carbfixOperatorzy twierdzą, że zakład Orca może, co roku wysysać z powietrza 4000 ton CO2 i wtłaczać go głęboko w ziemię w celu mineralizacji.

Największa na świecie instalacja zaprojektowana do wysysania dwutlenku węgla z powietrza i przekształcania go w skałę została uruchomiona, poinformowały w środę firmy realizujące projekt.

Zakład, nazwany Orca, od islandzkiego słowa „orka” oznaczającego „energię”, składa się z czterech jednostek, z których każda składa się z dwóch metalowych pudeł, które wyglądają jak kontenery transportowe.

Aby zebrać dwutlenek węgla, zakład wykorzystuje wentylatory, które wciągają powietrze do kolektora, w którym znajduje się materiał filtrujący.

Po napełnieniu materiału filtracyjnego CO2, kolektor jest zamykany, a temperatura zostaje podniesiona, aby uwolnić CO2 z materiału. CO2 jest następnie mieszany z wodą, a następnie wtłaczany na głębokość 1000 metrów do pobliskiej skały bazaltowej, gdzie jest mineralizowany.

Zwolennicy tak zwanego wychwytywania i składowania dwutlenku węgla uważają, że technologie te mogą stać się głównym narzędziem w walce ze zmianami klimatycznymi.

Krytycy twierdzą jednak, że technologia ta jest nadal zbyt kosztowna i może zająć dekady, zanim zacznie działać na dużą skalę. Według amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska, praca „Orki” oznacza redukcję emisji CO2 produkowaną rocznie przez około 870 samochodów.

Instalacje zbudowały dwie firmy: szwajcarskie Climeworks oraz islandzki Carbfix. Koszt budowy elektrowni szacuje się od 10 do 15 milionów dolarów.