Dziś złoto jest takim samym dobrem inwestycyjnym jak papiery wartościowe, waluty, kryptowaluty czy inne surowce. To znaczy, że wielu inwestorów kupuje je by zarobić na różnicach kursowych. Zarówno bezpośrednio – kupując materialny kruszec jak i pośrednio – poprzez otwarte i zamknięte fundusze inwestycyjne.
Historycznie złoto było podstawą do emisji pieniędzy: określona waluta, by była wiarygodna musiała mieć pokrycie w złocie. Czasy te już bezpowrotnie minęły, ale coś z tej funkcji złota pozostało w świadomości inwestorów. Dlatego ceny czyli kursy kupna i sprzedaży złota w największym stopniu zależą od ogólnej sytuacji globalnej gospodarki oraz sytuacji politycznej.
Od czego zależy cena złota
Mówiąc najkrócej, złoto inwestycyjne pełni obecnie rolę swego rodzaju bezpiecznika: gdy zwiększa się ryzyko polityczne lub gospodarcze, np. możliwość wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi i Chinami w czasie prezydentury Donalda Trumpa, albo kryzys gospodarczy związany z pandemią COVID-19, inwestorzy mniej skłonni do ryzyka szukają zabezpieczenia w twardym szlachetnym surowcu jakim jest złoto.
Cena złota
I odwrotnie – gdy czasy są stabilne i ryzyko inwestowania w papiery wartościowe czy surowce typu ropa albo miedź, ważne dla rozwijających się gospodarek przy wysokim wzroście gospodarczym na globalnych rynkach stwarzają perspektywę dużych zysków przy stosunkowo niskim ryzyku – spada popyt na złoto, a w konsekwencji także ceny złota.
Oczywiście, złoto jest surowcem, fundamentalnie jego cena powinna być uzależniona nie tylko od popytu, ale i podaży. Gdyby więc odkryto nagle nowe jego złoża o znaczących dla rynku zasobach – albo np. stworzono nisko kosztową technologię produkcji złota w sposób sztuczny – przy określonym, stałym popycie i bez ryzyka związanego z ogólną sytuacją światową ceny najprawdopodobniej mocno poszłyby w dół. Jednak prawdopodobieństwo, że podaż złota nagle wzrośnie jest niewielkie.
Ceny złota - wykres ostatnich lat
Notowania cen złota na rynkach światowych w ostatnich latach wszystko to potwierdzają. Sięgając pięć lat wstecz, od początków 2016 r. do maja 2019 r. poruszały się w korytarzu 1150-1300 USD za uncję. Dolny próg tego przedziału – nieco ponad 1100 dolarów – wypadł na przełom 2016/2017, a drugi ok. 1200 USD, jesienią 2018 r. Tuż przed wakacjami 2019 r. zaczęła się tendencja wzrostowa, której apogeum przypadło na jesień 2020 r. gdy cena za uncję zbliżyła się do 2100 USD. Potem zaczął się trend spadkowy – do poziomu ok. 1700 USD za uncję na początku marca 2021 r.
Sprawdź aktualną cenę złota
Od blisko pół roku, po osiągnięciu szczytu ceny złota wahają się w korytarzu 1700-1900 USD za uncję. Jest to związane ze względną stabilizacją wynikającą ze szczepień przeciwko COVID i nadzieją na ujarzmienie choroby.
Ponieważ jednak jest to nadzieja, a nie pewność – ryzyko pozostaje duże, choć stabilne. Być może dlatego nie ma powrotu do poziomu 1300 USD za uncję złota, uznawanego za najbardziej adekwatną do wartości złota.
Podsumowanie
Z pięcioletniej analizy cen złota wynika, że można zarobić ja zmianach jego cen zarówno w okresach względnej stabilizacji jak i w okresach kryzysowych gdy złoto odgrywa rolę bezpiecznika w portfelach inwestorów i kurs gwałtownie rośnie. Różnica – podobnie jak przy innych rodzajach inwestowania – jest taka, że w okresach stabilizacji stopa zwrotu jest niższa przy mniejszym ryzyku, a w drugim przypadku – operując na zmianach cen złota można liczyć na większe zyski, za cenę zdecydowanie większego jednak ryzyka.