Ładowanie Konfiguracji Stylów. Proszę czekać...

palarnia kawy

Pewnie mało osób wyobraża sobie dzień bez kawy. Kawa pobudza i dodaje energii milionom osób na świecie. Codziennie na świecie wypija się ponad dwa miliardy kubków tego napoju. Jednak oprócz tego, że jest pyszna, to jest ona również potężnym rynkiem na świecie. Jedynie wartość obrotu ropy naftowej przewyższa obroty kawy. Na tej podstawie tego porównania widać, jak potężny jest handel kawą. Co więcej, niektóre państwa opierają właśnie na eksporcie kawy siłę swojej gospodarki oraz pozycji geopolitycznej. Miliony małych producentów kawy przeważnie w krajach rozwijających się utrzymuje się wyłącznie z kawy. Natomiast kawę w większości pija się w krajach rozwiniętych i bogatych. Poza tym uprawa kawy jest znacznie bardziej wymagająca oraz pracochłonna niż uprawa innych produktów rolnych, ponieważ nie można jej zautomatyzować.

Od czego zależy cena kawy?

Obecnie kawa ma wielu miłośników, jednak niewielu z nich zdaje sobie sprawę, jak ważna jest ona z gospodarczego i ekonomicznego punktu widzenia. Kawa jest bardzo ważnym eksportowym towarem. Najważniejszy wpływ na wahania cenowe kawy ma rynek oraz jego globalne trendy. Obecnie wielkość produkcji znacznie przekracza wielkość zapotrzebowania, dlatego też ta tendencja, która utrzymuje się od wielu lat sprawia, że ceny kawy są na dosyć niskim poziomie. Co ciekawe, na cenę kawy wpływ ma pogoda! Tak dokładnie pogoda! Kolejnym składnikiem ceny kawy jest cena ropy naftowej, która jest kosztem transportu. Jako towar kawa jest notowana na wielu giełdach, w tym na Giełdzie w Londynie oraz w Nowym Jorku.

Niestety obecną sytuację plantatorów pogarsza fakt, że w wielu rozwijających się krajach pośrednicy, mają większą siłę przetargową. Co więcej, wykorzystują ją do zaniżania cen skupowanych ziaren. Ostatnia dosyć ważna podwyżka cen kawy miała miejsce w 2005 roku. Podwyżkę spowodował wzrost konsumpcji tego towaru w Chinach oraz w Rosji. Ponadto, zbiory w 2005 roku były o mniej więcej 20% niższe niż w pozostałych latach.

rynek kawy

Fair Trade

Sposobem na wyjście z tak zwanego "Kryzysu Kawowego" jest wprowadzenie certyfikacji Fair Trade. Taki certyfikat oznacza, że kawa, która go posiada, kupiona została bezpośrednio od producenta, bez pośredników. Co więcej, taki certyfikowany importer zobowiązany jest stałą ceną minimalną, którą płaci plantatorowi.

Kawowe ciekawostki

Ranking kawowych miłośników jest nieco zaskakujący. Największa liczba kilogramów wypijanej kawy, na jednego mieszkańca jest w Finlandii- bo aż 12.  Następni w rankingu są Norwegowie, Islandczycy, Duńczycy, Holendrzy oraz Szwedzi. Co ciekawe, Brazylia zajmuje dopiero czternaste miejsce, z wynikiem 5,8 kg na mieszkańca, natomiast Polska zajmuje 45 pozycję.

Liderem w produkcji kawy, niezaprzeczalnym jest oczywiście Brazylia, a następnymi w kolejce są Wietnam oraz Indonezja. Oprócz tych trzech producentów w czołówce znajdują się również: Etiopia, Kolumbia, Peru oraz Indie. Kawę Arabikę uprawia się przede wszystkim w Ameryce Południowej, we wschodniej Afryce oraz Azji. Natomiast Robustę w centrum i na zachodzie Afryki i w południowo-wschodniej części Azji.

kawa