeszcze surowiec, w który warto inwestować. Jak się okazuje, pomimo wielu zawirowań, na inwestowaniu w ropę nadal można sporo zyskać. Przygodę z inwestowaniem w ropę naftową należy jednak zacząć od dokładnego poznania tego rynku. Aby odnieść sukces, wymagana jest także znajomość geopolityki oraz orientacja w sprawach międzynarodowych. Przed pierwszą inwestycją, warto wziąć pod uwagę sytuacje z ostatnich lat, które mogą stanowić praktyczny poradnik tego, kiedy należy reagować na zmiany rynkowe.