Ładowanie Konfiguracji Stylów. Proszę czekać...

książkiTrudno nie utonąć w morzu newsów i nie przeoczyć tych, które się wyróżniają i wzbogacą treścią naszą wiedzę czy to z zakresu nowinek ze świata, ważnych zmian politycznych, czy też sportu. Zanim więc zasiądziesz do napisania własnego artykułu, warto podszlifować swój warsztat i sięgnąć po kilka tytułów nieco bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek po fachu. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z dziennikarstwem, czy też jesteś "starym wyjadaczem" tudzież studentem, zawsze warto odhaczyć kilka wartościowych tytułów. Oto lista kilku książek, które warto przeczytać zanim napiszesz newsa:

"Biblia dziennikarstwa". Autor zbiorowy. Kompendium wiedzy, w której zawarto wszystkie dziedziny z zakresu dziennikarstwa, podzielone na trzy części. Pierwsza opisuje jak pozyskać niezbędne do napisania artykułu informacje w terenie, druga opowiada o wywiadach, recenzjach i felietonach, a trzecia podpowiada, jak opracować materiały w redakcji. Świetnym dodatkiem są przerywniki w postaci felietonów dziennikarzy z najróżniejszych dziedzin: historii dziennikarstwa, dziennikarstwie śledczym, wojennym, sportowym, ekonomicznym, o reportażu. Dla każdego coś miłego.

"Etyka dziennikarska i dziennikarstwa" Jana Pleszczyńskiego. Nie jest to typowy poradnik, który w podpunktach podpowie ci i jak napisać. Sam autor podkreśla, że chodzi mu o etykę i filozofię i to na nią położył największy nacisk. Pleszczyński adresuje swoją książkę głównie do studentów dziennikarstwa.

"Media lokalne i dziennikarstwo. Aspekty współczesne i historyczne". Opracowanie zbiorowe. Publikacja łączy różnych autorów o odmiennych doświadczeniach zawodowych którzy podzielają te same zainteresowania: komunikowanie lokalne oraz historia dziennikarstwa i mediów.

"Dziennikarstwo sportowe. Praktyczny przewodnik". Andrews Phil przekonuje, że sport jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów mediów i odkrywa tajniki relacjonowania wydarzeń sportowych, pisania reportaży i przedstawiania sylwetek.

"Kurs dziennikarstwa dla samouków". Małgorzata Karolina Piekarska. Pożyteczny podręcznik dla tych, którzy chcą pracować jako dziennikarze. Zbiór ćwiczeń pomoże w nabywaniu sprawności niezbędnych umiejętności do napisania dobrego artykułu.

"Retoryka i jej zastosowania. Podręcznik dla studentów dziennikarstwa i innych kierunków humanistycznych". Barbara Bogołębska, Monika Worsowicz . Podręcznik zawiera podstawy wiedzy o retoryce w medioznawstwie i dziennikarstwie. Podstawowa lektura dla studentów, ale też przydatne narzędzie dla nauczycieli.

"Kulisy dziennikarstwa, czyli granice wolności kija". Marian Maciejewski. Ważna książka, poruszająca rozterki dziennikarzy, którzy po Okrągłym Stole zmuszeni byli nauczyć się działać w zupełnie nowej rzeczywistości. Ukazuje rozkwit wolnego dziennikarstwa w III RP.

Oprócz oddawaniu się lekturze warto pamiętać o starym, sprawdzonym powiedzeniu "praktyka czyni mistrza". Analizuj, słuchaj, obserwuj, zbieraj informacje, ale nader wszystko - pisz!