majowka

 Wielu z nas czeka na rozpoczęcie sezonu wiosenno-letniego. Idealnym momentem jest majówka, kiedy to część Polaków decyduje się na wyjazd ze znajomymi na działkę pod miastem, w góry czy nad morze. Inni wolą zrelaksować się w domowym zaciszu lub postawić na odpoczynek w mieście. Niezależnie którą z tych opcji wybierzemy, weekend majowy znów będzie nieco inny niż te, które znamy z poprzednich lat.

Kiedy wypada majówka 2021? 

Długo oczekiwany weekend majowy rozpocznie się w sobotę 1 maja, kiedy wypada Święto Pracy. Jest to dzień ustawowo wolny. Święto Konstytucji 3 Maja w tym roku wypada w poniedziałek, który również jest dniem wolnym. Pomiędzy w niedzielę 2 maja, wypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak wziąć urlop? 

Wielu Polaków zastanawia się, w jakich dniach najkorzystniej będzie wziąć urlop.  Niestety w tym roku rozkład dni wolnych nie sprzyja pracownikom. Majówka 2021 potrwa zaledwie trzy dni. Na szczęście nic straconego, warto przypomnieć, że według polskiego prawa za święto przypadające w sobotę, przysługuje inny, dodatkowy dzień wolny.

Mówi o tym Artykuł 130 Paragraf 2 Kodeksu Pracy "Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.''

Co z obostrzeniami w czasie majówki? 

Na ten moment, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak będzie wyglądać sytuacja epidemiologiczna w Polsce i jaki będzie miała ona wpływ na panujące w kraju obostrzenia. Po ciężkich miesiącach dla branży turystycznej zapowiada się nieco lepszy okres, bowiem wielu Polaków chce wykorzystać ten krótki weekend jak najlepiej i już rezerwuje miejsca na majowy odpoczynek. Praca zdalna, powoduje większą chęć zmiany otoczenia, choć na kilka dni. W tym roku najchętniej obieranym kierunkiem są góry. Turyści najczęściej wybierają domki lub apartamenty, ta tendencja utrzymuje się od zeszłego roku, odkąd kładziemy duży nacisk na zachowanie dystansu społecznego i reżimu sanitarnego. 

Na ten moment możemy mieć nadzieję, że nie powtórzy się zeszłoroczny scenariusz, kiedy to majówkę "odwołano", a zakaz rezerwowania noclegów został cofnięty zaraz po weekendzie. Liczymy, że do majówki zostaną zdjęte obostrzenia dotyczące branży gastronomicznej, dzięki czemu turyści znów będą mogli spożywać posiłki w klimatycznych restauracjach.