startup 594090 640

 

W dzisiejszym świecie zewsząd słychać o równouprawnieniu, ale nie zawsze ma to zastosowanie w praktyce. Są obszary, w których kobiety nadal traktuje się gorzej. Świetnym tego przykładem jest nadal istniejąca, spora luka płacowa.

Luka płacowa jest to nic innego jak różnica w zarobkach mężczyzn i kobiet. Wydawałoby się, że te czasy powinny być już dawno za nami, niestety w praktyce, wygląda to tak, że mężczyzna, który posiadł wyższe wykształcenie, średnio zarabia o 1777 zł więcej od kobiety, która ma takie samo wykształcenie oraz kwalifikacje. Mimo tej samej pracy włożonej w swój rozwój oraz tego samego wysiłku wkładanego w codzienne obowiązki nadal kobiety zarabiają mniej. W ostatecznym rozrachunku wychodzi na to, że kobiety po prostu część pracy wykonują za darmo.

 

Gdzie występuje największa luka płacowa?Badania wykazały, że pod tym względem kobiety najgorzej traktowane się w Bangladeszu, tam rozwarstwienie to sięga około 40 procent. Bynajmniej nie jest to wina panującej tam religii oraz wynikającego z kultury podziały ról kobiety i mężczyzny, w tej samej kulturze około 500 lat wcześniej, kobiety były traktowane niemal na równi, jeżeli chodzi o finanse, luka płacowa wynosiła wtedy jedynie 2,2 procent.

 

Dlaczego istnieje różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn?

praca mężczyzn

Wiele czynników wypływa na obecność luki płacowej, jednym z nich jest to, że statystycznie kobiety częściej wybierają kierunek kształcenia, który przynosi mniejsze zarobki, takim sektorem jest na przykład oświata. Często można zauważyć, przewagę kobiet w tym zawodzie nad mężczyznami. Po drugie, kobiety mniej są skłonne poświęcać rodzinę na rzecz kariery, co oznacza, że rzadko biorą nadgodziny. Często zdarza się, że kobiety poświęcają swoją pracę, aby mieć więcej czasu dla domu i rodziny. Urlop macierzyński również nie wpływa dobrze na rozwój zawodowy. Wiele kobiet zostaje w domu z dzieckiem jeden, dwa, trzy lata lub nawet więcej, przez to nie tylko zatrzymują się w miejscu, ale również często tracą w pracy to, na co poświęciły lata trudu. Zdarza się również, że pracodawcy kierują się stereotypami i zaniżają płace kobietom, o czym one nawet nie są informowane.

 

 

Zarobki kobiet a pandemia


Wybuch pandemii także przyczynił się do gorszej sytuacji materialnej. Są sektory pracy, w których dominuje liczka kobiet takie jak: gastronomia, agroturystyka czy turystyka. To właśnie one ucierpiały najbardziej przez wybuch pandemii. Około 40% pracujących kobiet, to kobiety zatrudnione właśnie w tych zawodach, dla porównania ilość mężczyzn, która pracuje w sektorach tak bardzo poszkodowanych to 37%.

Co można zrobić, aby zapobiegać luce płacowej?


Mężczyźni są odważniejsi od kobiet w negocjowaniu warunków umowy i twardego stawania na swoim, kobiety często wstydzą się, uważają, że nie wypada im rozmawiać w tenpraca kobiet sposób z szefem/szefową o pieniądzach, muszą one nabrać więcej odwagi i otwarcie mówić o swoich potrzebach finansowych. W Polsce przyjął się zwyczaj, który mówi o tym, żeby nikogo nie pytać o to, ile zarabia, co jest błędem, bo nawet nie wiemy, ile osoba pracująca na tym samym stanowisku zarabia i przez to godzimy się na zaniżone stawki. W Norwegii nie ma takiego zwyczaju i po części dlatego udało im się bardzo zredukować lukę płacową. Aby niwelować różnicę w zarobkach wartko też zacząć walczyć ze stereotypem, który mówi o tym, że kobieta powinna zawsze, poświęcić się rodzinie. W naszej kulturze bardzo często się zdarza, że gdy pojawią się dzieci, mężczyzna ma zarabiać pieniądze i się realizować a kobieta musi poświęcić edukację lub pracę, aby przejąć obowiązki kury domowej. Przez takie stereotypy, kobiety czują się winne, myśląc o pracy i na kilka lat wypadają z rynku, co bardzo negatywnie wpływa na ich późniejsze zarobki. Należ przestać też dzielić stanowiska na typowo męskie oraz typowo kobiece. Bardzo często spotykamy się z opiniami, że kobiecie na jakimś stanowisku nie wypada pracować lub że mężczyźni bardziej się do czegoś nadają. Zwykle jest tak, że te lepiej płatne zawody są zarezerwowane właśnie dla mężczyzn, to także jest stereotypowe myślenie, którego trzeba się wyzbyć, aby zredukować lukę płacową.