coaching

Coaching jako działalność zawodowa, cieszy się dużą popularnością już od 10 lat. Coraz więcej osób decydując się na odejście z korporacji, postanawia rozpoczęcie działalności jako zawodowy coach. Taka osoba zajmuje się niczym innym jak szkoleniami i tzw. rozwojem osobistym. 

Coaching - interaktywny proces rozwoju w czasie pandemii 

Czas pandemii, chociaż potrafi być niezwykle stresujący, to zdecydowanie sprzyja rozwojowi osobistemu. Nic więc dziwnego, że wiele osób w tym okresie zainteresowało się tematyką coachingu. Dużą popularnością cieszą się podcasty oraz kursy online, podczas których zawodowi trenerzy rozwoju osobistego (czyli coache), dzielą się swoją wiedzą i zdobytym doświadczeniem. Zazwyczaj coachami są więc naukowcy oraz znani przedsiębiorcy. 

Celem takich kursów jest rozwój osobisty, rozwój zawodowy, poprawienie efektywności działania, poszerzenie świadomości klienta na temat realizowanych przez daną firmę działań i wiele innych. Właśnie dlatego często mówi się, że coaching to współpraca pomiędzy trenerem rozwoju osobistego, a klientem indywidualnym, firmą lub organizacją. Trener ten ma być osobą, która pomoże zrozumieć, jakie cele chciałby osiągnąć klient - zarówno w życiu, jak i w biznesie - i krok po kroku, wraz z coachem dąży do ich realizacji. 

To właśnie czas pandemii, jest dobrym momentem na uwolnienie się od przestarzałych wzorców działania oraz myślenia i otwarcia się na nowe. Coaching związany jest także z niwelowaniem prokrastynacji, która jest odkładaniem niektórych rzeczy na później. Może to dotyczyć zarówno efektywnej nauki, jak i chociażby osiągania celów biznesowych. Jak pokazuje wiele badań, realizowanych przez różnych naukowców z całego świata - coaching skutecznie zmniejszał problem prokrastynacji, a także zapewniał wysoki poziom satysfakcji i pomagał w osiąganiu zamierzonych celów. Osoby chcące skorzystać z kursów coachingowych, do wyboru mają: coaching medyczny, coaching zawodowy, coaching inwestycyjny, life coaching, executive coaching oraz diet coaching. Jak widać, oferta coachingowa jest naprawdę szeroka (i z roku na rok coraz bardziej się powiększa), więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. 

Skąd wziął się coaching?

Chociaż w Polsce coaching znany jest od około dekady, to na świecie działalność coachingowa upowszechniła się znacznie szybciej. Pierwszy raz termin "coach" oznaczający trenera lub instruktora, został zastosowany około roku 1830. Był to wówczas slang stosowany na Uniwersytecie Oksfordzkim. Następne użycie tego terminu miało już jednak nieco inny wymiar - od około roku 1861, coachem nazywano trenera sportu. 

Następnie, coaching zaczął być utożsamiany z rozwojem różnorodnych dziedzin, takich jak: kształcenie dorosłych, rozwój osobisty, a nawet różne dziedziny psychologii. Po roku 2000 natomiast zaczęło powstawać coraz więcej stowarzyszeń i czasopism zajmujących się badaniami nad coachingiem i psychologią. 

coaching

Dlaczego warto praktykować rozwój osobisty?

Rozwój osobisty może pomóc w podniesieniu własnej atrakcyjności na rynku pracy, zwiększenia własnej świadomości na określone tematy, czy też rozwoju różnorodnych umiejętności. Takie działania zdecydowanie poprawiają jakość życia, mają również wpływ na realizowanie własnych marzeń. Ponadto, praktykowanie rozwoju osobistego można realizować na różnych płaszczyznach codziennego życia, takich jak:

  • zwiększenie wykorzystania swojego potencjału, 
  • rozwijanie indywidualnych talentów,
  • lepsze zarządzanie czasem, 
  • rozwijanie umiejętności społecznych, 
  • wyższa samoocena,
  • poprawia zdrowia psychicznego, 
  • wzmacnianie atrakcyjności własnego CV i wiele innych. 

Life coaching - czym jest 

Zdecydowana większość kursów coachingowych, nastawiona jest na umiejętną realizację celów zawodowych. W dobie pandemii, gdzie tak istotne jest zachowanie życiowego balansu, warto bliżej przyjrzeć się swojemu zdrowiu psychicznemu. Celem pracy life coacha jest wyzbycie się lęków lub wątpliwości, które wstrzymują daną osobę przed podjęciem dalszych życiowych decyzji. Z life coachem warto jest się skontaktować również wtedy, kiedy wydaje się, że własne życie nie ma głębszego sensu. 

Podejmując współpracę z life coachem, pomoże on w określeniu i zdefiniowaniu celu. Właśnie dlatego, istotna jest indywidualna relacja z coachem - aby mógł pomóc, często musi poznać wiele intymnych szczegółów z życia osoby, korzystającej z jego porad. Nie jest to łatwe, ale tylko w ten sposób jasno wyklaruje się cel, do którego się dąży. Kroki, jakie należy podjąć, staną się także bardziej jasne i pewne. 

Warto pamiętać, że współpraca z life coachem nie jest krótkotrwała. Czasem potrzeba sporo czasu, aby zrozumieć czego tak naprawdę chce się od życia. Kiedy jednak już to nadejdzie, coach będzie starał się zrozumieć, jakie przeszkody stoją na drodze do osiągnięcia wymarzonego celu. Nakreśli skuteczną strategię działania, a także będzie wspierał i motywował w procesie zachodzącej zmiany. Strategia ustalana przez coacha polega na wyznaczeniu: konkretnego zadania do wykonania, harmonogramu realizacji tych zadań oraz ustalenia wyników ich realizacji. 

rozwój osobisty