budka dla jerzykowBudki dla jerzyków powinny mieć kształt prostopadłościanu o bokach 20x22x38 cm. Otwór wlotowy wykonujemy na dłuższym boku budki, a powinien mieć kształt elipsy o wymiarach 4x7 cm.

Budka dla jerzyków powinna wisieć na wysokości min. 5-6 m, a pod nią nie powinno być żadnych przeszkód, które utrudniały by swobodne opadnie z budki. Jest to niezwykle istotne ponieważ ptak ten zaczynając lot pikuje 2-3 m aby później wzbić się do dalszego lotu.

Jerzyki żyją w grupach dlatego montując budkę dla tych ptaków pomyślmy o kilku stanowiskach, tak aby przylatujące na początku maja jerzyki mogły utworzyć kolonie.

Jerzyki, niezawodni pogromcy owadów

Są w stanie zjeść nawet 20 tysięcy komarów dziennie, znajdują się pod ochroną i zyskują coraz większą sympatię ludzi. Jerzyki, niezawodni pogromcy owadów.

 jerzyk

- Lato kojarzy nam się z piękną pogodą, wakacjami oraz komarami, który potrafią zepsuć nawet najprzyjemniejszy wieczór. Ten problem rozwiążą jerzyki. Na nowych budkach lęgowych dla nich zyskają zarówno ludzie jak i ptaki. Chronimy gatunek zagrożony wyginięciem oraz w naturalny sposób redukujemy populację komarów. Mam nadzieję, że budki lęgowe spotkają się z ciepłym przyjęciem i szybko zyskają nowych lokatorów - mówi burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko, który w swojej gminie buduje "osiedla dla Jerzyków.

Nowe “osiedle dla jerzyków” powstało z inicjatywy mieszkańców. Budki na ścianie przedszkola samorządowego zamontowała Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkich Drogach. Lokalizacja nie jest przypadkowa, ponieważ w okolicy znajdują się lasy i zbiorniki wodne. To miejsce sprzyjające rozmnażaniu się owadów i idealne źródło pokarmu dla ptaków.

- Od dłuższego czasu mieszkańcy naszej miejscowości borykają się z nadmierną populacją komarów. Stowarzyszenie Nasz Dom-Nasze Wielkie Drogi postanowiło pomóc rozwiązać ten problem. Nie chcieliśmy jednak sięgać po szkodliwe dla środowiska środki biobójcze. Dlatego też zwróciłem się z prośbą do Kierownika Wydziału Ochrony Środowiska UMiG w Skawinie o sfinansowanie zakupu budek lęgowych dla jerzyków (Apus Apus). Duże zaangażowanie w akcję wykazała również Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkich Drogach, która podjęła się czynności montażowych. Bardzo się cieszę, że w wydarzeniu biorą udział również dzieci, o co zadbała dyrektor tutejszego przedszkola - mówi Bartłomiej Szwed, Prezes Stowarzyszenia “Nasz Dom - Nasze Wielkie Drogi”.