Ładowanie Konfiguracji Stylów. Proszę czekać...

Kalkulator emisji gazów cieplarnianychGazy cieplarniane to te składniki atmosfery ziemskiej, które mają możliwość zatrzymywania energii słonecznej w obrębie atmosfery ziemskiej. Niektóre z nich, są naturalnymi składnikami atmosfery. Niestety, wraz z rozwojem działalności ludzkiej, ich stężenie w powietrzu zdecydowanie wzrosło. Jakie są skutki emisji gazów cieplarnianych?

Co to są gazy cieplarniane?

Do gazów cieplarnianych należy zaliczyć przede wszystkim: parę wodną, dwutlenek węgla, podtlenek azotu, metan, freony oraz ozon. W atmosferze pojawiają się one zarówno w wyników procesów naturalnych, jak i w wyniku działalności człowieka. Ta druga jednak ma szkodliwy wpływ na klimat ziemski. 

Naturalna emisja gazów cieplarnianych, ma niezwykle istotny wpływ na temperaturę ziemi. Przyjmuje się, że dzięki nim średnia temperatura ziemi wynosi około 15 stopni Celsjusza. Kiedy jednak emisja gazów cieplarnianych staje się urozmaicona za sprawą przemysłowej działalności człowieka, prowadzi to do wzrostu temperatury na ziemi. 

Co emituje gazy cieplarniane?

Za występowanie naturalnych gazów cieplarnianych, w największym stopniu odpowiedzialna jest para wodna. Według badaczy, człowiek w praktycznie żaden sposób nie jest odpowiedzialny za jej powstawanie. Następnie, dwutlenek węgla - jego obecność w powietrzu jest zjawiskiem naturalnym, jednak obecnie najczęściej powstaje w wyniku spalania paliw kopalnych. Podtlenek azotu, również powstaje w wyniku naturalnie zachodzących procesów. Jest wytwarzany m.in. przez oceany i lasy deszczowe. Podobnie jednak jak dwutlenek węgla, jego stężenie w atmosferze również znacznie wzrosło, a to za sprawą działalności człowieka. Metan, to kolejny gaz cieplarniany, który powstaje zarówno w wyniku naturalnie zachodzących procesów ziemskich, jak i za sprawą działalności człowieka.

Fluorowane gazy cieplarniane, to już niestety gazy, za których powstawanie odpowiedzialna jest wyłącznie działalność przemysłowa. Jeżeli chodzi o główne źródła emisji gazów cieplarnianych to należy do nich zaliczyć: transport, przemysł, sektor energetyczny, a także rolnictwo. 

Co to są fluorowane gazy cieplarniane?

Na fluorowane gazy cieplarniane, składają się takie gazy jak: wodorofluorowęglowodory, sześciofluorek siarki, prefluorowęglowodory oraz chlorofluorowęglowodory. Są one wytwarzane przez człowieka i mają bardzo szerokie zastosowanie przemysłowe. Niestety, ich oddziaływanie na atmosferę ziemską jest bardzo duże. W istotny sposób przyczyniają się do globalnego ocieplenia, a co za tym idzie - ich emisja stale rośnie. Warto jeszcze pamiętać o jednym ważnym aspekcie - niektóre z fluorowanych gazów cieplarnianych, mogą się w atmosferze utrzymywać przez kolejne tysiące lat. Z tego powodu, coraz więcej państw na świecie decyduje się na prowadzenie polityki międzynarodowej, której głównym zadaniem jest właśnie obniżenie emisji fluorowanych gazów cieplarnianych. 

Gazy cieplarniane - jak powstają

Naturalne gazy cieplarniane, takie jak np. para wodna, powstają w wyniku zachodzących w środowisku procesów parowania czy też fotosyntezy (mowa o dwutlenku węgla). Gazy cieplarniane za których powstanie odpowiedzialny jest człowiek, pojawiają się przez ich zastosowanie np. w przemyśle elektronicznym. 

Jeżeli jednak, gazy cieplarniane pochodzą z sektora rolniczego, to za ich uwalnianie odpowiedzialne są takie czynniki jak: utrzymywanie i wyżywienie zwierząt oraz wytwarzane przez zwierzęta odchody. 

Gazy cieplarniane

Gazy cieplarniane - gdzie występują

Gazy cieplarniane występują na całej kuli ziemskiej oraz w atmosferze ziemskiej. Można powiedzieć, że człowiek nie jest w stanie od nich uciec - niezależnie od tego, czy powstały w wyniku naturalnych procesów, czy też ze względu na działalność przemysłową. 

Poszczególne gazy cieplarniane, mają wpływ na występowanie efektu cieplarnianego, który uzależniony jest od dwóch czynników. Pierwszym z nich jest absorpcja, czyli określenie stopnia zdolności, do pochłaniania promieniowania podczerwonego przez określoną substancję. Drugi czynnik jest natomiast żywotnością wskazanej substancji, na podstawie czego można określić czas życia tej substancji w atmosferze. 

Gazy cieplarniane - skutki

Dynamiczny rozwój przemysłowy, niestety niesie za sobą wiele negatywnych skutków. Do najpoważniejszych, zalicza się ocieplanie klimatu, które powstaje w wyniku wzrostu emisji gazów cieplarnianych. Przez około 30 lat życia, w okresie silnego rozwoju przemysłowego, z którym świat miał do czynienia po zakończeniu II wojny światowej, emisja gazów cieplarnianych wzrosła aż o 70%. Tak szybkie zmiany, znacznie oddziałują na klimat, który z roku na rok coraz bardziej, nieuchronnie się ociepla. Negatywne skutki globalnego ocieplenia, można zobaczyć poprzez coraz mniejszy poziom wód (w morzach i oceanach), często występujące w niektórych regionach świata klęski żywiołowe oraz co najważniejsze - negatywne skutki zdrowotne, odbijające się na kondycji fizycznej milionów ludzi z całego świata. 

Co więcej, w wyniku pojawiania się gazów cieplarnianych, powstaje tzw. efekt cieplarniany. Jest to zjawisko, podczas którego podnosi się temperatura ziemi, właśnie ze względu na pojawianie się w atmosferze gazów, które mają więcej atomów niż dwa. Na pogłębianie się efektu cieplarnianego, największy wpływ ma produkcja dwutlenku węgla. Należy pamiętać, że za rosnący poziom dwutlenku węgla, obecnie odpowiedzialny jest przede wszystkim: przemysł, transport, energetyka, wydobywanie paliw, budowa budynków itp. Nasilający się efekt cieplarniany, prowadzi do pogłębiania skutków globalnego ocieplenia. 

Gazy cieplarniane

 

Wyższa emisja gazów cieplarnianych jest niepokojącym i niebezpiecznym zjawiskiem, które zmusza państwa z całego świata i organizacje międzynarodowe, do podjęcia działalności mającej na celu obniżenie tej emisji. Z tego powodu, chociażby Unia Europejska zobowiązała się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do maksymalnie 2050 roku. W przeciwnym wypadku - na świecie może dojść do katastrofy klimatycznej, która doprowadzi do nieodwracalnych zmian. Jest to jeden z najważniejszych celów, realizowanych obecnie przez wspólnotę unijną.