studio nagrań50% europejskich dzieci chce być influencerem

Sondaże przeprowadzone na najmłodszych użytkownikach internetu wskazują, że nawet 50% europejskich dzieci chce być influencerem. Wizja łatwo zarobionych pieniędzy kusi, ale droga do tego jest nieco dłuższa, niż wielu się wydaje. Przyjmuje się, że żeby zarobić 500 złotych z reklam wyświetlanych na YouTube trzeba mieć aż milion odsłon. Jednak najwięcej influencerzy zarabiają na płatnych współpracach z markami. Ile? To oczywiście zależy od popularności i zasięgów, ale niczym dziwnym nie jest zarobek rzędu 20 tys. zł. za kilkunastosekundowe wspomnienie o produkcie. Większe kampanie mogą być warte nawet dziesięć razy tyle.

Jednak influencer czy twórca treści na YouTube lub na innych mediach społecznościowych, to nie tylko osoba, która beztrosko liczy kolejne wyświetlenia i skrywające się za nimi (tysiące) złotych przychodu. Stworzenie takich treści, które nie tylko zaciekawią odbiorców, spełnią ich merytoryczne oczekiwania, ale też zadowolą pod kątem technicznym, to wytężona praca, którą czasem wykonuje co najmniej kilka osób. Nie wszyscy twórcy są zarazem scenarzystami, producentami czy montażystami, czasem po prostu znają się tylko na merytorycznym wycinku swojej działalności internetowej. Podstawą jest jednak umiejętność odpowiedniego sformatowania filmów. Studio nagrań to podstawa dla YouTuberów, którzy chcą produkować nieco poważniejsze formaty, a nie tzw. lol-content.

Studio nagraniowe w domu

Wielu twórcom z pomocą przychodzi sam YouTube i inne platformy, na których publikuje się filmy czy artykuły o tym jak stworzyć domowe studio nagrań. Da się? Oczywiście. Potrzeba na to jednak sporo czasu, wolnej przestrzeni i jeszcze większych zasobów finansowych. Zapał do rozwiązywania technicznych problemów też jest wskazany.

Budowa profesjonalnego studia, które idealnie sprawdza się do nagrywania filmów czy podcastów w wersji, która jest technologicznie optymalna dla platform takich jak YouTube czy Spotify to koszt, ok. 30 tysięcy złotych. Minimum to kilkanaście tysięcy złotych, ale tylko w wypadku, gdy na potrzeby studia dostosowujemy pomieszczenie, którym już dysponujemy.

Aby studio spełniało swoją profesjonalną rolę należy zaopatrzyć sie m.in. w klatkę do aparatu (ok. 450 zł), magic arm (ok. 100 zł), rejestrator (ok. 1000 zł) monitor (ok. 800 zł), mikrofon do podcastów (ok. 500 zł), statywy do mikrofonu i aparatu (ok. 300 zł i 1000 zł), a także tło zielone, czarne i białe (ok. 800 zł) oraz całe okablowanie. Pojedynczy, krótki kabel to koszt nawet 250 zł, a przecież potrzebnych jest ich nawet kilkanaście. Lampy to koszt nawet 1,5 tysiąca złotych, a tyle samo mogą kosztować statywy do nich. Oszczędzać nie można też na kartach pamięci, tylko te dobrej jakości i odpowiedniej pojemności gwarantują, że nie stracimy w głupi sposób godzin swojej pracy. Używana przez profesjonalistów karta to koszt ok. tysiąca złotych, a potrzeba ich minimum dwóch.
Nie można zapominać o wygłuszeniu, którego koszt zależy od wielkości pomieszczenia, ale łącznie z absorberami dźwięku może wynieść nawet dwa tysiące złotych. Ważne jest też odpowiednie zaciemnienie studia, aby ustawione lampy dawały zawsze przewidywalne światło.