bitcoin

Bitcoin to najpopularniejsza waluta kryptograficzna. Nie może być w żaden sposób manipulowany, zmieniany lub tworzony nadmiarowo. Oznacza to, że państwa czy banki centralne nie mają na nią żadnego wpływu. Bitcoin dalej może być używany jak każda inna waluta do kupowania towarów i usług lub jako środka przechowywania wartości (tauteryzacji). Co ważne, podobnie jak wszystkie walut świata nie mają żadnej wartości wewnętrznej, użytkowej. Oznacza to, że wartość Bitcoina wynika z rzadkości i zbiorowej wiary w jego wartość.

Wskazuje się, że podstawą Bitcoina jest technologia blockchain. Nazwa pochodzi z bloków połączonych kryptograficznie, które zawierają dane transakcji. Nie mogą one być w żaden sposób zmieniane, a wszystkie dane dot. przelewów środków są publiczne. Oczywiście nikt nie może zidentyfikować właściciela np. po kodzie portfela. Co ważne, nie ma jednej wielkiej centrali z bazą danych, a jest ona rozproszona.

Nie wiadomo kto jest twórcą Bitcoina. Pewne jest jednak to, że pierwsze Bitcoiny wydobyto na początku 2009 roku i od tego czasu przeprowadzono miliardy transakcji. Całkowita liczba Bitcoinów jest ograniczona do nieco nieco mniej niż 21 milionów bitcoinów. Oznacza to, że Bitcoin jest matematycznie ograniczonym zasobem. Mniejsze kwoty Bitcoina podawane są w Satoshi (jedna milionowa część całego Bitcoina).

Od czego zależy kurs Bitcoina?

Należy wiedzieć, że Bitcoin ma największy wolumen obrotu ze wszystkich walut kryptograficznych. Wahania ceny Bitcoina są dość duże i zależą w głównej mierze od gry popytu i podaży. Każda zmiana ceny powoduje nową decyzję alokujących i duża część z nich decyduje się na zakup/sprzedaż. Przez to znowu zmienia się cena. Duży wpływ na taką zmienność mają również niewielkie warunki wejścia. Inwestycje można rozpocząć już od kilku złotych.

Co ważne, na stronę popytową wpływają (w długim okresie) głównie wydarzenia polityczne i gospodarcze. Należą do nich m.in. wyniki gospodarcze, spory handlowe czy ceny surowców. Duży wpływ na cenę Bitcoina mają również same pogłoski o wprowadzeniu ograniczeń prawnych dla Bitcoinów (np. w Indiach). Wskazuje się, że podaż nowych Bitcoinów ma średni albo nawet niewielki wpływ na cenę. Jednak do czynników podażowych wpływających na kurs Bitcoina należy wskazać m.in. cenę prądu czy kart graficznych.

 

Wykres wartości Bitcoina na przestrzeni lat

bitcoinWykres wartości Bitcoina wygląda bardzo imponująco. Można go znaleźć m.in. na stronie jednego z brokerów - Coinbase. Jednak nie znajdziemy tam ceny z lat 2010-2014. Warto spojrzeć więc na wykres dostępny na angielskiej Wikipedii. Widzimy tam, że początkowo cena Bitcoina wynosiła nawet mniej niż 10 centów.

Jednocześnie należy uważać na skalę osi pionowej. Czasami jest ona liniowa, czyli każdy wzrost o jednostkę jest taki sam. W przypadku Bitcoina może to wskazywać na jeszcze bardziej ponadprzeciętne zyski. Należy patrzeć raczej na skalę logarytmiczną, bo pokazuje ona rzeczywisty, procentowy wzrost.

Ile kosztuje Bitcoin obecnie?

Jak już wskazano, cena Bitcoina jest niezwykle zmienna. Aktualnie kurs Bitcoina kształtuje się w okolicach 60 tysięcy dolarów, czyli ok. 230 tysięcy złotych. Pragnący inwestować w Polsce muszą brać pod uwagę również zmienność polskiego złotego względem dolara amerykańskiego.

Należy uważać na giełdy kryptowalut. Cena kupna jest różna niż cena sprzedaży (różnica to tzw. spread). Oznacza to, że kupując i sprzedając Bitcoina w tym samym czasie będziemy stratni. W konsekwencji cena Bitcoina jest na każdej giełdzie trochę inna w danym momencie.

Prawdopodobnie powinniśmy również omijać stacjonarne punkty zakupu Bitcoinów. Już na samym początku różnica między średnią ceną rynkową, a oferowaną ceną wynosi ok. 5-10% na naszą niekorzyść. Ponadto często są to oszustwa, które mają jedynie skłonić nas do udziału w grach hazardowych.

Bitcoin podsumowanie

Prawdopodobnie Bitcoin w długim okresie będzie bardzo dobrym pomysłem na inwestycje. Jego ograniczona ilość i rosnąca popularność sprawiają, że cena (mimo wahań) powinna rosnąć. Należy jednak uważać na zmiany w prawodawstwie. Zawsze może się okazać, że waluty kryptograficzne będą nielegalne. Może to się wiązać z poniesieniem bardzo wysokich strat, a nawet z utratą całego zainwestowanego kapitału.bitcoin co to jest

Pragnący inwestować w Bitcoina muszą też uważać na wiele oszustw. Niektóre strony są bardzo podobne do prawdziwych giełd kryptowalut, ale rzeczywiście służą przejęciu naszych wszystkich pieniędzy. Przed podaniem jakichkolwiek danych powinniśmy poszukać wielu informacji w Internecie oraz sprawdzić czy giełda ma jakikolwiek certyfikat.

Przed zainwestowaniem w Bitcoina należy przejrzeć również alternatywy dla niego. Od innych kryptowalut (np. Etherum, Dogecoin), po zakup jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, do zakupu win, złotych monet. Wszystkie inwestycje są niezwykle zawiłe i wymagają odpowiedniego przygotowania nie tylko kapitałowego, ale też merytorycznego. Początkujący inwestor musi pamiętać, że nie ma bezpiecznych inwestycji, które zapewnią wysoki zwrot.

 

Więcej porad na ten temat znajdziesz w artykule "Jak inwestować w kryptowaluty?". Czytając historię początkującego inwestora, dowiesz się, od czego zacząć i na co zwrócić uwagę podczas planowania i całego procesu inwestowania.